Zamknij
REKLAMA

Jak wygląda nauka w szkole policealnej? Czy warto podjąć naukę?

11:15, 25.07.2022 | materiał partnera

Absolwenci szkoły średniej mogą od razu po ukończeniu liceum, technikum czy zawodówki podjąć pracę lub kontynuować naukę. Wiedzę i umiejętności z interesującej ich dziedziny mogą na przykład zdobywać na zajęciach w szkole policealnej. Jak wygląda nauka w takiej szkole i czy w ogóle warto ją podjąć?

Co to szkoła policealna?

Szkoła policealna to szkoła, do której mogą aplikować osoby pełnoletnie, będące jednocześnie absolwentami szkoły średniej (przy czym posiadanie matury nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia). Nauka w szkole ma przygotować do podjęcia pracy w konkretnej branży.

Jakie wykształcenie po szkole policealnej?

Absolwenci każdego kierunku otrzymują świadectwo ukończenia szkoły zgodne z rozporządzeniem MEN; jest ono uznawane zarówno przez polskie jak i europejskie instytucje.

Jak wygląda nauka w szkole policealnej? Możliwość zdobycia konkretnych umiejętności

Słuchacze szkół policealnych mają szansę zdobyć wiedzę i umiejętności umożliwiające im podjęcie pracy w wybranej branży i zawodzie. To niezwykle istotne – absolwenci szkół policealnych są zazwyczaj przygotowani do pracy zawodowej na konkretnym stanowisku, a sama nauka trwa najczęściej 1-2 lata. Tym samym, po tak krótkim (stosunkowo) czasie absolwent szkoły policealnej jest zdolny do rozwijania swojej kariery w wybranej branży. To ogromna zaleta nauki w szkole policealnej, ponieważ obecnie pracodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na to, jaką wiedzę i umiejętności (a także doświadczenie) posiada dany kandydat – formalne wykształcenie ma mniejsze znaczenie.

Zajęcia w szkole policealnej zazwyczaj odbywają się w weekendy. Dzięki temu słuchacze mają możliwość podjęcia pracy etatowej.

Duży nacisk na zajęcia praktyczne

Warto też podkreślić, że szkoły policealne kładą zazwyczaj nacisk na to, by słuchacze mieli szansę przetestować zdobytą wiedzę. Wiele zajęć ma charakter czysto praktyczny, co pozwala doskonalić umiejętności w danej dziedzinie. Śmiało można zaryzykować tezę, że dla większości osób kontynuujących edukację jest to niezwykle ważne, ponieważ sporo placówek wciąż stawia głównie na zdobywanie wiedzy teoretycznej.

Przygotowanie do podjęcia własnej działalności gospodarczej

Należy również mieć świadomość, że nauka w szkole policealnej może dobrze przygotować do podjęcia działalności gospodarczej w określonej branży. Na przykład w szkole Żak (o której można przeczytać więcej na https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne) w ramach każdego kierunku prowadzone są zajęcia, które mają przygotować do otworzenia i prowadzenia własnego biznesu. Uczestnicy dowiadują się, jak zarejestrować firmę, jakich formalności muszą dopełnić oraz jak wygląda sytuacja w danej branży.

Nauka w szkole policealnej to zatem świetny wybór dla osób, którym zależy na zdobyciu wiedzy i umiejętności z konkretnego obszaru, ceniących zajęcia praktyczne oraz możliwość nauki w weekendy. Warto też pamiętać, że większość kierunków w ofercie szkół policealnych świetnie odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy – co ułatwia absolwentom znalezienie zatrudnienia w wymarzonej branży.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%