Zamknij

Ile paneli fotowoltaicznych na dom?

13:28, 24.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:29, 24.11.2022

Należy mieć na uwadze, przede wszystkim przed rozplanowaniem zakupów paneli fotowoltaicznych na potrzeby domu, to, że liczba komponentów zależy przede wszystkim od dwóch czynników:

  • wymiarów samego dachu, oraz jego powierzchni
  • wielkości instalacji fotowoltaicznej

Ile paneli fotowoltaicznych potrzebnych jest do domu?

Kwestia związana z modułami fotowoltaicznymi, oraz ich montażem, zależeć będzie przede wszystkim od potrzeb samego klienta. Warto wymierzyć powierzchnię dachu, na której montowane będą panele fotowoltaiczne. Jeśli znasz już wymiar dachu, z uwzględnieniem długości, oraz jego szerokości, projektuj szablon ułożenia modułów. Pamiętać należy, aby oprócz wymiarów dachów, dokonać analizy wymiarów konkretnych modułów. W tym wypadku jest na tyle prosto, że moduły fotowoltaiczne mają mniej więcej te same wymiary. Czasem zdarzyć się może niewielka różnica, w zależności od produkcji, oraz samych mocy modułów. Standardowe panele 60-ogniowe mają mniej więcej wartości 99,2 cm X 167 cm. Kiedy już znasz parametry dachu, a także pojedynczego modułu, łatwo policzyć, ile z nich zmieści się na dachu budynku. Kiedy powierzchnia jest mała, należy dobrać moduły o większej mocy. W ten sposób z łatwością zaoszczędzi się znaczną ilość miejsca (https://kobo-energy.pl/fotowoltaika-lubin/). Dach, który jest niewielkich rozmiarów, na wstępie definiuje wybór modeli. Przy dużym dachu, klient ma spore pole manewru, dzięki czemu może wybrać wariant najbardziej atrakcyjny cenowo. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi, ile modułów będzie potrzebnych w związku z potrzebami domowymi. Wszystko zależy od oczekiwań klienta, zużycia prądu, oraz dostępnej powierzchni pod montaż instalacji.

Instalacja mniejsza czy większa od zapotrzebowania energetycznego domu?

Instalację fotowoltaiczną projektuje się zgodnie z potrzebami gospodarstwa domowego. Generalnie największą wartością ma parametr zużycia energii przez klienta, oraz jego rodzinę. Za duża instalacja fotowoltaiczna nie ma sensu z uwagi na fakt, generowania wyższych kosztów samej inwestycji. Warto wiedzieć, że na koszt instalacji, każdy dodatkowy 1 kWp, należy zapłacić powyżej 5 tysięcy złotych. Jest to nieopłacalne. Jeśli zdarzy się, że inwestor po czasie zamierza zwiększać zużycie prądu, oraz jego pobór,  w tym czasie można zamontować większy falownik. Dzięki temu rozwiązaniu, w następnych latach można dokupić kolejne panele i sukcesywnie je podłączać do instalacji, która już istnieje. Jedyne, co należy zrobić, to zgłosić ten fakt w serwisie fotowoltaicznym. Nie będzie żadnych problemów z rozbudową systemu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%