Zamknij

Jak uzyskać uprawnienia rolnika?

art. sponsorowany + 12:49, 09.08.2024 Aktualizacja: 12:49, 09.08.2024

W dzisiejszych czasach rolnictwo staje się coraz bardziej dostępne dla osób z różnych środowisk, może być pomysłem na biznes również dla tych, którzy nie mają w swojej rodzinie tradycji rolniczych i nie odziedziczyli ziemi. Sposobów na to, jak zostać rolnikiem, jest kilka, można ukończyć studia kierunkowe, szkołę rolniczą, zaliczyć odpowiedni okres stażu lub też zdobyć niezbędne kwalifikacje podczas kursu.

Kto w świetle prawa może zostać rolnikiem indywidualnym?

Według polskich regulacji prawnych rolnikiem indywidualnym jest osoba fizyczna, która jest posiadaczem lub dzierżawi grunty rolne o powierzchni nieprzekraczającej 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze i od co najmniej 5 lat zamieszkuje gminę, na której terenie znajduje się jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, które osobiście prowadzi.

Według Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą, uprawnienia rolnika uzyskuje się przez realizację nauki w szkołach rolniczych – zawodowych, branżowych, średnich lub wyższych. Można ukończyć studia na kierunkach, takich jak: rolnictwo, technika rolnicza i leśna, zootechnika, weterynaria, ogrodnictwo, rybactwo i architektura krajobrazu.

Inną opcją jest ukończenie studiów niezwiązanych z rolnictwem i uzupełnienie ich studiami podyplomowymi, które są przewidziane w wyżej wymienionym Rozporządzeniu. Osoby, które nie mają wykształcenia rolniczego, mogą zyskać kwalifikacje przez udokumentowanie odpowiedniego stażu pracy w rolnictwie, który według Ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, wynosi:

·        3 lata dla absolwentów szkół średnich,

·        5 lat dla absolwentów szkół zawodowych gimnazjalnych i podstawowych,

·        3 lata dla osób posiadających tytuł kwalifikacyjny, zawodowy lub tytuł mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej.

Chcąc nabyć kwalifikacje, można zapisać się na kurs Ogrodnika, którego korzyści są analogiczne jak uprawnienia zdobyte w trakcie specjalistycznego szkolenia na rolnika. Więcej informacji na ten temat uzyskasz tutaj: https://rolnicy-ogrodnicy.pl/.

Dlaczego warto zdobyć kwalifikacje rolnicze?

Kwalifikacje rolnicze mogą otwierać drzwi do rozpoczęcia kariery zawodowej związanej z prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego, zajmowaniem się produkcją rolną, czy świadczenia usług z zakresu agrobiznesu. Są szczególnie istotne dla osób, które chcą:

·        nabyć ziemie powyżej 1 ha – https://rolnicy-ogrodnicy.pl/dlaczego-warto/ – tutaj dowiesz się, w jaki sposób uprawnienia upraszczają zakup gruntów,

·        przejąć gospodarstwo rolne lub otrzymać je w spadku po rodzinie,

·        obniżyć składki na ubezpieczenie, rozliczając się w KRUS,

·        otrzymać dofinansowania i dotacje z Unii Europejskiej.

Zawód ogrodnik z uprawnieniami rolniczymi – kurs online

Zapisując się na program rocznego kursu KKZ „Zawód ogrodnik”, uzyskuje się kwalifikacje rolnicze i tytuł zawodowy ogrodnika w wygodny sposób przy wykorzystaniu możliwości nauki zdalnej. Wykłady prowadzone są przez platformę e-learningową, dzięki temu kursanci mogą swobodnie realizować swoje sprawy zawodowe i inne obowiązki, uczestnicząc w zajęciach za pośrednictwem internetu z dowolnego miejsca lub odtwarzając zamieszczone treści w wolnym czasie. Uczestnictwo w kursie to sposób nie tylko na to, by zdobyć uprawnienia, ale wzbogacić wiedzę o aktualne wiadomości branżowe, a także uzyskać nowe umiejętności, dzięki wyspecjalizowanej kadrze, do której należą nie tylko ludzie ze świata nauki, ale też praktycy, ludzie z pasją do ogrodnictwa i rolnictwa.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%