Zamknij
REKLAMA

Jak działa hospicjum domowe? Co trzeba zrobić, by zapewnić choremu opiekę paliatywną w domu?

07:35, 28.09.2020 | materiały partnera

W Polsce opieka hospicjum jest świadczeniem refundowanym przez NFZ. Warto wiedzieć, że jest ono udzielane zarówno w placówkach stacjonarnych jak i w domach pacjentów. Aby zapewnić choremu hospicjum trzeba oczywiście dopilnować pewnych formalności. Nie wiąże się to jednak z opłatami. Pacjenci mają dzięki temu zapewnioną profesjonalną pomoc w terminalnym stadium postępującej, nieuleczalnej choroby.

Chcesz wiedzieć, co wchodzi w zakres refundowanej opieki paliatywnej? Potrzebujesz wiedzy o zasadach, na jakich jest ona udzielana? Zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Hospicjum może zapewnić pacjentom chorym na nieuleczalne choroby pomoc w warunkach domowych.

NFZ jasno określiło listę chorób, przy których osoby dorosłe mogą liczyć na refundację opieki hospicyjnej. Dotyczy to przede wszystkim osób chorych na:

  • nowotwory,
  • chorobę wywołaną przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV),
  • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy,
  • następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego,
  • kardiomiopatię,
  • owrzodzenia odleżynowe,
  • niewydolność oddechową niesklasyfikowaną gdzie indziej.

Jeśli chorym jest dziecko do ukończenia 18 roku życia, lista chorób jest znacznie dłuższa. Z pełnym wykazem można się zapoznać w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Skierowanie jest podstawą do objęcia opieką hospicjum domowego.

Aby chory mógł zostać objęty świadczeniami w hospicjum domowym, należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. Musi on mieć podpisany kontrakt z NFZ. Skierowanie wystawia się do konkretnej placówki. Wzór można zwykle pobrać na jej stronie. Oprócz tego niezbędna będzie informacja o zakończeniu leczenia przyczynowego. Paliatywną opiekę nad chorym można bowiem wdrożyć dopiero wtedy, kiedy leczenie przyczyn choroby nie daje już żadnych efektów.

Poza tym niezbędne będą wszystkie dokumenty związane z przebiegiem choroby. Trzeba również pamiętać o tym, że chory lub jego prawny opiekun musi wyrazić pisemną zgodę na objęcie pomocą hospicjum.

Jak działa hospicjum domowe? Co wchodzi w zakres opieki paliatywnej i hospicyjnej w domu?

Hospicjum domowe zapewnia dostęp do świadczeń medycznych przez całą dobę. Personel hospicjum udostępnia choremu lub jego opiekunowi numer telefonu, pod którym mogą uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania związane z prawidłową opieką.

W domu pacjenta będą odbywać się regularne wizyty lekarskie i pielęgniarskie. Przepisy zobowiązują lekarzy do pojawiania się u chorego co najmniej dwa razy w miesiącu. Pielęgniarka musi zaś odwiedzać go minimum dwa razy na tydzień. W praktyce częstotliwość wizyt może być jednak większa. Zawsze bierze się tu pod uwagę rzeczywiste potrzeby chorego. Na wniosek lekarza chory może mieć również zapewnioną opiekę rehabilitanta i fizjoterapeuty.

Pacjent może również liczyć na pomoc psychologa. Medycyna paliatywna wymaga, by zapewnić opiekę psychologiczną nie tylko choremu, ale również jego rodzinie. Pomoc w organizacji życia codziennego mogą z kolei zapewnić rodzinie wolontariusze hospicjum.

Ważnym aspektem pomocy hospicjum jest też dostęp do darmowej wypożyczalni sprzętu medycznego.

 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA