Firmy transportowe działające w Polsce i na arenie międzynarodowej są zobligowane do skrupulatnego rozliczania czasu pracy kierowców zawodowych. W przeciwnym razie przedsiębiorstwo naraża się na kontrolę oraz wysokie kary związane z niedostosowaniem się do aktualnych przepisów. A zatem jak kontrolować kierowców w firmie? Sprawdź!
Do rzetelnej kontroli kierowców zawodowych potrzebny jest zoptymalizowany system teleinformatyczny oraz odpowiednie wyposażenie pojazdów np. tachografy z dostępem do internetu. Właściciel firmy transportowej ma obowiązek prowadzić rozliczanie czasu pracowy kierowców w ramach zapisu na wykresówkach i danych z tachografów.
Przedsiębiorstwa transportowe są zobligowane do tego, aby prowadzić skrupulatne zestawienia dotyczące realnego czasu pracy swoich kierowców. Takie rozliczenie opiera się na rzeczywistych aktywnościach kierowcy, które są zapisywane np. na kartach kierowcy orazw pamięci cyfrowego tachografu.
Każdy pracodawca ma obowiązek pobierać dane z karty i systemu elektronicznego tachografu co 28 dni oraz podczas ustania stosunku pracy. Podstawowe informacje do uwzględnieniaw rozliczeniach czasu pracy kierowców to:
Na podstawie tych informacji możesz wyliczyć wynagrodzenie dla swoich kierowców.Zależnie od rodzaju realizowanego przewozu możesz też zastosować ulgi podatkowe.
Standardowy wymiar czasu pracy kierowcy to 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.W wyjątkowych sytuacjach kierowca zawodowy może wydłużyć wymiar do 12 godzin na dobę, ale tylko wtedy, kiedy w innym dniu czas pracy zostanie skrócony.
A zatem jak prawidłowo rozliczać czas pracy kierowców w swojej firmie transportowej? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby przez 10 lat przechowywać dane o ewidencji czasu pracy pracownika.
W trakcie rozliczenia musisz wziąć pod uwagę głównie: liczbę przepracowanych godzin, liczbę godzin nadliczbowych, czas postojów oraz ewentualne zwolnienia z pracy, które mogą rzutować na wysokość ostatecznego wynagrodzenia.
Prawidłowo uzupełniona dokumentacja pracownicza w firmie transportowej powinna zawierać informacje o okresie rozliczeniowym, godzinach pracy nocnej, a także informacji dotyczących rozkładu czasu pracy przez cały okres zatrudnienia.
Dodatkowo musisz zawrzeć w dokumentacji informacje o systemie czasu pracynp. równoważny, zadaniowy lub podstawowy.
Pamiętaj też, że kierowcy w firmie mają prawo żądać wglądu w swoje dokumenty pracownicze oraz historyczne dokumenty dotyczące wysokości naliczonego wynagrodzenia. To obowiązek pracodawcy przez 10 lat od każdego roku zatrudnienia.
Krosno. Wjechał w tłum podczas zawodów, wielu rannych
Idź trzasnąć
Aaaa
19:21, 2025-05-25
Krosno. Wjechał w tłum podczas zawodów, wielu rannych
Trzask
aaaaa
19:21, 2025-05-25
Krosno. Wjechał w tłum podczas zawodów, wielu rannych
teraz czas na wiadomości z regionu Dubaj w sprawie śmiecia majciarza Sub-region koło gorlic...
alonso
18:17, 2025-05-25
Krosno. Wjechał w tłum podczas zawodów, wielu rannych
może mój znajomy parady..........sz
.
18:06, 2025-05-25