Zamknij
REKLAMA

Prawidłowy montaż siatki ogrodzeniowej w 7 krokach

09:07, 14.06.2022 | materiał partnera

Siatka ogrodzeniowa jest bardzo uniwersalnym produktem, stosowanym na wielu działkach. Wymaga ona jednak odpowiedniego zamontowania na posesji. Jak zrobić to prawidłowo krok po kroku? O czym warto pamiętać?

Wykonanie pomiarów pod montaż siatki ogrodzeniowej

Zanim rozpoczniesz montaż siatki ogrodzeniowej, konieczne jest wykonanie odpowiednich pomiarów. Dzięki nim będziesz wiedzieć, jak dużo materiału należy zakupić, by ogrodzić konkretny teren. Warto powtórzyć pomiary kilkukrotnie, a także zamówić nieco więcej siatki. W razie jakichkolwiek błędów nie trzeba będzie bowiem czekać na dostarczenie materiału.

Przygotowanie pod montaż siatki ogrodzeniowej

Kolejnym krokiem podczas montażu siatki ogrodzeniowej jest odpowiednie przygotowanie terenu. W tym celu należy usunąć roślinność, kamienie i wszelkie korzenie oraz patyki. Aby wyznaczyć równą linię, po której będzie szło ogrodzenie, warto zastosować linkę murarską lub sznurek. Znaczenie ma precyzja, a także działanie zgodnie z projektem działki.

Montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie wymaga również wyrównania ziemi. W tym celu często konieczne jest wypożyczenie sprzętów budowlanych, zwłaszcza gdy różnice w poziomie są znaczne.

Montaż siatki ogrodzeniowej – dołki pod słupki

Siatka metalowa z bliska

Siatka metalowa z bliska

Następnie należy wykonać dołki pod słupki. Zazwyczaj stawia się je w odległości do 2,5 m. Same dołki powinny mieć natomiast od 25 do 30 cm średnicy. Warto zachować te rozmiary, ponieważ w innym przypadku montaż siatki ogrodzeniowej może stać się trudniejszy lub droższy.

- Znaczenie ma też odpowiednia głębokość. W przypadku słupków ogrodzeniowych dobrym pomysłem jest wzięcie pod uwagę strefę zamarzania gruntu. Może ona różnić się w zależności od regionu Polski – mówi specjalista z firmy Posesja Plus.

Montaż siatki ogrodzeniowej – osadzanie słupków

Słupki należy umieścić w przygotowanych dołkach i zalać je betonem. Trzeba pamiętać, by umieścić je w pionie, idealnie równo. Słupki na ogół powinny być wyższe niż planowane ogrodzenie o około pół metra. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że ich znaczny fragment znajdzie się pod ziemią.

Montaż słupków podporowych

W przypadku słupków początkowych i końcowych trzeba też zamontować specjalne elementy podporowe. Pozwalają one na zwiększenie stabilności ogrodzenia. Montuje się je z wykorzystaniem specjalnych zaczepów, pod kątem około 45 stopni.

Montaż siatki ogrodzeniowej – drut naciągowy

Gdy słupki są już zamontowane stabilnie, konieczne jest założenie drutu naciągowego. Przeprowadza się go przez oczka śruby znajdującej się na specjalnej opasce mocującej. W tym celu konieczne są takie akcesoria do montażu siatki ogrodzeniowej, jak 8-milimetrowy klucz. Po przełożeniu drutu należy wykorzystać specjalny kołowrotek i odpowiednio naciągnąć całość.

Montaż siatki ogrodzeniowej do słupków metalowych

Ostatnim krokiem jest montaż siatki ogrodzeniowej do słupków metalowych. Pierwsze oczka należy przełożyć przez pręty naprężające. Następnie rozwija się siatkę i przytwierdza do kolejnych słupków. Na koniec stosuje się żyłkę, którą przytwierdza się całość do drutu naciągowego.

Odpowiednio zamontowana siatka metalowa powinna być stabilna i właściwie naciągnięta. Musi ona pełnić swoją funkcję przez kolejne kilkadziesiąt lat, dlatego warto przywiązać wagę do jej montażu.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%