Zamknij

Małżeńskie umowy majątkowe

09:40, 18.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:40, 18.01.2021

Ustawowa wspólność majątkowa jest głównym ustrojem majątkowym ustanowionym przez ustawodawcę, a zatem obowiązuje ona z mocy prawa, niezależnie od woli małżonków.

Z chwilą zawarcia małżeństwa następuje powstanie ustawowej wspólności majątkowej między małżonkami i cały majątek, który zgromadzą od momentu ślubu, wchodzi w skład majątku wspólnego. Zalicza się do niego, chociażby wynagrodzenia, dochody z prowadzonej działalności, zakupione po ślubie nieruchomości oraz ruchomości. Nie można jednak zapominać, że niektóre składniki majątku, pomimo iż zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa, nie wejdą do majątku wspólnego małżonków, w tym przede wszystkim przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę. Powyższe kwestie reguluje prawo rodzinne a konkretnie  przepisy  kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Gdy małżonkowie chcą zmienić zasady wspólności majątkowej, muszą się zdecydować na  sporządzenie intercyzy, która  jest małżeńską umowa majątkową  regulującą obowiązujący między małżonkami ustrój majątkowy. Intercyza może być zawarta wyłącznie w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że przyszli małżonkowie nie mogą zawrzeć takiej umowy w innej formie, gdyż będzie ona z mocy prawa nieważna, dlatego aby ją ustanowić  przyszli małżonkowie powinni udać się do notariusza najpóźniej dzień przed ślubem. Sporządzony dokument  nabierze mocy prawnej w dniu ślubu, jednakże gdyby z różnych powodów do ślubu nie doszło, to zawarta umowa traci swoją ważność.

W ramach umowy intercyzy małżonkowie mogą się zdecydować na jeden z czterech wariantów ustroju majątkowego:

  • Rozszerzenie wspólności majątkowej – do wspólnego majątku wchodzą  przedmioty, które należą do  majątków osobistych małżonków.
  • Ograniczenie wspólności majątkowej – wyłączenie ze wspólnego majątku  małżonków konkretnych przedmiotów.
  • Ustanowienie rozdzielności majątkowej – małżonkowie mogą swobodnie dysponować swoimi majątkami osobistymi.
  • Ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków – istotne w przypadku rozwodu. Małżonek, który dysponuje mniejszym majątkiem osobistym, może się domagać wyrównania go do poziomu majątku osobistego drugiej strony.

Podobna umowa może być zawarta także po zawarciu związku małżeńskiego, czyli rozdzielność majątkowa. Tak jak w przypadku osób zamierzających wstąpić w związek małżeński mogą: rozszerzać, ograniczać czy całkowicie wyłączyć wspólność ustawową tworząc w ten sposób rozdzielność majątkową. Również i w tym przypadku ustawodawca przewidział zawarcie takiej umowy w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Aby ustanowić rozdzielność majątkową wymagana jest zgoda obojga małżonków, lecz w przypadku, gdy jeden z małżonków nie wyraża takiej woli,  jest możliwe ustanowienie tzw. przymusowej rozdzielności majątkowej. Każdy z małżonków z ważnych powodów może wystąpić do sądu z żądaniem ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania małżonków lub ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli chociaż jedno z nich nadal tam mieszka. Warto w tym miejscu nadmienić, że jednym z ważnych powodów uzasadniających powyższe żądanie może być np. separacja faktyczna małżonków czy też niegospodarność lub trwonienie majątku wspólnego przez jednego z małżonków. Gdy sąd uwzględni takie żądanie, to zasadą jest, że rozdzielność majątkowa między małżonkami powstaje z dniem wskazanym w wyroku, jednakże w wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa.

Istotną kwestią jest odpowiedź na pytanie, jakie są następstwa w przypadku, gdy podczas trwania intercyzy dochodzi do  śmierci jednego z małżonków lub następuje rozwód. W pierwszym z wymienionych przypadków współmałżonek pozostający przy życiu dziedziczy majątek po zmarłym, natomiast w przypadku rozwodu, każda ze stron zachowuje swój majątek zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie.

Tytułem podsumowania

Należy wskazać, że z umową rozdzielności majątkowej najczęściej będziemy mieć do czynienia w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku prowadzenia przez któregokolwiek z małżonków  działalności gospodarczej ustrój rozdzielności majątkowej pozwala na szybkie i samodzielne podejmowanie przez niego decyzji gospodarczych przy jednoczesnym ograniczeniu jego odpowiedzialności majątkowej z tytułu prowadzonej działalności do jego majątku osobistego – tym samym stanowi zabezpieczenie interesów drugiego małżonka.

Wspólność małżeńska wywołuje daleko idące skutki prawne na wszelkich polach życiowych, dlatego w każdym przypadku małżonkowie powinni dokonać analizy swojej sytuacji ekonomicznej oraz planowanych przyszłych zobowiązań – tak aby zdecydować czy w przypadku ich związku małżeńskiego rozwiązaniem najbezpieczniejszym dla każdego z małżonków będzie ustanowienie rozdzielności majątkowej.

Artykuł opracowany przez: Kancelaria Adwokacka adwokat Artur Ślemp        https://as-adwokat.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%