Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać dobre okucia okienne?

09:24, 23.03.2020 | materiały partnera

Okna to ważny element każdego domu czy mieszkania. Z jednej strony dają nam dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza, ale z drugiej stanowią potencjalny punkt dla włamywacza. Gdy wybieramy okucia i same okna, warto więc dokładnie sprawdzić, jakie są ich parametry i klasa bezpieczeństwa. O czym jeszcze warto pamiętać?

1. Rodzaje okuć okiennych

2. Najważniejsze cechy okuć okiennych

3. Gdzie kupić dobre okucia?

 

Rodzaje okuć okiennych

Istnieje wiele rodzajów okuć okiennych, które możemy zastosować w naszym domu lub mieszkaniu. Zaliczają się do nich:

  • okucia obwiedniowe, które pozwalają na rozwieranie i uchylanie okna, lub jedynie rozwieranie. Można wykorzystać je zarówno w przypadku okien, jak i drzwi balkonowych o wadze nieprzekraczającej 150-200 kilogramów;
  • okucia okienne w systemie PSK lub HKS, które wyróżniają się specyficznym sposobem otwierania okna: najpierw należy je uchylić, a potem przesunąć w górę lub bok;
  • nowoczesne okucia do drzwi tarasowych praktycznie pozbawione progu, umożliwiające sprawniejsze korzystanie z tej przestrzeni w naszym domu.

Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzemy, warto najpierw dobrze się zastanowić. Najbardziej popularne są oczywiście okucia okienne obwiedniowe, jeżeli jednak mamy niewiele przestrzeni w domu czy mieszkaniu, zastosowanie wariantu przesuwanego na bok lub w górę może pomóc nam zaoszczędzić trochę miejsca.

Najważniejsze cechy okuć okiennych

Dobre okucia powinny oczywiście umożliwiać nam bezproblemowe zamykanie, uchylanie i otwieranie okien, jednak nie jest to jedyna cecha, na którą warto zwrócić uwagę. Dobrym pomysłem jest wybranie okuć zabezpieczających nasz dom przed włamaniem. W przypadku nowoczesnych okuć możliwe jest nawet stworzenie systemu, w którym zachowują one swoje właściwości antywłamaniowe nawet w sytuacji, gdy okno zostało uchylone i tak pozostawione. Wybierając taką wersję okien musimy pamiętać, że klamka również powinna być odporna na przewiercenie od zewnątrz. Jeżeli zależy nam na dodatku nowoczesności, możemy również zdecydować się na okucia z czujnikami, które poinformują nas, jeżeli na zewnątrz będzie wysokie stężenie spalin.

Gdzie kupić dobre okucia?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze okna spełniają normy dotyczące zabezpieczenia przed włamaniem, a także posłużą nam przez lata, dobrze jest wybierać sprawdzonych producentów i dostawców. Warto również skorzystać z porady fachowców, gdy już wybierzemy się do sklepu - dzięki temu dobierzemy sobie taki system okuć, który będzie spełniał nasze wymogi co do jednego.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone