Zamknij
Zobacz!

Najważniejsze fakty z życia Józefa Bema

artykuł sponsorowany + 12:41, 04.07.2019 Aktualizacja: 12:43, 04.07.2019
Skomentuj

Józef Bem to człowiek wielu talentów. Był wielkim patriotą, wybitnym dowódcą, co udowodnił niejednokrotnie. Priorytetowe znaczenie miała dla niego wolność, to o nią walczył z armią polską, węgierską, turecką.

Ważnym etapem życia Bema była praca w Szkole Zimowej Artylerii, kiedy to pracował nad racami kongrewskimi. Brał udział w powstaniu listopadowym i Wiośnie Ludów. Zmarł na malarię.

Kim był Józef Bem? Młodość bohatera

Józef Bem (1794-1850) to człowiek o szerokim wachlarzu umiejętności i talentów. Nigdy nie przyglądał się biernie problemom narodowym, z jakimi borykała się Polska. Był prawdziwym patriotą, wyróżniał się wielkim męstwem, był mocno osadzony w idei wolnościowej.

Już jak nastolatek doskonale wiedział, co chce robić w życiu. Od 1809 do 1812 roku pobierał nauki w Szkole Artylerii i Inżynierów w Warszawie. W latach 1812-1813 uczestniczył w działaniach wojennych, które Francja prowadziła na terenie Rosji. Później służył w Armii Królestwa Polskiego, a nawet wykładał w Szkole Zimowej Artylerii. Wbrew pozorom był to bardzo ważny okres w życiu Bema, miał on wpływ na dalsze losy polsko-węgierskiego bohatera. Właśnie wtedy zajmował się eksperymentami z zastosowaniem rac kongrewskich, czyli wczesnej formy broni rakietowej. Przyczynił się do powołania oddziału artylerii rakietowej w armii polskiej.

Zobacz również: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/historia/postacie-historyczne/jozef-bem

Uczestnictwo w Powstaniu Listopadowym

Niestety w 1822 roku Józef Bem został wydalony z wojska. Do czynnej służby powrócił po wybuchu powstania listopadowego. W stopniu majora dowodził czwartą baterią artylerii lekkokonnej. W kwietniu 1831 roku brał udział w bitwie pod Iganiami, miesiąc później uczestniczył w bitwie pod Ostrołęką. Nagrodą za męstwo w trakcie walk był dla niego Złoty Krzyż orderu Virtuti Militari i nominacja generalska.

Emigracja

Po klęsce powstania listopadowego Józef Bem podjął decyzję o wyjeździe na zachód, do Francji. Czas spędzony na emigracji nie był dla polskiego generała bezowocny. Był jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Literatów Polskich w Paryżu, brał udział w działaniach, których celem było formowanie legionów polskich w Belgii i Portugalii.

Węgierskie i tureckie losy Józefa Bema

Europa usłyszała o Józefie Bemie podczas Wiosny Ludów. Brał udział w obronie Wiednia, był też dowódcą w armii węgierskiej, z którą odniósł ponad 30 zwycięstw nad Austriakami. Niestety armię węgierską pokonały siły austriacko-rosyjskie, to przyczyniło się do wyjazdu Bema do Turcji. Jako Murat Pasza walczył w armii tureckiej. Następnie trafił do Aleppo, brał udział w obronie miasta przed powstańcami arabskimi. Zmarł w 1850 roku, ale dopiero w 1929 roku jego ciało trafiło do Polski.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%