Zamknij
Zobacz!

Gdzie produkowany jest polski złoty?

art. sponsorowany + 15:31, 16.01.2025 Aktualizacja: 15:31, 16.01.2025

Mimo, że zarówno banknoty jak i monety towarzyszą nam podczas dnia codziennego wielokrotnie, niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego gdzie, jak często i w jaki sposób one powstają. W dzisiejszym materiale przyglądniemy się z bliska produkcji polskich banknotów i monet, które są obecnie w obiegu (PLN).

Gdzie produkowany jest polski złoty?

Obecnie, od roku 1997 polskie banknoty są produkowane w Polsce przez Państwową Wytwórnie Papierów Wartościowych. Do roku 1997 produkcją polskich banknotów zajmowała się londyńska wytwórnia De La Rue. Do dnia dzisiejszego wyprodukowane przez nią pieniądze są w obiegu.

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych jest zaawansowanym zakładem produkcyjnym, który uzyskał wymagane licencję aby móc produkować pieniądze. Mimo, iż aktualnie tworzy jedynie PLN jest gotowy podjąć się produkcji innych walut. Przyznana została jej akredytacja, która umożliwia produkcję euro dla państw Strefy Euro.

Nad produkcją banknotów sprawuj kontrolę także Komisja Nadzoru Finansowego, czyli KNF.

Jaka jest żywotność banknotu PLN?

Co 3 miesiące Narodowy Bank Polski publikuje informacje dotyczące tego, ile banknotów znajduje się obecnie w obiegu. Dzięki tym informacjom można łatwo oszacować zapotrzebowanie na produkcję nowych. Średnia żywotność 1 banknotu według danych wynosi mniej niż 700 dni, czyli około 2 lata.

Ciekawostką może być fakt, iż najdłuższą żywotność zachowuje banknot 200 złotowy.

koszt produkcji banknotów nie jest znany, jest to informacja ściśle chroniona. Można jednak znaleźć informacje o kosztach produkcji znaków pieniężnych, które niskie nie są.

Jeśli jesteś zainteresowany tym i innymi tematami związanymi z różnymi walutami świata, a może interesuje Cię szeroko pojęty rynek walutowy, w tym kurs euro czy dolara - koniecznie śledź portal FXMAG by być na bieżąco.

Jak wygląda obieg pieniądza?

NBP jest organem, od którego wszystko się zaczyna. Pierwszy etap obiegu zaczyna się właśnie w Narodowym Banku Polski, skąd pieniądze są sprzedawane do banków komercyjnych, a następnie do bezpośrednio do klientów.

Napisaliśmy wyżej, że pierwszy etap obiegu zaczyna się w Narodowym Banku Polskim w Warszawie a dokładnie mówiąc w oddziale NBP oraz 16 różnych rozlokowanych po całej Polsce skarbcach, oddziałach NBP.

Dalszy obieg wygląda dokładnie tak samo, środki które trafiają od klientów są częściowo zwrócone do banku centralnego gdzie przechodzą dokładne sprawdzanie autentyczności oraz recyrkulację, czyli ponownie wracają na rynek.

Te które nie przeszły poprawnie weryfikacje, z powodu zużycia lub zniszczenia są fizycznie niszczone w Narodowym Banku Centralnym i zastępowane nowymi.

Jakie pieniądze są obecnie w obiegu?

Aktualnie w obiegu znajdują się banknoty 10, 20, 50, 100, 200 oraz 500 złotowe, serii “Władcy Polski”, na których znajdują się wizerunki władców Polski. Projektantem szaty graficznej aktualnych banknotów jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował także poprzednią szatę graficzną polskich banknotów, produkowanych wówczas w Londynie (“Wielcy Polacy”).

Największy nominał znajdujący się aktualnie w obiegu, 500 PLN został wprowadzony w roku 2017. Jak zapowiedział kilka lat temu prezes banku centralnego do obiegu wkrótce ma trafić kolejny, jeszcze większy nominał - 1000 PLN. Kto będzie jego “twarzą” jest póki co tajemnicą. Oficjalny projekt nie został jeszcze zaprezentowany.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%