Zamknij
REKLAMA

Nowe Volvo XC60 – co to za model i jak został zmieniony w ramach faceliftingu?

10:58, 25.07.2022 | materiał partnera

Volvo XC60 to jeden z najpopularniejszych modeli oferowanych przez szwedzką markę. Regularnie trafia on na szczyty list sprzedaży nie tylko marki, ale też w całym segmencie premium. Jego obecna generacja była jednak obecna na rynku od roku 2017, a to w połączeniu ze zmianami, które zapowiedziała marka w 2019 roku, oznacza, że przyszła pora na zmianę. Po czym poznać nowe Volvo XC60?

Volvo XC60 – historia modelu

Po raz pierwszy nowe Volvo XC60 zostało zaprezentowane w 2008 roku. Był to wtedy kolejny dodatek do gamy SUVów tej szwedzkiej marki, która ostatecznie okazała się strzałem w dziesiątkę. Aktualnie SUVy to prawdziwy bestseller Volvo i właśnie Volvo XC60 jest jednym z tego powodów, gdyż właśnie ten model to jeden z najchętniej kupowanych przez klientów w Polsce, a także w całej Europie. Pierwotnie Volvo XC60 było oferowane jedynie z napędem na cztery koła. W kolejnych latach, a dokładniej w 2013 roku wraz z faceliftingiem pierwszej generacji modelu dodano napęd na przód.

Druga generacja Volvo XC60 pojawiła się w roku 2017 i przyniosła ona spore zmiany w modelu. Przede wszystkim wykorzystano w tym celu nową platformę podłogową SPA (Scalable Product Architecture). Największa zmiana to między innymi przód auta, który został zaczerpnięty z większego Volvo XC90. Pierwotnie samochód można było zakupić z napędami czysto spalinowymi, wśród których dostępne były tylko jednostki o pojemności 2.0 litra. Volvo XC60 to rywal dla na przykład Audi Q5, Mercedesa-Benza GLC, BMW X3, Lexusa NX, Porsche Macana czy też DS 7 Crossback.

Co zmieniło się w nowym Volvo XC60?

Druga generacja Volvo XC60 dostępna była od 2017 roku. Oznacza to, że nadeszła pora na odnowienie tego modelu. Z tego powodu w 2021 roku Volvo pokazało facelifting jednego ze swoich najlepiej sprzedających się modeli. Podejście szwedzkiej marki było jednak dość konserwatywne, gdyż całkiem słusznie uznano, że dobrze sprawdzającej się koncepcji raczej się nie zmienia. Dlatego pod względem wizualnym trudno jest szukać jakichkolwiek zmian pomiędzy wersją przed i po faceliftingu. Dotyczą one na przykład przedniego zderzaka oraz atrapy chłodnicy, lecz zostały one jedynie nieco odświeżone.

To, co zostało zmienione przede wszystkim to gama napędowa oraz system multimedialny. Po pierwsze kompletnie zrezgynowano z czystych jednostek spalinowych. Aktualnie podobnie jak w wypadku innych modeli szwedzkiej marki Volvo XC60 można zakupić jedynie z jednostką hybrydową typu Mild-Hybrid bądź typu plug-in. Gdy mowa o systemie multimedialnym to przede wszystkim połączono go w pełni z systemem Google w tym z na przykład asystentem google.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%