Malowanie proszkowe znane jest już od niemal od pół wieku. Jednak od czasów, kiedy ta metoda pokrywania różnych elementów ujrzała światło dzienne, wiele się zmieniło. Obecnie stosuje się, chociażby inne rodzaje farb, czy urządzeń, co tylko można ocenić na plus. Warto korzystać z tego dopełnienia obróbki metalu, ponieważ zapewnia wiele korzyści. Czym dokładnie jest ta technologia wymagająca nałożenia warstwy farby na dany przedmiot? Jakie są zalety malowania proszkowego i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Malowanie proszkowe jest metodą nanoszenia farby poprzez napylanie. Jak sama nazwa wskazuje, emulsja ma postać proszku i przywiera on do danej powierzchni dzięki oddziałującym siłom elektrostatycznym. By cały ten proces był skuteczny i trwały, dzieli się go na dwa etapy. Najpierw natryskuje się farbę techniką elektrokinetyczną albo elektrostatyczną. Następnie na pokryty proszkową emulsją przedmiot oddziałuje wysoka temperatura, by utwierdzić naniesioną farbę. Z uwagi na wyjątkową skuteczność całego procesu, element, który poddaje się malowaniu proszkowemu, nie musi być uprzednio w żaden sposób przygotowywany do tej czynności. Zatem wszelkiego rodzaju specjalistyczne podkłady nie są tutaj zupełnie potrzebne.
Farba proszkowa ma odpowiedni skład, mianowicie nie ma w nim toksycznych rozpuszczalników, które spotyka się natomiast w farbach ciekłych. Oznacza to, że lotne substancje nie przedostają się do warstwy ozonowej. Korzystając z nich, nie trzeba więc martwić się tym, że mogą pojawić się toksyczne odpady wymagające utylizacji.
Warto także dodać, że farba proszkowa daje bardzo dobre efekty: pokryty nią przedmiot jest odpowiednio ochroniony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Stosując właśnie tę farbę podczas malowania proszkowego, można spodziewać się, że dany przedmiot nie będzie podatny ani na korozję, ani na uszkodzenia mechaniczne.
Ponadto wykazuje dużą odporność na zmiany temperatury, czy w razie kontaktu z różnymi substancjami chemicznymi. Farba proszkowa sprawia także, że cały proces jej nanoszenia trwa wyjątkowo krótko, jest efektywny i nie wymaga zabezpieczania całej powierzchni, w jakiej wykonuje się malowanie proszkowe.
Korzystając z profesjonalnych narzędzi do natryskowego rozprowadzania tej farby, zużywa się jej niewiele. Dlatego też ten sposób nanoszenia warstwy ochronnej, na przykład na przedmioty poddane obróbce metalu, jest wyjątkowo ekonomiczny.
Malowanie proszkowe daje bardzo dobre efekty już po jednokrotnym nałożeniu farby. Najczęściej bowiem nie powstają żadne nieestetyczne zacieki ani nie dochodzi do sytuacji, że emulsja ocieka z przedmiotu, który jest nią pokryty. W związku z tym nanoszenie jakichkolwiek poprawek zdarza się bardzo rzadko praktycznie wcale.
Przedmiotu, który wykonano, na przykład poprzez cięcie laserem, nie trzeba przygotowywać przed malowaniem proszkowym, czyli nanosić na niego specjalne podłoża. Nie oznacza to jednak, że powierzchnia elementu, który ma być pokryty farbą proszkową, nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań.
Jeśli okaże się, że przedmiot po obróbce metalu ma tłustą powierzchnię, czy jest ona zanieczyszczona pyłem, trzeba ją skutecznie oczyścić z takich zanieczyszczeń. To samo odnosi się do przedmiotów, na których jest rdza lub olej, czy wiele także innych zabrudzeń. Ich obecność podczas nakładania farby sprawiłaby, że emulsja po malowaniu proszkowym by się nie trzymała. Zanieczyszczenia te mogłyby też przebijać przez strukturę naniesionej powłoki. Najczęściej jednak takie oczyszczenie jest konieczne, by mieć pewność, że malowanie będzie naprawdę skuteczne.
Natryskiwanie farby proszkowej seryjnie, czyli przemysłowo wymaga lepszej organizacji czasu pracy. Dlatego proces oczyszczania poszczególnych elementów zachodzi w specjalnie do tego celu wydzielonych pomieszczeniach natryskowych, zwanych komorami. Oczyszczanie w takich przestrzeniach polega na precyzyjnym myciu np. stalowych przedmiotów, do czego wykorzystuje się m.in. wanny zanurzeniowe.
Przed naniesieniem farby proszkowej stosuje się niekiedy oczyszczanie w postaci piaskowania. W zależności od tego, jaką dana firma ma dostępną przestrzeń roboczą, przeprowadza tę czynność na terenie swojego zakładu lub u Klienta.
Malowanie proszkowe jest ekologiczne i bezpieczne. Farby proszkowe nie szkodzą ani ludziom, ani zwierzętom, ani środowisku. Metoda ta zalicza się też do szczególnie wydajnych, a przy tym ma bardzo szerokie zastosowanie. Można nią pokryć przedmioty, które powstały np. w wyniku spawania konstrukcji stalowych, czy cięcia laserem. Każda taka powłoka jest wytrzymała, gwarantuje skuteczną ochronę, przez co elementy nią pokryte są odporne na wiele czynników zewnętrznych, w tym na wysoką temperaturę. Po takim malowaniu powierzchnia jest estetycznie zabezpieczona, bez skaz, zacieków, czy zmarszczeń.
Elektron świadczy wysoką jakość usług związaną z malowaniem proszkowym. Oferuje także szereg działań poprzedzających ten proces, dotyczących obróbki metalu. To, m.in. spawanie konstrukcji stalowych, cięcie laserem, a także gięcie rur i profili, czy gięcie blach.