Zamknij
REKLAMA

Mieszkanie w Krakowie - przegląd cen

14:39, 27.09.2021 | materiały partnera

Rekordowo niskie stopy procentowe ułatwiają zaciąganie kredytów hipotecznych. Nic więc dziwnego, że popyt na rynku nieruchomości – mimo trudnego czasu pandemii - utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co przyczynia się do wzrostu cen lokali w niemalże całym kraju. Jaką kwotę musimy przygotować, jeśli chcemy kupić mieszkanie w Krakowie? Sprawdziliśmy aktualne ceny.

Wzrost cen w Krakowie

Średnie ceny mieszkań w Krakowie według danych portalu Rynek Pierwotny od początku roku utrzymują się na poziomie powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Jest to zatem drugie (po Warszawie) najdroższe miasto w Polsce. W sierpniu tego roku krakowianie za metr mieszkania płacili już średnio 11 011 zł/m² na rynku pierwotnym i 11 033 zł/ m² na rynku wtórnym, co oznacza 12% wzrost cen rok do roku.

Z czego wynika aż tak duży wzrost cen w przeciągu ostatnich 12 miesięcy? Podwyżki cen nieruchomości widoczne są we wszystkich większych miastach w Polsce – wpływają na nie między innymi: rekordowa inflacja, rekordowo niski poziom stóp procentowych, który przekłada się na wyższą dostępność kredytów hipotecznych oraz niechęć Polaków do deponowania pieniędzy w bankach (część oszczędności została ulokowana właśnie w nieruchomościach – stąd też pomysł na inwestowanie w mieszkania do wynajęcia w Krakowie lub innych dużych miastach Polski). Popyt przewyższa ograniczoną przecież podaż – część budów nowych inwestycji opóźniła się ze względu na pandemię, stąd za mieszkania płacimy coraz więcej. Dodajmy do tego jeszcze wzrost cen materiałów budowlanych, paliw oraz wzrost płacy minimalnej – to wszystko tłumaczy rekordowo wysoki poziom cen. Szansą na ich wyhamowanie może być podwyższenie poziomu stóp procentowych, jednak decyzją Rady Polityki Pieniężnej nie stanie się to w najbliższych miesiącach.

Najtańsze i najdroższe dzielnice Krakowa

W Krakowie możemy kupić nowe mieszkania po cenie niższej niż 10 tysięcy złotych za metr jeszcze w czterech dzielnicach. Są to: Swoszowice (6 325 zł/ m²), Wzgórza Krzesławickie (7 182 zł/ m²), Mistrzejowice (8 692 zł/ m²) oraz Prądnik Biały (9 240 zł/ m²). W tej ostatniej dzielnicy buduje się zresztą w Krakowie najwięcej, stąd też potencjalni kupujący będą tu mieli najszerszy wybór.

Najdroższą dzielnicą Krakowa jest oczywiście Stare Miasto – tu na zakup nieruchomości musimy przygotować średnio aż 17 737 zł/ m², chociaż bez trudu znajdziemy tu oferty osiągające pułap nawet 20 000 zł/ m². Drożej niż wynika to ze średniej dla całego miasta zapłacimy też za mieszkanie w dzielnicy Krowodrza (14 035 zł/ m²), Zwierzyniec (13 159 zł/ m²) i Grzegórzki (12 927 zł/ m²).

Największą część oferty stanowią w Krakowie mieszkania dwupokojowe – według danych portalu Rynek Pierwotny to aż 45% rynku. Najmniej dostępnych jest kawalerek: to 11% całej oferty. Najmniejsze mieszkania będą miały najwyższe ceny za metr, stąd też zakup kawalerek w Krakowie to wydatek rzędu 12 233 zł/ m².

W najbliższym czasie w Krakowie nie należy się raczej spodziewać dużego spadku cen. Zainteresowanie nieruchomościami jest rekordowo wysokie, stąd też w przeciągu kilku kolejnych miesięcy na wyraźne obniżki nie ma co liczyć.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%