Zamknij

Jak chronić podłogę przed porysowaniem?

13:57, 28.06.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 13:58, 28.06.2024

Choć rzadko się nad tym zastanawiamy, podłoga jest jedną z najbardziej intensywnie użytkowanych powierzchni w całym domu. To na niej odbywa się całe życie, to na niej stawiamy meble, to na nią upuszczamy różne przedmioty. Niestety, panele podłogowe nie są niezniszczalne i wraz z upływem lat można zauważyć na nich ślady czy uszkodzenia. Dlatego dziś wyjaśniamy, co zrobić, aby maksymalnie zabezpieczyć podłogę przed porysowaniem!

Nawet najbardziej trwałe i odporne panele podłogowe, podobnie jak inne rodzaje pokrycia, są narażone na uszkodzenia. Najczęściej powstają one w trakcie codziennych czynności, a jednym z czynników powodujących najbardziej widoczne rysy są meble. Jak uniknąć większości z tych uszkodzeń? Jaką profilaktykę stosować, aby zachować doskonały stan podłóg na dłużej? Sprawdź!

  1. Stosuj podkładki meblowe

Najczęstsze zarysowania i uszkodzenia podłóg powstają przy częstym przesuwaniu mebli, na przykład krzeseł, stołu czy przy rozkładaniu kanapy. Jak zabezpieczyć podłogę przed takimi nieestetycznymi rysami, które obniżają także żywotność paneli? Warto stosować podkładki meblowe wykonane z grubego filcu. Wystarczy przykleić je od spodu nóżek mebli, które regularnie przesuwają się po podłodze. Dzięki filcowym podkładkom meblowym podłoga nie tylko nie będzie się rysować, ale także użytkowanie mebli będzie cichsze i bezpoślizgowe.

Kupując podkładki meblowe z filcu, dobierz odpowiedni kształt i wielkość, tak aby zakryły całą powierzchnię styku z podłogą. Wybierz podkładki z wysoko skompresowanego filcu, który pozostanie trwały na długo. Warto zwrócić uwagę także na mocny klej, aby zapewnić maksymalną przyczepność podkładek.

  1. Wykorzystaj dodatkowe zabezpieczenia

W miejscach szczególnie newralgicznych, takich jak podłoga pod krzesłem obrotowym, fotelem bujanym czy krzesełkiem do karmienia dla dzieci, możesz dodatkowo zastosować zabezpieczenia większego formatu. Mogą to być specjalne maty, które zabezpieczą podłogę w tym miejscu przed bezpośrednim kontaktem mebla lub upuszczonych przedmiotów. Zamiast maty, możesz wykorzystać też mały dywanik – będzie to jednak opcja bardziej wymagająca, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. W przypadku krzeseł z kółkami obrotowymi, warto wymienić kółka na gumowe lub żelowe.

  1. Dbaj o czystość

Ogromne znaczenie dla trwałości podłóg ma ich czystość. Drobinki kurzu i piasku, których nie widzimy gołym okiem, mogą mocno rysować powierzchnię paneli podczas wykonywania przez domowników codziennych czynności. Dlatego w ganku połóż wycieraczkę, a podłogi regularnie zamiataj lub odkurzaj – najlepiej codziennie. Ważne jest też systematyczne mycie płynami przeznaczonymi do konkretnego rodzaju pokrycia.

  1. Zabezpiecz uszkodzenia

Jeśli mimo wszystko na Twojej podłodze pojawią się już drobne rysy czy uszkodzenia, warto je jak najszybciej zabezpieczyć, aby się nie pogłębiały. Można to zrobić na przykład używając barwionego kitu do drewna – dobierając uprzednio odpowiedni odcień takiego preparatu do koloru podłogi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%