Zamknij

Przetasowania na rynku pracy w II kwartale 2020 roku.

11:05, 30.04.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:05, 30.04.2020

Po pierwszych niepokojących doniesieniach z Azji w miesiącu lutym, w Europie jak i w Polsce chyba nikt się nie spodziewał że będą czekały nas takie zmiany. Perturbacje spowodowane wirusem uderzyły z mocną siłą w polską gospodarkę, w pierwszej kolejności odczuł to m.in. lokalny rynek pracy. 

Brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, lub w ogromnym stopniu jej ograniczenie, w następstwie prowadzi do spadku rentowności takiej firmy. Niepewność, brak konkretnej pomocy, duże koszty stałe które trzeba ponosić w czasie, gdy firma nie generuje dochodu, prowadzi do podejmowania przez przedsiębiorcę mało popularnych decyzji. 

Redukcje etatów, masowe zwolnienia, a także zamknięcie firmy. Z taką sytuacją mamy do czynienia w całym kraju, jak również w Gorlicach. Choć sytuacja epidemiczna jest w fazie chronicznego trwania, to jednak Polski Rząd postanawia łagodzić skutki obostrzeń. Nie ma innego wyjścia, gospodarka musi być odmrażana. Nie możemy trwać w zawieszeniu przez kolejne tygodnie, żaden kraj nie może sobie na to pozwolić. 

Choć nie wszyscy wrócą do pracy od razu to przynajmniej jest już jest jakiś zarys, mapa która pozwoli planować powrót przedsiębiorcy i jego pracowników na rynek. 

Niestety nie wszyscy skorzystają z najnowszych rządowych decyzji, na rynku pojawiła się spora grupa ludzi bezrobotnych które zapewne jeszcze się powiększy. Pesymistyczne prognozy dla polski to milion nowych bezrobotnych na rynku pracy. Dzisiaj śmiało można powiedzieć że skończył się rynek pracownika a rozpoczął pracodawcy. Znalezienie pracy będzie większym wyzwaniem niż do tej pory. Dodatkowo podniesienie pensji minimalnej zapowiadane na kolejne lata może ulec przesunięciu w czasie. 

Co może zrobić osoba która straciła pracę? Podjąć skuteczną próbę aktywizacji zawodowej. Przypominam że pracodawca u pracownika ceni jego wysokie kompetencje zawodowe, które w umiejętny sposób pracownik jest w stanie przelać na papier w swoim CV. Koniecznie odśwież swoje CV, dobre wzory CV na różne stanowiska pracy znajdziesz na - https://otokariera.pl/cv-wzor

Gdy się wypełni najgorszy scenariusz odnośnie upadku wielu firm i milionowej rzeszy bezrobotnych, wielu naszych rodaków będzie musiało rozważyć opcje emigracji zarobkowej, m.in. do kraju, który lepiej sobie poradził w czasie pandemii, i uratował wiele firm i tym samym miejsc pracy. W tym mogą pomóc przykłady CV do pracy zagranicą - https://europass.org.pl/dokumenty/curriculum-vitae-przyklady/

undefined

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%