Zamknij

Kiedy jest potrzebna licencja transportowa i jak ją uzyskać?

10:16, 02.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:16, 02.09.2020

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na przewozie osób lub towarów, musi spełniać szereg wymogów formalnych. Nie wystarczy sama rejestracja firmy. Jednym z dokumentów, które są niezbędne do legalnego przewozu, jest licencja transportowa. Podpowiadamy, jak można ją uzyskać i dlaczego to takie ważne.

Do czego służy licencja transportowa?

Na wstępie musimy zaznaczyć, że licencja transportowa na przewóz osób lub towarów nie dotyczy wyłącznie samochodów ciężarowych. Jeśli firma zarabia na transporcie, to nie ma znaczenia typ pojazdu. Zatem obowiązek posiadania licencji transportowej spoczywa na każdym przedsiębiorcy, bez względu czy transport wykonywany jest przy pomocy auta osobowego, autokaru, ciężarówki czy busa.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy transport odbywa się samochodem transportującym do 9 osób, a jego DMC (dopuszczalna masa całkowita) nie przekracza 3,5 tony, w celu dostarczenia pracowników na miejsce pracy. Ponadto, licencji transportowej nie muszą posiadać osoby obsługujące karetki pogotowia ratunkowego lub transportu sanitarnego.

Dlaczego posiadanie licencji transportowej jest takie ważne? Otóż w razie kontroli drogowej przez np. funkcjonariuszy Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego i wykrycia braku takich uprawnień, dalsza jazda będzie niemożliwa, zaś na przedsiębiorcę zostaną nałożone wysokie kary finansowe.

Jak uzyskać licencję transportową?

Proces ten jest dość czasochłonny i wymaga dostarczenia wielu dokumentów. Aby ją otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek w powiatowym Zarządzie Dróg i Transportu, właściwym dla miejsca rejestracji firmy. Wraz z wnioskiem, należy dostarczyć między innymi, odpis z rejestru przedsiębiorców KRS, zaświadczenie o nadaniu numeru NIP oraz REGON, potwierdzenie wymaganej zdolności finansowej czy dowód opłacenia należności za wydanie licencji. Licencja wydawana jest na okres od 2 do aż 50 lat. Wszystko zależy od wniosku przedsiębiorcy.

Ale nie może otrzymać jej każdy. Jednym z warunków, jakie musi spełnić przedsiębiorca, jest “dobra reputacja”. Przepisy określają, że chodzi o weryfikację, czy wnioskodawca był w przeszłości prawomocnie skazany za przestępstwa skarbowe lub przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Dodatkowo, zdolność finansowa firmy musi zabezpieczać pierwszy pojazd przeznaczony do transportu na kwotę 9 tysięcy euro, a także po 5 tysięcy na każdy kolejny. W przypadku przewozu rzeczy, zabezpieczenie to musi wynosić aż 50 tysięcy euro. Może to być gwarancja bankowa lub polisa ubezpieczeniowa.

Pomoc w uzyskaniu licencji transportowej

Jak widać, uzyskanie licencji transportowej nie należy do najprostszych. Dopełnienie wszystkich formalności, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność na rynku, może okazać się wyjątkowo trudne. Jednak pomocy mogą też potrzebować właściciele firm, którzy zwyczajnie nie mają czasu na wizyty w urzędach i skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. 

W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy firm, które zajmują się profesjonalną i kompleksową pomocą w dopełnieniu wszystkich formalności związanych z uzyskaniem lub odnowieniem licencji na transport krajowy lub międzynarodowy. Jedną z takich firm jest BOS Licencje Transportowe, która od wielu lat z powodzeniem świadczy takie usługi. Wszystkie formalności załatwiane są drogą elektroniczną, bez konieczności wizyty osobistej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%