Zamknij

Skład kosmetyków - jak go czytać?

artykuł sponsorowany + 00:00, 17.06.2021

Kupując kosmetyki, warto wybierać te, których jesteśmy pewni. Na szczęście świadomość konsumentów rośnie, a co za tym idzie, poszukują oni kosmetyków z dobrym, prostym składem. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów, opisanych hasłami "eko", "bio", itd. Czy to oznacza, że produkty te posiadają wartościowy skład? Jak czytać skład kosmetyków? Na co zwracać szczególną uwagę? Kwestie te zostaną omówione w niniejszym artykule.

Jak czytać skład kosmetyków?

Dowiedz się czym są humektanty: https://estetico.pl/humektanty

Czym w ogóle jest skład kosmetyków i w jaki sposób go czytać? INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients jest to uregulowana prawnie informacja, jaka określa skład danego produktu. Zawsze musi ona widnieć na produkcie (na butelce, etykiecie, zgrzewie, itd.). Skład kosmetyków jest niezwykle ważny, informuje on konsumentów o tym, z jakim kosmetykiem mają do czynienia. O czym warto pamiętać, czytając skład kosmetyków? Przede wszystkim, skład ten należy odczytywać od lewej do prawej strony. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ ich stężenie jest ułożone właśnie w tym kierunku. Dzięki temu wiemy, jakich substancji jest najwięcej, a jakie stanowią jedynie niewielki dodatek. Często okazać się może, że dany produkt jest tak naprawdę skuteczną reklamą, a w swoim składzie ma zawierać jakiś cenny olejek, czy wyciąg. Kiedy czytamy skład i widzimy, że składnik ten jest na samym końcu listy składników kosmetyku, wiemy, że tak naprawdę jest go bardzo niewiele w danym produkcie. Wyjątkową sytuację stanowią składniki, których jest mniej niż 1% w kosmetyku. Ich kolejność może być ułożona dowolnie, a najczęściej układa się je wtedy alfabetycznie. W jakim języku najczęściej napisany jest skład kosmetyków? Przeważnie w języku angielskim, choć produkty oczywiście mogą posiadać dowolny język, dostosowany do rynku konsumentów w danych krajach. 

Skład kosmetyków - co jeszcze warto wiedzieć?

O czym jeszcze warto wspomnieć, omawiając skład kosmetyków? Należy wspomnieć także o składnikach, z jakimi najczęściej możemy mieć do czynienia. Aqua, czyli woda jest jednym z takich składników. Bardzo często występuje w składach kosmetyków. Warto pamiętać, iż jeśli jest ona na pierwszym miejscu listy składników, wówczas w kosmetyku jest jej najwięcej. Dalej wspomnieć można także o grupach składników, jakie można spotkać w kosmetykach. Będą to oil, czyli oleje, np. castor oil - termoochronny olejek rycynowy, czy Prunus Amygdalus Dulcis Oil - olejek ze słodkich migdałów. Water, czyli woda i hydrolaty, np. Rosa Damascena Flower Water. Spotkać można również Extract, to znaczy różne ekstrakty. Stereate/Olivate, stanowiące emolienty, a także cenne humektanty, pod postacią kwasu hialuronowego, gliceryny, ekstraktu z aloesu, czy też argininy i mocznika. Humektanty posiadają właściwości wiążące wodę. 

Skład kosmetyków - na co uważać?

Czy istnieją składniki kosmetyków, na które powinniśmy uważać? Oczywiście, jest ich całe mnóstwo. Niestety nie wszystkie stosowane powszechnie w kosmetyce składniki posiadają dobroczynny wpływ na skórę, tak jak melasma, która wspaniale rozjaśnia plamy i przebarwienia. Warto wiedzieć, których produktów warto unikać, a które wybierać. Bardzo często w wielu kosmetykach znaleźć można składnik sodium chloride, czyli chlorek sodu. Jest to sól, którą dodaje się do kosmetyków, aby zagęścić ich konsystencję. W kosmetykach do włosów znacznie ułatwia pienienie. Czego jeszcze poszukiwać w kosmetykach do włosów? Popularnych silikonów - Dimethicone, Methicone, Cyclopentasiloxane, Polydimethylsiloxane, Dimethiconol. Wygładzają one strukturę włosa i zmiękczają go, jednak jest to efekt krótkotrwały. Pod oznaczeniem paraben, odnajdziemy w składzie parabeny, których raczej warto unikać. Są to konserwanty, które zakłócają transport między błonami komórek szkodliwych i niebezpiecznych mikroorganizmów, a także hamuje działania enzymów niezbędnych do ich funkcjonowania Składniki takie jak: Sodium Lauryl Sulfate, czyli SLS, a także SLES, Propylene Glycol, PVP/VA Copolymer.

Jak widać skład kosmetyków i odczytywanie go nie są takie trudne. Umiejętność tą można opanować, poprzez regularne treningi. Z czasem wystarczy rzut oka na skład kosmetyku, by wiedzieć, czy jest wart uwagi.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%