Przewlekłe bóle pleców i napięcie mięśni to coś, czego można się pozbyć przy użyciu odpowiednich metod leczniczych. Jedną z popularniejszych form masażu bazującego na fizjoterapii jest masaż tajski, który mimo kontrowersyjnych metod uciskania punktów na ciele przynosi zaskakująco pozytywne efekty. Na czym polega ta metoda i na jakie korzyści zdrowotne można liczyć?
Masaż tajski to starożytna metoda masażu opierająca się głownie o uciskanie konkretnych punktów ciała w najróżniejszych pozycjach, przez co zyskał nazwę zastępczą „joga tajska”. Masaż tajski opracowany został już 2500 lat temu na podstawach ówczesnej medycyny w połączeniu z jogą. Masaż tajski stanowi połączenie technik akupresury, akupunktury, medytacji i rozciągania ciała, a wszystko to odbywa się pod czujnym okiem masażysty który posiada wiedzę na temat kanałów energetycznych w ciele człowieka. Uciskanie konkretnych miejsc na ciele nie jest przypadkowe – masażysta musi trafnie określić dokładne miejsca w których powinien uciskać, by udrożnić przepływ energetyczny, rozluźnić ciało klienta, i pozwolić mu się zrelaksować. Masaż tajski odbywa się za pomocą palców i pięści masażysty, ale w niektórych przypadkach również używa on masy całego ciała, by dokładnie wymasować, rozluźnić i rozciągnąć obolałe mięśnie, i to właśnie odróżnia technikę tajską od pozostałych znanych obecnie w medycynie. Tajski masaż to forma fizjoterapii, która w przypadku wielu chorób i schorzeń znacznie łagodzi objawy.
Po umówieniu się na wizytę, pierwszym krokiem będzie dokładne omówienie z masażystą dolegliwości, z jakimi borykamy się na co dzień. Od tego w dużej mierze zależy dobranie odpowiedniej techniki masażu, a przede wszystkim unikanie określonych miejsc, które stanowią przeciwwskazanie do masażu w niektórych przypadkach chorób. Następnie klient wraz z masażystą udaje się do przytulnego pokoju w którym panuje najczęściej półmrok i intymna atmosfera, która sprzyja wyciszeniu się oraz medytacji. Masaż tajski odbywa się w ubraniu, ważne jednak jest to, by założyć spodnie i koszulkę z cienkiego materiału, by ułatwić masażyście uciskanie i masowanie w odpowiednich miejscach. Niektóre placówki oferujące masaż tajski wykonują go również przy użyciu różnych olejków, jednak tradycyjna forma tego masażu zakłada uciskanie „na sucho”, czyli poprzez cienki materiał ubrania, bez dotykania bezpośrednio skóry ciała. Cała sesja trwa w zależności od potrzeb danego klienta od 20 do 30 minut, podczas których pierwszą czynnością jest zlokalizowanie kluczowych punktów do masażu. Technika masażu tajskiego dobierana jest głownie pod względem dolegliwości bądź choroby z jaką zwraca się pacjent. W trakcie sesji wykonywane są również różne pozycje, które ułatwiają uciskanie konkretnych miejsc, ale również pozwalają ćwiczyć stawy i rozciąganie mięśni. Pacjent pozostaje bierny, ponieważ w określone pozycje układa go specjalista. Zalecane jest, by odbyć co najmniej kilka sesji w regularnych odstępach, by odczuć faktyczną różnicę i poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.
Tak jak jedna z nazw tego zabiegu wskazuje, jest to bierna lub tajska joga, a ta dziedzina aktywności jest zbawienna dla kondycji stawów, mięśni i całego ciała, szczególnie części które są przeciążone np. pracą siedzącą. Dobrze wykonany masaż tajski skutecznie likwiduje napięcie mięśni, rozluźnia i relaksuje nadciągnięte mięśnie. Mimo że zabieg nie należy do komfortowych, to zdecydowanie warto wytrwać, by poczuć się lepiej. Ma on również ogromny wpływ na zszarganą psychikę, bowiem redukuje stres, dodatkowo wspomaga medytację i wyciszenie pacjenta. To właśnie dlatego środowisko w którym odbywa się sesja masażu tajskiego jest tak ważne, ponieważ ciche i spokojne miejsce o przygaszonych światłach sprzyja obniżeniu poziomu kortyzolu we krwi – hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie stresu. Masaż tajski wykazuje również dużą skuteczność w leczeniu depresji, oraz innych zaburzeń o podłożu emocjonalnym i psychicznym – filozofia na której fundamencie stworzono masaż tajski zakłada nierozerwalną więź między stanem emocjonalnym a cielesnym, a masażysta wykonując masaż stymuluje obie te sfery. Masaż tajski zalecany jest również osobom które borykają się z męczącymi migrenami, a także ułatwia koncentrację, dodaje energii i niesamowicie rozluźnia. W Polsce masaż tajski cieszy się coraz większym zainteresowaniem głównie z powodu leczenia bóli kręgosłupa oraz łagodzenie bolesnych zwyrodnień, jednak jak się okazuje, ten rodzaj fizjoterapii może być skuteczną metodą leczenia wielu innych dolegliwości, w tym również natury psychicznej. Filozofia masażu tajskiego zakłada nierozerwalny związek ciała z umysłem, a przepływ energii który zostaje zmącony przynosi choroby – stąd właśnie uciskanie i masowanie konkretnych miejsc, by ułatwić przepływ energii i powietrza.
