Zamknij
REKLAMA

Zezwolenie na osiedlenie się w Polsce osoby małoletniej. Jak można otrzymać kartę stałego pobytu dla dziecka?

15:13, 04.06.2018 | materiał partnera
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Obcokrajowiec, który przebywa w Polsce od ponad 10 lat albo w określonych przypadkach 5 lat, może ubiegać się o zgodę na osiedlenie się. Dopiero po jej otrzymaniu przysługuje mu prawo do wydania karty stałego pobytu. Inaczej jest w przypadku dzieci, dla których procedura przyznania dokumentu jest dużo łatwiejsza. Mimo stosunkowo wysokiej ceny warto się jej podjąć, bo karta stałego pobytu w zestawie z paszportem zastępuje wizę, upoważniając posiadacza do nieograniczonego podróżowania za granicę oraz stanowi potwierdzenie legalnego pobytu cudzoziemca na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Osoba małoletnia a karta stałego pobytu. Ile wynosi zniżka na wydanie dokumentu?

Jednym z prostszych sposobów uzyskania zezwolenia na osiedlenie się, jest status osoby niepełnoletniej urodzonej w Polsce, będącej dzieckiem posiadacza karty stałego pobytu. Taki dokument jest wydawany na okres 10 lat, a można go otrzymać poprzez złożenie wniosku do urzędu wojewódzkiego. Rodzice lub opiekunowie prawni osoby małoletniej w imieniu dziecka, które nie ukończyło sześciu lat, dostarczają wniosek sami. W przypadku niepełnoletniego w wieku 7 lat lub więcej, konieczne jest stawienie się w urzędzie również dziecka. Karta stałego pobytu nie jest tania, gdyż opłata skarbowa wynosi 640 zł, a koszt wydania dokumentu to 50 zł (25 zł, jeśli niepełnoletni ma mniej, niż 16 lat). Gotową zgodę na osiedlenie się w Polsce można odebrać po upływie ok. 3 miesięcy. Małoletni, którzy ukończyli 13 rok życia, mogą sami udać się do urzędu i osobiście odebrać kartę stałego pobytu. Będzie ona ważna przez 10 lat, po upływie których należy wyrobić nowy dokument. Należy podkreślić, że samo zezwolenie na stały pobyt jest ważne bezterminowo.

Problem z uzyskaniem karty stałego pobytu. Gdzie szukać pomocy?

Nie zawsze procedura ubiegania się o zgodę na osiedlenie przebiega bezproblemowo. Po drodze można napotkać wiele problemów, a do najczęstszych należą: zagubione dokumenty dziecka czy niemożność potwierdzenia długości jego pobytu na terenie kraju. Urzędnicy nie chcą słuchać tłumaczeń i nie mają czasu na dokładne objaśnianie złożonego procesu wydawania zezwolenia. Zdarza się, że karta stałego pobytu nie zostaje wydana przez niewiedzę obcokrajowca, który nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, jakie dokumenty powinien donieść. W takich sytuacjach należy oddać inicjatywę specjaliście. Firma Visa and Work działająca stacjonarnie oraz online, doradza i pomaga obywatelom różnych nacji odnaleźć się w Polsce. Pracownicy świadczą wiele usług, w tym wsparcie przy ubieganiu się o osiedlenie. Karta stałego pobytu dla dziecka, uzyskana za pośrednictwem ekspertów, zapewni legalny pobyt w Polsce szybko i bez nerwów.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone