Zamknij

Sklep żeglarski od kuchni

00:00, 17.01.2020 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa, a w szczególności klasy średniej, rozwija się potrzeba aktywnego spędzania wolnego czasu. Jedną z aktywności jest żeglarstwo oraz sporty motorowodne. W naszym kraju nie brakuje miejsc do pływania. Oprócz najpopularniejszych miejsc takich jak Mazury, czy morze Bałtyckie, istnieją akweny w innych regionach Polski. Przykładem mogą być większe rzeki typu: Odra, Warta, Wisła, Bug lub jezioro Zegrzyńskie koło Warszawy. Na przeciw oczekiwaniom miłośników sportów wodnych wychodzą hurtownie i sklepy żeglarskie. W dalszej części artykułu poznamy od kuchni specyfikę ich działalności.

Sklepy i hurtownie żeglarskie w liczbach.
Przeglądając polski rynek motorowodny można doliczyć się kilkunastu większych, liczących się ogólnopolskich sklepów i hurtowni żeglarskich. Dodatkowo ofertę uzupełniają lokalne mniejsze sklepy zlokalizowane w większych miastach wojewódzkich i turystycznych położonych nad morzem lub Mazurach. Przykładowo w niedużym Giżycku funkcjonuje kilka podmiotów zaopatrujących potrzeby żeglarzy i motorowodniaków.

Sporty motorowodne kołem zamachowym gospodarki.
Część produktów marynistycznych importowana jest z zagranicy. Prym wiodą producenci z Włoch, Holandii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Korei Południowej. Czyli wysokorozwiniętych krajów nadmorskich. Duża część produktów do łodzi i jachtów wytwarzana jest także w naszym kraju. Dodatkowo nie od dziś wiadomo, że Polska to światowy potencjał w branży stoczniowej. Jednym z liderów zaopatrujących polskie stocznie jest sklep żeglarski Mazuria z Galin. W Polsce produkuje się statki, jachty żaglowe i łodzie motorowe.
Należy mieć także na uwadze, że 80 % światowego handlu odbywa się drogą morską. Co stawia branżę stoczniową jako kluczową w gospodarce krajów nadmorskich takich jak Polska. Jako ciekawostkę i powód do domu należy wspomnieć, że Polska jest europejskim liderem w produkcji łodzi motorowych do 9 metrów - na świecie wyprzedzają nas tylko producenci z USA. Sektor wraz z podmiotami współpracującymi zatrudnia około 90.000 osób.

Co kupimy w sklepach żeglarskich?
Sklepy i hurtownie żeglarskie oferują kompletne wyposażenie do łodzi motorowych i jachtów żaglowych. Sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, wiosła, bosaki to tylko część oferty jaką znajdziemy. Ofertę uzupełnia odzież żeglarska, która oprócz swojego głównego przeznaczenia - nadaje się do codziennego użytkowania. Część sklepów posiada w swojej ofercie asortyment do uprawiania sportów wodnych: Wakeboarding, Kneeboarding, Wakeskating, Windsurfing czy narciarstwo wodne. Każdy duży, ogólnopolski sklep jest dystrybutorem i serwisantem silników zaburtowych do łodzi i jachtów. Najpopularniejszymi markami są Honda, Yamaha, Selva, Suzuki, Mercury. Nieliczne hurtownie żeglarskie posiadają w swojej ofercie stacjonarne silniki diesla. Większość silników, z powodu ich ceny i specyfiki wyposażenia, oferowana jest pod zamówienie. Należy mieć to na uwadze podczas zamiaru zakupu nowej jednostki napędowej.

Ciekawostki z branży marynistycznej.
Turystyczny jacht żaglowy może płynąć z maksymalną prędkością w węzłach V=2.41 *(długość jachtu w metrach)* 0,5. Przykładowo dla jachtu o długości 8 metrów, prędkość maksymalna wynosi 9,64 węzłów. Dla laików będzie to wartość około 18 km/h lub 5 m/s. Aby uzyskać większą prędkość należy pływać na silniku zaburtowym bądź stacjonarnym.
Polskie stocznie, jak podaje Wikipedia, wykonują 10% europejskiej produkcji. Wyprzedzamy takie kraje jak Wielka Brytania, Francja, Hiszpania.
Największa moc silników zaburtowych wynosi 350 KM. Jednostki pływające grupują silniki np montując 2 sztuki otrzymując ogromną moc 700 KM.
Wśród nowości na rynku można odnotować silnik zaburtowy firmy Hyundai, nietypowy bo z napędem diesla. Dotychczas producenci przyzwyczaili nas do jednostek benzynowych.

Artykuł powstał we współpracy z:
https://gillmarine.com.pl - polski dystrybutor odzieży żeglarskiej Gill.
https://www.lodziestrazackie.pl - polski producent płaskodennych łodzi z aluminium oraz z laminatu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%