Zamknij
Zobacz!

Co robić, jeśli tarcza diamentowa przestanie ciąć płytki

art. sponsorowany + 15:43, 02.10.2024 Aktualizacja: 15:44, 02.10.2024

Płytki ceramiczne i gres podczas układania często wymagają przycinania na wymiar lub cięcia pod kątem 45 stopni, aby poukładać na wystających rogach. Najpopularniejszym narzędziem do cięcia płytek jest szlifierka kątowa. Natomiast jako materiał eksploatacyjny do cięcia płytek za pomocą szlifierki kątowej stosuje się specjalne tarcze diamentowe do ceramiki, które z łatwością możesz wybrać na stronie internetowej firmy Distar, która jest liderem w produkcji osprzętu diamentowego.

Syntetyczny diament jest tak mocnym minerałem, że łatwo radzi sobie z takim zadaniem, jak cięcie płytek; ale zdarzają się przypadki, gdy krawędź tnąca tarczy traci ostrość, a tarcza tnie bardzo powoli lub całkowicie się zatrzymuje. W tym artykule omówimy bardziej szczegółowo proces cięcia płytek, dlaczego tarcze diamentowe do ceramiki mogą źle ciąć płytki i jak przywrócić ich zdolność cięcia.

Jak przebiega cięcie płytek

Każda tarcza diamentowa, która wychodzi z produkcji na ladę sklepową, ma początkowo ostre krawędzie diamentów. Przy wysokich prędkościach szlifierki kątowej te diamenty drapią płytkę, zamieniając ją w pył, a tym samym okazuje się, że wycinamy niezbędną nam część. Na powierzchni tarczy diamentowej do ceramiki są setki diamentów, które stopniowo tracą swoją ostrość. Jak więc dzieje się tak, że tarcze mają wysoką żywotność? Chodzi o cykl życia diamentów na tarczy. W sumie jest kilka etapów życia diamentu:

  • Ostry diament
  • Zeszlifowany diament
  • Zniszczony diament
  • Krater

Rozważmy teraz bardziej szczegółowo cykl życia diamentów. W czasie, jak większość diamentów jest ostra – nasza tarcza doskonale radzi sobie z cięciem płytek. Kiedy niektóre z nich są zeszlifowane, prędkość cięcia spada. Zeszlifowany diament może się zniszczyć, co ułatwia jego wypadnięcie lub natychmiastowe wypadnięcie z metalowego wiązania. Po wypadnięciu diamentów powstają kratery. Kiedy na powierzchni tarczy pojawiło się wiele kraterów, może ona iskrzyć podczas cięcia, w ten sposób metalowe wiązanie zużywają się, aby wydobyć z niej nowe ostre diamenty. Po tym, jak usunęliśmy wiązanie i pojawiły się nowe diamenty – tarcza przywraca swoje właściwości tnące, a szybkość skrawania płytek ponownie wzrasta. Ten naturalny proces nazywa się samoostrzeniem diamentu tarczy diamentowej do ceramiki. Czasami jednak ten naturalny proces może nie przebiegać zgodnie z planem, wtedy zdolność cięcia tarczy nie zostanie przywrócona.

Przyczyny zatrzymania tarczy

Jeśli zauważyłeś, że tarcza przestaje ciąć płytkę, daje musisz zrozumieć, co mogło do tego doprowadzić, aby uniknąć tej sytuacji w przyszłości.

  • Wysoka twardość płytki
  • Źle dobrana tarcza
  • Przegrzanie tarczy podczas cięcia
  • Nadmierny nacisk na tarczę podczas procesu cięcia
  • Diamentowa warstwa tarczy została zużyta

Porozmawiajmy teraz trochę więcej o tych punktach.

Mocna płytka. W nowoczesnej produkcji płytek coraz częściej stosuje się różne utwardzacze i inne materiały, które sprawiają, że płytki są znacznie mocniejsze. Szczególnie trwałym rodzajem płytek jest gres.

Źle dobrana tarcza. Często zdarza się, że nieświadomie osoba kupuje pierwszą lepszą tarczę diamentową, montuje ją na szlifierce kątowej i zaczyna ciąć płytki. Jest to zasadniczo błędne podejście, ponieważ dla różnych materiałów producenci osprzętu diamentowego specjalnie dobierają diamenty i skład proszków metali. Kupując tarczę upewnij się, że jest ona przeznaczona do materiału, który zamierzasz ciąć.

Przegrzanie się tarczy. Cięcie płytek na szlifierce kątowej odbywa się bez dostarczania płynu chłodzącego, dlatego proces ten wiąże się z obciążeniem temperaturowym na tarcze diamentowe do ceramiki. Jeśli potrzebujesz pociąć dużą ilość płytek – rób to z niewielkimi przerwami, aby tarcza miała czas na ochłodzenie. Nadmierne przegrzanie może negatywnie wpłynąć na działanie krawędzi tnącej tarczy lub zdeformować metalowy korpus.

Diamentowa tarcza tnąca 1A1R 125 Edge Dry

Nadmierny nacisk na tarczę. Błędem wielu mistrzów jest próba silniejszego nacisku na osprzęt, jeśli zaczął tracić wydajność. Efekt ten można porównać do cięcia chleba tępym nożem. Kiedy nóż nie tnie – po prostu naciskamy na niego i w ten sposób możemy odciąć kawałek chleba. Jednak w przypadku osprzętu diamentowego to nie działa, a nadmierny nacisk może spowodować jeszcze większe pogorszenie zdolności cięcia tarczy, a nawet doprowadzić do jej deformacji i zniszczenia.

Tarcza się starła. Często wysokość warstwy diamentowej prawie każdej tarczy diamentowej do ceramiki dla szlifierki kątowej wynosi 10 mm. Z tej wysokości 70-80% – to efektywna wysokość cięcia. Jeśli zauważysz, że pozostało Ci około 2-3 mm warstwy diamentowej, oznacza to, że nadszedł czas, aby zmienić tarczy. Warstwę diamentową można odróżnić od korpusu po obecności diamentów i większej grubości.

Jak przywrócić zdolność cięcia tarczy diamentowej

Jeśli twoja tarcza zaczęła ciąć bardzo powoli, ale widzisz, że warstwa diamentowa jest nadal wystarczająca, musisz pomóc jej ostrym diamentom wystawać z metalowego więzadła. Proces ten nazywany jest również otwieraniem diamentów lub ostrzeniem tarczy diamentowej do ceramiki. Aby naostrzyć tarczę, musisz przeciąć nią kilka metrów materiału ściernego. Materiały ścierne to te, które są w stanie zeszlifować diamentową warstwę tarczy szybciej niż zwykle. Do takich materiałów możemy zaliczyć płytki ceramiczne, cegłę silikatową, blok fundamentowy, asfalt, a także specjalne sztabki ścierne.

Na początku artykułu można znaleźć link do strony internetowej firmy Distar, która oprócz osprzętu diamentowego ma do zaoferowania sztabki do ostrzenia tarczy diamentowej do ceramiki. Ta sztabka ma wiele istotnych zalet w porównaniu z innymi materiałami ściernymi, które wymieniliśmy powyżej:

  • Kompaktowość
  • Łatwość i wygoda transportu
  • Wysoka wydajność
  • Dobra żywotność

Posiadanie takiej sztabki w twoim arsenale pozwoli Ci uniknąć konieczności szukania podręcznych materiałów ściernych w razie konieczności!

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%