Zamknij
REKLAMA

Praca w Norwegii - od czego zacząć i gdzie jej szukać?

14:37, 25.03.2020 | art.sponsorowany

Norwegia od lat pozostaje jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej. Kraj fiordów przyciąga zwłaszcza przedstawicieli branży budowlanej, którzy są cenieni przez norweskich pracodawców za doświadczenie, solidność oraz gotowość do ustawicznego doskonalenia zawodowego.
 

Zgodnie z raportem portalu europa.jobs „Praca i zarobki w Europie 2019. Polscy specjaliści za granicą” najwięcej za godzinę zarobić można w Szwajcarii (nawet 30 EUR brutto za godzinę) oraz krajach skandynawskich – w Norwegii stawka ta wyniosła średnio 22,60 EUR brutto na godzinę.

Od czego zacząć szukanie pracy w Norwegii

W potocznej świadomości znalezienie pracy w Norwegii nie jest trudne Wystarczy więc wyjechać do kraju fiordów i samemu rozejrzeć się za zajęciem zarobkowym. Warto jednak zdać sobie sprawę, że w przypadku pracowników obcokrajowców zachodzi konieczność skompletowania dużej liczby dokumentów, uzupełnienia licznych formularzy, przetłumaczenia świadectw, certyfikatów czy uprawnień do wykonywania zawodu. Nawet znajomość języka norweskiego i/lub angielskiego nie gwarantuje, że uda nam się przejść wszelkie procedury związane z legalizacją pobytu w Norwegii oraz rekrutacją na wybrane stanowisko pracy płynnie i bez problemów.

Współpraca z doświadczonym biurem pośrednictwa pracy to gwarancja, że wszystkie procedury administracyjne oraz rekrutacyjne przebiegną bez zakłóceń.

Równie ważny wydaje się fakt, że biuro pośrednictwa pracy już na wstępie wyselekcjonuje dla swojego klienta ogłoszenia o pracy najbardziej pasujące do jego CV.

Jak wynagradzani są pracownicy w Norwegii

Norweskie prawo pracy nie przewiduje ogólnego wynagrodzenia minimalnego. Poszczególne sektory gospodarki: budowlany, stoczniowy, ogrodnictwo i rolnictwo oraz usługi związane ze sprzątaniem, mają własne minimalne stawki godzinowe, które ustalane są na drodze negocjacji między pracodawcami a związkami zawodowymi.

Zarobki w norweskim sektorze budowlanym zależą od doświadczenia i umiejętności pracowników. Minimalne stawki godzinowe kształtują się następująco:

  • wykwalifikowani pracownicy z długoletnim stażem mogą liczyć nawet na 209,70 NOK za godzinę;

  • niewykwalifikowani pracownicy bez doświadczenia w branży mogą liczyć minimum na 188,40 NOK za godzinę;

  • niewykwalifikowani pracownicy z przynajmniej rocznym doświadczeniem w budownictwie zarobią minimum 196,50 NOK za godzinę;

  • pracownicy poniżej 18. roku życia mogą liczyć na przynajmniej 126,50 NOK za godzinę.

Co roku na wiosnę Norweska Federacja Związków Zawodowych (Fellesforbundet) podejmuje rozmowy ze związkami zawodowymi na temat warunków obowiązujących układów zbiorowych, regulujących m.in. wynagrodzenia pracowników. W tym roku przewodniczący związku Jørn Eggum zapowiedział, że oczekiwania pracowników to realny wzrost zarobków na poziomie średnio 4 proc.

Warto śledzić na bieżąco wszystkie wiadomości docierające do Polski z Norwegii: może się okazać, że zarobki w interesującej nas branży będą wyższe, co pomoże podjąć decyzję o wyjeździe do pracy w Norwegii.

Czy warto wyjechać do pracy w Norwegii

Najnowszy raport SINTEF (największej skandynawskiej niezależnej organizacji badawczej) dla NHO (Konfederacji Norweskich Przedsiębiorców) opublikowany na początku lutego zwraca uwagę na fakt, że na przestrzeni najbliższych 30 lat branża budowlana będzie się zmieniać głównie z uwagi na szybki rozwój technologii, a także zastępowanie pracowników maszynami. Jednak, jak podkreślono w raporcie, branża budowlana, jeśli chodzi o wdrażanie nowych technologii i proces cyfryzacji, jest daleko w tyle za innymi.

Z drugiej strony, warto wiedzieć, że rząd norweski wdraża Narodowy Plan Transportu na lata 2018– 2029, którego celem jest stworzenie efektywnych i bezpiecznych korytarzy transportowych – drogowych, kolejowych, morskich oraz powietrznych. Zakładany budżet to 400 miliardów koron norweskich (NOK), czyli 18 mld zł. Zasięg Projektu jest tak duży, że przedstawiciele zawodów okołobudowlanych mogą liczyć na znalezienie dobrze płatnej pracy przy licznych projektach o zasięgu lokalnym oraz krajowym.

Zarówno dla Norwegów jak i dla chętnych do pracy w Norwegii Polaków obie powyższe informacji oznaczają, że rynek pracy wciąż jest i jeszcze przez co najmniej kilka lat będzie bardzo chłonny. Osoby wiążące swoją przyszłość zawodową z krajem fiordów mogą więc liczyć na to, że znajdą interesujące merytorycznie i satysfakcjonujące finansowo miejsce pracy.

Podsumowanie

Norwegia od lat pozostaje jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej. Podejmując współpracę z doświadczonym biurem pośrednictwa pracy zyskujemy gwarancję, że wszystkie procedury administracyjne oraz rekrutacyjne przebiegną bez zakłóceń. Norweskie prawo pracy nie przewiduje ogólnego wynagrodzenia minimalnego. Poszczególne sektory gospodarki mają własne minimalne stawki godzinowe, które ustalane są na drodze negocjacji między pracodawcami a związkami zawodowymi.

Za pomoc w napisaniu artykułu dziękujemy agencji pośrednictwa pracy Jobbassistanse. Chcesz rozpocząć pracę w Norwegii? Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie https://jobbassistanse.com/praca-w-norwegii/.
 

(art.sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone