Zamknij

Esperal w Krakowie - gdzie bezpiecznie się zaszyć?

12:43, 01.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:43, 02.07.2020

Alkoholizm jest chorobą, która wpływa w sposób bezpośredni na samopoczucie psychiczne i fizyczne uzależnionego. Nie jest możliwe pożegnanie się z nią jedynie przy wykorzystaniu „domowych” sposobów leczenia. Ponieważ choroba jest skomplikowana, jej terapia wymaga długotrwałych i kompleksowych działań. Z pomocą przychodzi dobrze znany od lat – Esperal.

O wielu alkoholikach mówi się, że się „zaszyli”. Oznacza, że poddali się oni zabiegowi podskórnego wszycia Esperalu. Umieszczenie wszywki alkoholowej w ciele osoby uzależnionej to jedna z metod awersyjnych, mających „odstraszać” od spożywania alkoholu. Esperal jest skuteczny. Warto jednak sprawdzić i dokładnie dowiedzieć się, na czym polega ten rodzaj terapii, jak powinien przebiegać i co najważniejsze – gdzie bezpiecznie się zaszyć.

Wszywka alkoholowa – disulfiram

Substancją czynną wszywki alkoholowej jest Esperal (disulfiram). W Polsce jest on całkowicie legalny i łatwo dostępny. Ma postać jałowej tabletki do podskórnej implantacji. W organizmie trzeźwego człowieka nie wywołuje żadnych zmian, a obecność tabletki jest praktycznie nieodczuwalna. Podstawową zasadą terapii Esperalem jest jednak wstrzemięźliwość alkoholowa.  Działanie wszywki uaktywnia się bowiem tylko po połączeniu jej z alkoholem. W związku z tym pacjent boi się konsekwencji takiego połączenia.

Esperal to substancja, której działanie opiera się na wywieraniu czynnego wpływu na proces trawienia alkoholu. Jej obecność w organizmie i połączenie ze spożytym alkoholem hamuje wydzielanie enzymu wątrobowego odpowiedzialnego za metabolizm alkoholu. W związku z brakiem tego enzymu (dehydrogenazy aldehydowej) w organizmie „zaszytego” alkoholika powstaje toksyczna reakcja. W jej wyniku dochodzi do kumulacji aldehydu octowego, który z kolei jest przyczyną występowania wielu nieprzyjemnych objawów. Alkoholicy określają je jako symptomy kaca o maksymalnym nasileniu.

Niektórzy alkoholicy rozsiewają nieprawdziwe informacje głoszące, że Esperal da się przepić. To jednak największy mit związany z tym rodzajem terapii awersyjnej. Nieważne, jaką dawkę alkoholu uzależniony wprowadzi do swojego krwiobiegu. Disulfiram jest w nim nawet przez rok. Po kontakcie nawet z minimalną ilością substancji odurzającej wchodzi w niebezpieczne reakcje. Oczywiste jest, że im więcej alkoholu alkoholik spożyje, tym konsekwencje tego działania będą gorsze, bardziej dotkliwe i niebezpieczne. Ponieważ Esperal jest substancją niezwykle czułą, osoba uzależniona powinna się wystrzegać nie tylko alkoholu w czystej postaci. Uaktywnić wszywkę mogą nawet słodycze z dodatkiem alkoholu, perfumy, płyny dezynfekujące, płyny do higieny jamy ustnej i wiele innych. Warto zatem zwracać uwagę na szczegółowy skład kupowanych i używanych produktów.

Esperal Kraków

Esperal nie leczy uzależnienia?

Największą wadą, jaką zarzucają wszywkom alkoholowym ich przeciwnicy, jest rzekoma nieskuteczność. Nic dziwnego jednak, że nie działa ona jako samodzielna metoda walki z nałogiem. Wspiera ona bowiem alkoholika w podjęciu decyzji o walce i przerwaniu ciągu alkoholowego. Nawet jeśli osoba uzależniona się „zaszyje”, nie gwarantuje to przecież stuprocentowej wstrzemięźliwości. To od motywacji uzależnionego i opieki specjalistów pełnionej nad alkoholikiem zależy jego sukces. Nie można więc po terapii Esperalem oczekiwać nagłego cudu. Nie zmienia to jednak faktu, że wszywka alkoholowa jest niezwykłą szansą na wykonanie wielkiego kroku do życia w trzeźwości. Niejeden alkoholik nie ma bowiem motywacji, by wyjść z ciągu alkoholowego i rozpocząć detoks. Taki „straszak” spełnia wówczas swoją funkcję najlepiej.

Terapia leczenia alkoholizmu musi opierać się na zmianie nastawienia i sposobu myślenia alkoholika. Przede wszystkim musi on zdać sobie sprawę z powagi własnego problemu. Alkoholik, który stosuje wszywkę bez wsparcia, płynącego ze strony specjalistów (psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów), nie zmienia swojego nastawienia psychicznego. Często czeka on jedynie na to, by wszywka przestała działać. Wtedy bez obaw wraca do nałogu. Nie ma możliwości, by pacjent samodzielnie usunął wszywkę bez doprowadzania do uszczerbku na zdrowiu. Jej usunięcie przeprowadza się bowiem chirurgicznie, podobnie jak implantację.

Wszywka alkoholowa nie może zatem stanowić jedynego stosowanego narzędzia terapii alkoholizmu. Jest ona wspomagaczem, który umożliwia alkoholikowi podjęcie świadomej decyzji o poddaniu się terapii. Wzbudza w nim motywację wewnętrzną i zewnętrzną. By odnieść sukces, konieczne jest jednak poddanie się kompleksowej i długofalowej terapii w specjalnie przygotowanych do tego celu ośrodkach.

Esperal w Krakowie

Ponieważ alkoholizm jest obecnie traktowany jako choroba cywilizacyjna, ciągle powstają nowoczesne placówki, w których możliwe jest poddanie się leczeniu. Są to nie tylko specjalistyczne oddziały szpitalne, ale i ośrodki leczenia uzależnień i inne placówki.

Esperal w Krakowie dostępny jest w Centrum Medycznym Galmedic. Substancja pochodzi od sprawdzonych producentów, a jej wszczepienie do organizmu odbywa się z udziałem doświadczonych specjalistów. Zabieg wszycia wszywki wykonuje lekarz-chirurg. Umieszcza on tabletkę bezpiecznie pod skórą pacjenta, w okolicy mięśniowej. Najczęściej wybierane miejsca do implantacji to łopatka, pośladek lub ramię, głównie ze względów estetycznych. Istotna jest również dyskrecja.

Wysoko wykwalifikowana kadra pracująca w krakowskim Galmedic dba o każdy szczegół przebiegu zabiegu. Komfortowa atmosfera sprzyja podjęciu decyzji o rozpoczęciu kompleksowej terapii uzależnień. Od pierwszej wizyty alkoholika w placówce zostaje on otoczony troskliwą opieką. Przeprowadza się z nim szczegółowy wywiad oraz badanie lekarskie. Dzięki tym elementom możliwe staje się nie tylko określenie stopnia uzależnienia, ale również możliwości i preferencji pacjenta. Co istotne, chory w jednym miejscu może skorzystać także z detoksykacji alkoholowej oraz wziąć udział w psychoterapii. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%