Zamknij
Zobacz!

Jak działa hospicjum domowe? Co trzeba zrobić, by zapewnić choremu opiekę paliatywną w domu?

artykuł sponsorowany + 07:35, 28.09.2020 Aktualizacja: 07:35, 28.09.2020

W Polsce opieka hospicjum jest świadczeniem refundowanym przez NFZ. Warto wiedzieć, że jest ono udzielane zarówno w placówkach stacjonarnych jak i w domach pacjentów. Aby zapewnić choremu hospicjum trzeba oczywiście dopilnować pewnych formalności. Nie wiąże się to jednak z opłatami. Pacjenci mają dzięki temu zapewnioną profesjonalną pomoc w terminalnym stadium postępującej, nieuleczalnej choroby.

Chcesz wiedzieć, co wchodzi w zakres refundowanej opieki paliatywnej? Potrzebujesz wiedzy o zasadach, na jakich jest ona udzielana? Zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Hospicjum może zapewnić pacjentom chorym na nieuleczalne choroby pomoc w warunkach domowych.

NFZ jasno określiło listę chorób, przy których osoby dorosłe mogą liczyć na refundację opieki hospicyjnej. Dotyczy to przede wszystkim osób chorych na:

  • nowotwory,
  • chorobę wywołaną przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV),
  • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy,
  • następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego,
  • kardiomiopatię,
  • owrzodzenia odleżynowe,
  • niewydolność oddechową niesklasyfikowaną gdzie indziej.

Jeśli chorym jest dziecko do ukończenia 18 roku życia, lista chorób jest znacznie dłuższa. Z pełnym wykazem można się zapoznać w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Skierowanie jest podstawą do objęcia opieką hospicjum domowego.

Aby chory mógł zostać objęty świadczeniami w hospicjum domowym, należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. Musi on mieć podpisany kontrakt z NFZ. Skierowanie wystawia się do konkretnej placówki. Wzór można zwykle pobrać na jej stronie. Oprócz tego niezbędna będzie informacja o zakończeniu leczenia przyczynowego. Paliatywną opiekę nad chorym można bowiem wdrożyć dopiero wtedy, kiedy leczenie przyczyn choroby nie daje już żadnych efektów.

Poza tym niezbędne będą wszystkie dokumenty związane z przebiegiem choroby. Trzeba również pamiętać o tym, że chory lub jego prawny opiekun musi wyrazić pisemną zgodę na objęcie pomocą hospicjum.

Jak działa hospicjum domowe? Co wchodzi w zakres opieki paliatywnej i hospicyjnej w domu?

Hospicjum domowe zapewnia dostęp do świadczeń medycznych przez całą dobę. Personel hospicjum udostępnia choremu lub jego opiekunowi numer telefonu, pod którym mogą uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania związane z prawidłową opieką.

W domu pacjenta będą odbywać się regularne wizyty lekarskie i pielęgniarskie. Przepisy zobowiązują lekarzy do pojawiania się u chorego co najmniej dwa razy w miesiącu. Pielęgniarka musi zaś odwiedzać go minimum dwa razy na tydzień. W praktyce częstotliwość wizyt może być jednak większa. Zawsze bierze się tu pod uwagę rzeczywiste potrzeby chorego. Na wniosek lekarza chory może mieć również zapewnioną opiekę rehabilitanta i fizjoterapeuty.

Pacjent może również liczyć na pomoc psychologa. Medycyna paliatywna wymaga, by zapewnić opiekę psychologiczną nie tylko choremu, ale również jego rodzinie. Pomoc w organizacji życia codziennego mogą z kolei zapewnić rodzinie wolontariusze hospicjum.

Ważnym aspektem pomocy hospicjum jest też dostęp do darmowej wypożyczalni sprzętu medycznego.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%