Masaż tajski kojarzy nam się głównie z uciskaniem strategicznych z punktu widzenia filozofii punktów na ciele, co ma przynosić ulgę w najróżniejszych dolegliwościach i łagodzić objawy chorób. Ma się tak dziać za sprawą ścieżek przepływu powietrza i energii po ciele, które wedle założeń masażu tajskiego mają ogromne znaczenie dla samopoczucia człowieka. I jest to oczywiście poniekąd prawda, choć sam zabieg jest o wiele bardziej złożony i wymaga od masażysty sporej wiedzy i doświadczenia. Z zasady masaż tajski powinien odbywać się na rozłożonej macie na podłodze, choć nie jest to warunek konieczny, a w polskich salonach często spotyka się praktykę w której pacjent znajduje się na niskiej leżance, a masażysta porusza się dookoła niego. Sesja nie wymaga żadnego zaangażowania ze strony osoby masowanej, ponieważ to masażysta układa go w odpowiednich pozycjach. Kiedy zostaną już ustalone konkretne punkty na ciele człowieka odpowiadające za daną chorobę, wówczas masażysta energicznie i rytmicznie uciska te punkty za pomocą swoich dłoni i palców, a czasem również łokci, w zależności od konieczności. Za pomocą tych silnych ucisków dochodzi do maksymalnego rozluźnienia tkanki mięśniowej, a pacjent natychmiast odczuwa ulgę, jeżeli borykał się dotychczas z przewlekłymi bólami np. pleców. Warto też wspomnieć o aspekcie jogi w procesie wykonywania masażu – układanie w różnych pozycjach ma pomóc w utrzymaniu ruchomości stawów, a przede wszystkim poprawić krążenie krwi. Zabieg masażu tajskiego może trwać nawet kilka godzin, w zależności od preferencji ale i potrzeb pacjenta. Przypływ energii i lepsze samopoczucie bezpośrednio po zabiegu jest jednak gwarantowane! Popularność tego zabiegu jest spowodowana jego dużą skutecznością – warto spróbować, jeżeli borykamy się z jakąś chorobą.
Technika masażu tajskiego ma ogromne znaczenie dla jego efektywności, dlatego wybierając salon do którego się udamy na sesję trzeba mieć pewność, że otrzymamy najwyższej jakości usługę. Nieumiejętnie przeprowadzony tajski masaż może prowadzić nawet do naderwania i uszkodzenia mięśni, dlatego warto kierować się zawsze do sprawdzonych i renomowanych placówek. Podczas wyboru warto również zwracać uwagę na opinie klientów, którzy już skorzystali z usług, ale również zakres świadczonych usług w konkretnej placówce. Przykładem takich usługi jest thaimai.pl, który posiada swoje oddziały w największych polskich miastach, między innymi w Warszawie, Krakowie, Sopocie i Gdyni. Cechą wyróżniającą tę markę na rynku jest wyjątkowa staranność i skuteczność oferowanych usług, które przekładają się na zadowolenie i korzyści zdrowotne klientów. Dużą uwagę przykłada się tam do atmosfery w salonie, która jest znacząca dla odprężenia i relaksacji klienta w trakcie sesji. Możliwość medytacji oraz wyciszenia się w trakcie masażu tajskiego jest bardzo ważne, a specjaliści pracujący w thaimai.pl doskonale o tym wiedzą!
Przewlekłe bóle pleców, depresja, brak energii, złe samopoczucie czy inne problemy zdrowotne mogą bardzo negatywnie wpłynąć na jakość życia człowieka, który z czasem szukać będzie skutecznej pomocy w odzyskaniu pełnej sprawności i spokoju ducha. Masaż tajski jest na tyle uniwersalny, że jest w stanie wyleczyć lub mocno zniwelować konsekwencje różnych chorób, doprowadzając do odzyskania sprawności lub lepszego samopoczucia. Dodatkowo regularne sesje takiego masażu, prócz korzyści zdrowotnych, wpływają również na obniżenie poziomu stresu, wyciszenie się a przede wszystkim zrelaksowanie, co w dzisiejszym świecie w którym dominuje intensywny tryb życia jest niezwykle istotne. Masaż tajski to forma fizjoterapii która doskonale radzi sobie z dolegliwościami zarówno ciała, jak i umysłu, dlatego warto ją wypróbować – doznania podczas masażu tajskiego na pewno są intensywne, ale jest to na poczet lepszego samopoczucia i powrotu do zdrowia!