Zamknij
REKLAMA

Jak sprawdzić zniżki na ubezpieczenie samochodu?

11:01, 14.09.2020 | materiały partnera

Każdy właściciel auta musi się liczyć z wydatkiem na ubezpieczenie samochodu. Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, a nierzadko również autocasco, to istotne, coroczne wydatki w domowym budżecie. Komu należą się zniżki i rabaty? A kto przepłaci za polisę?

Ubezpieczenie samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Co do zasady właściciel auta musi wykupić OC na 12 miesięcy. Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne ma dokładnie taki sam zakres ochrony w każdym z towarzystw ubezpieczeniowych. Tego rodzaju rozwiązanie gwarantowane jest przepisami polskiego prawa. Zakłady ubezpieczeń mają jednak dowolność w sposobie, w który oceniają ryzyko związane z ubezpieczeniem konkretnej osoby i jej pojazdu. Ubezpieczyciele wyliczając wysokość składki przykładają różną wagę do takich czynników jak: marka pojazdu, rok produkcji, pojemność silnika, czy też wiek kierowcy, jego stan cywilny oraz miejsce użytkowania auta. Na tej podstawie określana jest cena ubezpieczenie samochodu. Może więc być wyceniana różnie w kilku towarzystwach.

Historia ubezpieczenia

Niewątpliwie czynnikiem, który jest niezwykle istotny dla większości zakładów ubezpieczeniowych, jest historia ubezpieczeń kierowcy pojazdu. Jak czytamy na stronie https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/, towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają tych, którzy od lat jeżdżą bezszkodowo, regularnie płacą składki i nie poruszają się po aglomeracjach. Możemy założyć, że dla takich doświadczonych kierowców, w autach o niewielkiej pojemności silnika, ubezpieczenie samochodu będzie najtańsze. Kierowcy pracują na swoją historię już od momentu wykupienia pierwszej polisy. W zależności od towarzystwa maksymalny rabat przy wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, możesz otrzymać po 3 lub 5, a czasem nawet 8 latach bezszkodowej jazdy.

Ubezpieczenie samochodu – kto przechowuje dane o rabatach kierowców?

11 lutego 2012 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił specjalny system informatyczny, który pozwala sprawdzać historię ubezpieczeniową polskich kierowców. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają możliwość, dzięki temu narzędziu, sprawdzania dotychczasowych zdarzeń drogowych, które pojawiają się na koncie właściciela pojazdu. W momencie gdy zakupimy obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, musimy liczyć się z tym, że zakład ubezpieczeń przekaże te dane do systemu i od tego momentu nasza historia będzie dostępna wszystkim ubezpieczycielom. Powstanie tego rodzaju rozwiązania związane było z tym, aby utrudnić, lub prawie całkowicie zniwelować, możliwość oszustwa w momencie przyznawania zniżek na ubezpieczenie samochodu.

Jak można sprawdzić zniżki kierowcy?

Dotychczas towarzystwa ubezpieczeniowe obliczały rabaty dla swoich klientów procentowo. Za każdy rok, gdy kierowca poruszał się bezszkodowo, otrzymywał 10% zniżki. To rozwiązanie pozwalało na uzyskanie maksymalnie do 70% rabatu na ochronę polisą przez 12 miesięcy. Teraz ubezpieczyciele zliczają liczbę szkód i lata ubezpieczenia właściciela pojazdu. Cześć zakładów ubezpieczeniowych nadal zapisuje w polisie wysokość przyznanego rabatu. Możesz również wystąpić do wystawcy polisy o zaświadczenie dotyczące przebiegu ubezpieczenia. Ubezpieczeniowy Fundusz gwarancyjny daje również możliwość weryfikacji ubezpieczenia za minione pięć lat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć już teraz, jakie przysługują ci rabaty, wejdź na https://beesafe.pl/ lub zadzwoń pod 500 965 626, gdzie konsultanci Beesafe sprawdzą wysokość przyznanych ci zniżek.

Jeździsz po mieście i często masz kolizje? Kalkulator OC może Ci pomóc!

Nawet najlepszemu kierowcy zdarzają się drobne kolizje czy wypadki. Niestety im częściej bierzesz udział w zdarzeniach drogowych, tym wyższa może się okazać twoja składka na kolejny rok ochrony polisą. W tym wypadku niestety sytuacja nie jest tak przejrzysta i kolizja nie zawsze oznacza dodatkowe 10% dopłaty. Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie traktują tego rodzaju zdarzenia. U niektórych możesz zapłacić niemal 2 razy tyle za kolejną polisę! W takich sytuacjach przydaje się kalkulator OC, który pozwala w kilka chwil znaleźć tę ofertę, która będzie najbardziej dopasowana do naszych potrzeb. Kalkulator OC, dostępny np. na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ przyśpiesza poszukiwania nowego ubezpieczenia. Nie musimy kontaktować się z agentem lub zakładem ubezpieczeń, ale możemy z domowego zacisza lub biura, przyjrzeć się oferowanym stawkom i wybrać tę najkorzystniejszą.

Ochrona zniżek

Zakłady ubezpieczeń oferują tego rodzaju rozwiązanie dla bezszkodowych kierowców tak, aby mimo szkody powstałej w danym roku, w kolejnym nie musieli liczyć się z podniesieniem wysokości składki za OC. Warto jednak wiedzieć, że ochrona zniżek działa wyłącznie w jednym towarzystwie, a wszystkie szkody, które powstały w okresie ochrony zniżek i tak raportowane są do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że w momencie gdy zmieniamy ubezpieczyciela, może on nam naliczyć dodatkowe zwyżki za szkodową jazdę w poprzednim roku ubezpieczeniowym.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA