Zamknij
REKLAMA

Kiedy trądzik jest niebezpieczny dla zdrowia?

08:31, 23.11.2021 | materiały partnera

Trądzik pospolity to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. To przewlekła choroba skóry, którą diagnozuje się nawet u 80% społeczeństwa. Najczęściej dotyczy on nastolatków w okresie pokwitania, jednak ostatnie lata pokazują tendencję wzrostową do występowania tej choroby także u osób dorosłych. Objawami trądziku są najczęściej zaskórniki, krosty, tłusta skóra i utrzymujący się stan zapalny. Czy ta choroba może okazać się niebezpieczna dla zdrowia? 

Istotne informacje na temat trądziku

Trądzik to choroba skóry, której nieodłączny element stanowi łojotok. Jedna z przyczyn występowania tej dermatozy kryje się w nadmiernej aktywności oraz rozroście gruczołów łojowych, które wydzielają zbyt duże ilości sebum. W tym samym czasie dochodzi także do rogowacenia naskórka. To z kolei sprawia, że produkowane w nadmiernych ilościach sebum nie może wydostać się na powierzchnię skóry i ulega zaczopowaniu. W ten sposób dochodzi do powstania jednego z pierwszych objawów choroby, jakim są zaskórniki.

Z czasem na skutek działania bakterii beztlenowych, a także niewłaściwej pielęgnacji lub prób samodzielnego usunięcia zmian dochodzi do powstania stanów zapalnych, czego efektem stają się grudki i krostki, nazywane potocznie pryszczami. Jeśli nie zostaną one poddane leczeniu, często tworzą bolesne nacieki, które mogą pozostawiać po sobie szpecące blizny.

Czy trądzik może zagrażać zdrowiu?

Trądzik to choroba, która nie zagraża naszemu zdrowiu w sposób bezpośredni, jednak wyraźne i łatwe do zauważenia zmiany trądzikowe na twarzy mogą stać się przyczyną zaniżonej samooceny, kompleksów, a czasem także i depresji.

Niektóre postacie trądziku, na przykład trądzik hormonalny, mogą charakteryzować się bardzo dużymi i twardymi grudkami, które powodują silny ból przy próbie dotyku. Istnieje również odmiana dermatozy znana jako trądzik piorunujący. To bardzo ciężka postać tej choroby, która pojawia się u chłopców w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się ciężkim przebiegiem i oprócz silnych zmian na skórze towarzyszą jej wysoka gorączka, dolegliwości w zakresie układu kostno-stawowego, podwyższone OB i leukocytoza. Wymaga ona natychmiastowego leczenia.

Niebezpieczne może okazać się również samodzielne wyciskanie pryszczy. Postępując w ten sposób, możemy nie tylko sprawić, że rozniesiemy bakterie po większym obszarze skóry, ale jednocześnie nadkazimy istniejące zmiany. Wyciskanie pryszczy może także doprowadzić do powstania blizn, które w przyszłości będą trudne do usunięcia.

Odpowiednia pielęgnacja – krem na trądzik

Niezależnie od stopnia nasilenia objawów trądziku, oprócz kuracji przeciwtrądzikowej, którą zaleci nam dermatolog, powinniśmy pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry. Odpowiednio dobrane kosmetyki odgrywają bardzo ważną rolę w zmniejszaniu widoczności objawów. Jednym z produktów, których zdecydowanie nie powinno zabraknąć jest krem na trądzik.

Właściwie dobrany krem na trądzik pomoże zmniejszyć niedoskonałości skóry, wspomoże gojenie się ran i złagodzi zaczerwienienia. Aby był skuteczny, w jego składzie powinny znaleźć się zarówno składniki aktywne, pomocne w walce z trądzikiem, jak i nawilżające, które zapewnią wymagającej skórze niezbędną dawkę ukojenia w ciągu dnia.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%