Zamknij

Zawody przyszłości - czym są i jakie to branże?

13:56, 17.05.2020 artykuł sponsorowany

Według raportu "Aktywni + Przyszłość rynku pracy", co druga osoba urodzona po 2003 roku będzie pracować w jeszcze nieistniejących zawodach. Jednak są branże, gdzie deficyt jest zauważalny, a z roku na rok pogłębia się. Te zawody nazwano "zawodami przyszłości" - takimi, gdzie zapotrzebowanie będzie zawsze widoczne.

Specjaliści w swoim raporcie zauważyli, że postępująca automatyzacja branżowa oraz wymieranie zawodów tradycyjnych niesie ryzyko bezrobocia dla coraz większej rzeszy Polaków. Analizując specyfikę poszczególnych branż odseparowano 4 profesje, które zarówno teraz, jak i w przyszłości będą zgłaszały popyt na pracowników. Deficyt zatrudnionych tam osób jest znaczny, a co za tym idzie - w perspektywie lat zarobki i płace brutto netto będą stopniowo rosnąć.

Jako zawody przyszłości wskazano 4 nurty, których obecność człowieka jest nieprzeceniona i nie do zastąpienia nawet przez najsprawniejsze oprogramowanie informatyczne. Roboty nie wyprą ludzi z profesji, gdzie:
1. Wymagana jest opieka nad ludźmi i służba zdrowiu;
2. Potrzebna jest kreatywność, tworzenie nowych idei i myślenie abstrakcyjne;
3. Obecni są przedstawiciele wolnych zawodów;
4. Pojawia się konieczność nauczania, szczególnie na uniwersytetach i akademiach;

Myśląc o wakatach, które jeszcze nie powstały, ale do 2030 roku mają być rozchwytywane, eksperci spekulują w obrębie pierwszych dwóch nurtów. Najczęściej wymienianymi profesjami przyszłości pojawiają się:
1. Telechirurdzy - fachowcy w branży medycznej, którzy sterują precyzyjną maszyną zamiast bezpośrednio operują pacjenta.
2. Nostalgiści - specjaliści z zakresu technologii komunikacyjnych i nauk humanistycznych, którzy odtworzą wspomnienia seniorów.
3. Trenerzy zdrowia - osoby łączące w sobie wiedzę z zakresu medycyny, treningów personalnych i dietetyki, dbających kompleksowo o nasze zdrowie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%