Zamknij

Czy muszę kupować ciężki sprzęt na budowę? Sprawdź kiedy warto wynająć koparkę.

08:09, 29.04.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:09, 29.04.2020

Jeśli zaczynasz budowę domu, może właśnie zastanawiasz się nad tym czy warto kupić koparkę na własność. Jest to bardzo drogi sprzęt, jednak pracy na budowie też nie jest mało. Ale czy to na pewno dobre rozwiązanie? Może bardziej opłacalny będzie jej wynajem? Sprawdź jakie rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczne.

Każdy kto zastanawia się nad kupnem lub wynajmem koparki na własny użytek, np. przy budowie domu, piwnicy lub basenu, powinien wiedzieć, że taki sprzęt można obsługiwać tylko i wyłącznie wtedy, gdy posiada się do tego odpowiednie uprawnienia. Dlatego, choćby już z tego powodu zakup koparki do jednorazowego użytku jest bezsensowny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wynajem ładowarko-koparki wraz z jej operatorem (ceny zaczynają się już od ok.100 zł za godzinę pracy). Dodatkową zaletą wypożyczania maszyny jest fakt, że nie musimy martwić się o jej konserwację czy serwisowanie, które w przypadku koparek jest dość drogie. Wynajęta koparka powinna być bardzo dobrym stanie i wysoce sprawna technicznie. Zakup koparki będzie jednak sensowny w przypadku np. instytucji państwowych. Urzędy gminy, przedsiębiorstwa państwowe, a także prywatne firmy świadczące usługi w przemyśle budowlanym, zakup koparki mogą traktować jak opłacalną inwestycję. 

Koparka nowa czy używana?

Jeśli jednak decydujemy się na zakup koparki warto przemyśleć, czy bardziej opłaci się nam nowa czy może używana maszyna. Ponieważ nie jest to tani sprzęt, zakup używanego jest dużą oszczędnością (cena używanej ładowarki teleskopowej Manitou 2150 tookoło 300 tyś zł). Jeśli planujemy jednak używać koparki często i przez dłuższy czas, lepszą opcją jest kupienie nowej. Firmy budowlane, przemysłowe i ogrodnicze koparki powinny wymieniać średnio co 5 lat. Używany sprzęt mogą zakupić przykładowo urzędy gmin, które z koparek korzystają rzadziej. Koparki używane można kupować zarówno bezpośrednio od producenta, ale także od przedsiębiorców. Cenny bywają bardzo zróżnicowane.

Koparka, minikoparka, a może koparko-ładowarka?

Koparka jest maszyną przeznaczoną do robót ziemnych, służy do nabierania ziemi lub innych materiałów sypkich, ich przenoszenia oraz nawet do przeładunku. Istnieje wiele rodzajów koparek, jednym z nich jest minikoparka ( jej masa eksploatacyjna wynosi najczęściej maksymalnie 6 ton). Przeznaczona jest ona do zdecydowanie lżejszych prac niż standardowa koparka. To idealne rozwiązanie w przypadku budowy przydomowego basenu lub renowacji ogrodu. Sprawdzi się także na niektórych placach budowy np. małych domów jednorodzinnych, bez podpiwniczeń. Wynajmując koparkę, warto przyjrzeć się też koparko-ładowarką. To takie urządzenia dwa w jednym, jest to koparka ale głównie z napędem kołowym.

Z jakim osprzętem najlepiej jest wynająć koparkę?

Wynajmując koparkę warto wiedzieć, że są dostępne różne warianty osprzętu, które potrafią zmienić przeznaczenie tej maszyny. Standardowo każda koparka wyposażona jest w  łyżkę, sprawdzi się ona w szeroko pojętych parach ogrodowych, budowlanych itp. Łyżka służy głównie do kopania ziemi, nabierania i przenoszenia jej do dalszego transportu lub na składowisko. Jeśli planujemy burzyć coś na naszej działce warto zapytać o młot wyburzeniowy, koparka z takim osprzętem sprawnie sobie poradzi z np. starym murowanym ogrodzeniem. W przypadku dużych placów budowy, np. budynków komercyjnych lub składów wraków samochodów, może przydać się chwytak elektromagnetyczny. Służy on do podnoszenia i przenoszenia przedmiotów wykonanych z metalu. Ostatni rodzaj osprzętu to rozdrabniacz. To idealne rozwiązanie jeśli budujemy, przykładowo na podłożu gliniastym lub zalesionym. Rozdrabniacz bez problemu da sobie rade z zaschniętą gliną, korzeniami drzew lub gałęziami. 

----

Szukasz pracy jako operator ładowarki w Gorlicach? Już znalazłeś!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%