Zamknij
REKLAMA

Automatyczne skrzynie biegów - Wady i zalety

09:11, 16.11.2020 | materiały partnera

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak mało samochodów dostępnych na naszym rynku wyposażonych jest w automatyczną skrzynię biegów? Czy związane jest to z przyzwyczajeniami Polskich kierowców? A może ma to związek, z tym że naprawa skrzyń automatycznych jest trudniejsza, a co za tym idzie bardziej kosztowna? W dzisiejszym artykule postaramy się opisać wady, ale również największe zalety, dzięki którym być może i ty zdecydujesz się na zakup samochodu z popularnym automatem.

Czym charakteryzuje się automatyczna skrzynia biegów?

To, co wyróżnia skrzynie biegów automatyczną to fakt samoczynnie zmieniających się biegów w zależności od obciążenia silnika pojazdu. Automat nie wymaga od użytkownika dodatkowych działań w postaci ręcznej zmiany biegów. Styl jazdy samochodem z automatem jest zdecydowanie bardziej płynny, szczególnie w trudnych warunkach miejskich. Skutkuje to również tym, że samochody wyposażone w automat, mogą posiadać zdecydowanie większe przebiegi. Wszystko to w związku z mniejszą awaryjnością, związaną z odpowiednim przełączaniem biegów na określonych obrotach.

Dla wielu osób największym problemem jest brak sprzęgła. Niepewność co robić z lewą nogą podczas jazdy to problem wymieniany najczęściej przez osoby przyzwyczajone do samochodów z klasyczną skrzynią manualną. Jednak większość kierowców, którzy spróbowali jazdy automatem, twierdzi, że wygoda prowadzenia pojazdu jest nieporównywalnie lepsza i nie wrócą już do prowadzenia pojazdów ze skrzynią manualną.

[obraz_1]

Wśród najpopularniejszych typów skrzyń automatycznych wymienić można:

 • klasyczne, z hydrokinetycznym przetwornikiem momentu obrotowego
 • dwusprzęgłowe (DSG)
 • bezstopniowe (DST)
 • zautomatyzowane przekładnie planetarne

 

Wady automatycznej skrzyni biegów

Zarówno zwolennicy jak i zagorzali przeciwnicy samochodów z automatem w wielu dysputach na forach internetowych żywiołowo wymieniają się poglądami na temat faktycznych wad takiego rozwiązania. Postaraliśmy zebrać się najpopularniejsze z nich. Należy jednak pamiętać, że nie każdy z problemów będzie dotyczył każdego typu skrzyń. Dodatkowo w nowszych modelach awarie typowe dla samochodów sprzed kilkunastu lat są zdecydowanie rzadsze.Do najczęściej wymienianych wad, zaliczyć można:

 • Dużą ilość elektroniki w skrzyniach automatycznych. Przez co awarii ulec może zdecydowanie więcej elementów niż w manualu.
 • Konieczność regularnej kontroli i wymiany oleju. Brak wiedzy o takiej powinności może okazać się w późniejszym czasie kosztownym wydatkiem.
 • Większe spalanie. Dotyczy to w zdecydowanej większości starszych typów samochodów z automatem. Jednak w nowszych są to ilości niemal niezauważalne.
 • Mniejsza dynamika przy wyprzedzaniu. Osoby przyzwyczajone do redukcji biegów i wprowadzania go na bardzo wysokie obroty, przy wyprzedzaniu czasem mogą czuć niedosyt.
 • Wyższe koszty naprawy. Tutaj zależy to przede wszystkim od znalezienia dobrego fachowca. Często regeneracja automatycznej skrzyni biegów czy jej naprawa nie musi być konieczna. A jeśli faktycznie jest, to wcale nie musi kosztować majątku. Dlatego warto znaleźć fachowców specjalizujących się w tego typu usterkach samochodów.
 • Trudność z powrotem do samochodów z manualną skrzynią. Ten punkt jest równie często przytaczanym argumentem. Ale czy jest to wada - czekamy na Państwa opinie.

Zalety automatycznej skrzyni biegów

Zalety automatycznej skrzyni biegów odczuwane są zarówno przez kierowców początkujących jak również tym z dużym doświadczeniem w kierowaniu pojazdów. Również tutaj postaraliśmy się zebrać te, które przekonają każdego z tych typów kierowców do dania szansy samochodom z automatem.

Do najczęściej wymienianych zalet zaliczymy przede wszystkim:

 • Brak szarpania podczas zmiany biegów. Problem, który często obserwujemy szczególnie u niedoświadczonych kierowców. Nieumiejętna zmiana biegów, może być bardzo niebezpieczna na drodze. Problem ten nie występuje w automatycznej skrzyni, ze względu na jej charakterystykę działania.
 • Łatwiejsze ruszanie pod górkę. Za szybko puszczone sprzęgło, zbyt mała ilość gazu i auto, zamiast podjechać do przodu, gaśnie bądź toczy się w dół. Taki problem w automatach nie występuje. Auto puszczone z hamulca nie będzie toczyć się w dół, a powoli ruszać do przodu. Jest to zdecydowane ułatwienie dla osób, sama myśl o ruszaniu pod górę powoduje stres.
 • Komfort jazdy. Brak konieczności zmian biegów, powoduje, że możemy skupić się na pozostałych aspektach na drodze, przez co jazda staje się zdecydowanie przyjemniejsza. Jest to szczególne doceniane w miastach, gdzie ruch jest dużo bardziej intensywny. Podjeżdżanie w korku ulicznym, wcale nie musi wiązać się z mozolnym operowaniem sprzęgłem.
 • Brak sprzęgła! Przez wielu początkujących kierowców wyczucie sprzęgła w samochodzie jest problematyczne. Szczególnie kiery jedynym samochodem, którym do tej pory jeździli, jest ten ze szkoły nauki jazdy.

Podsumowanie

Odpowiednio eksploatacja samochodu z automatyczną skrzynią pozwoli na bezawaryjną i komfortową jazdę w każdych warunkach. Samochody takie mają swoich zwolenników jak i przeciwników, ale z roku na rok coraz więcej pojazdów na naszych drogach to właśnie automaty. Również w ofercie dealerów samochodowych, najnowsze modele to właśnie te wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Warto przed zakupem samochodu sprawdzić  jakie typowe usterki występują z typem automatycznej skrzyni montowanej przez producenta. Sprawdźmy również porównania i testy poszczególnych modeli, które nas interesują, może to okazać się zbawienne podczas późniejszych napraw. Co do napraw warto znaleźć warsztat, który specjalizuje się w samochodach z automatyczną skrzynią. Wiele warsztatów bez doświadczenia błędnie diagnozuje usterki skrzyń biegów. Za charakterystyczne szarpanie samochodu nie zawsze odpowiada skrzynia. Regeneracja lub naprawa mostów napędowych w samochodach z napędem na tył, lub 4 koła, to często wystarczające zabiegi, aby twoje auto jeździło jak nowe.

undefined

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%