Zamknij

Zalety i wady leasingu nieruchomości

art. sponsorowany + 07:59, 04.04.2024 Aktualizacja: 07:59, 04.04.2024

W naszym kraju leasing kojarzony jest głównie z finansowaniem przeznaczonym dla przedsiębiorców, które dotyczy samochodów oraz różnego rodzaju specjalistycznych maszyn. Jednak w rzeczywistości leasingować można w zasadzie każdy środek trwały, w tym również nieruchomości. W wielu przypadkach okazuje się on rozwiązaniem zdecydowanie bardziej opłacalnym w porównaniu do kredytu hipotecznego. Jeśli Cię to zainteresowało, w artykule znajdziesz najważniejsze zalety oraz wady leasingu nieruchomości – poznaj je już teraz!

Na czym polega leasing nieruchomości?

Co do zasady, leasing jako taki jest traktowany jak usługa. W celu jej realizacji podpisuje się umowę, w ramach której jedna ze stron finansuje związany z nią środek trwały, a druga czasowo może z niego korzystać, opłacając z tego tytułu comiesięczne raty. Leasingować można w zasadzie każdą rzecz materialną, a do takich z pewnością zaliczają się nieruchomości.

Leasing nieruchomości może więc dotyczyć wszelkiego rodzaju budynków czy gruntów, niezależnie od ich przeznaczenia. Strona finansująca kupuje np. lokal handlowy i przekazuje go w użytkowanie leasingobiorcy, który może m.in. prowadzić w nim działalność gospodarczą. Choć rozwiązanie to przypomina najem, tak wyróżnia się pewnym istotnym aspektem. Wynajmując nieruchomość, nie ma możliwości uzyskania praw własności do niej. Z kolei w przypadku leasingu na zakończenie umowy można ją wykupić.

Leasing nieruchomości – jaką formę może przyjmować?

Skoro wspomnieliśmy o uzyskaniu prawa własności do nieruchomości, należy podkreślić, że moment, w którym do tego dochodzi, uzależniony jest od formy leasingu. Finansowanie to jest bowiem dostępne w wersji operacyjnej oraz finansowej.

W pierwszym przypadku właścicielem nieruchomości przez cały okres obowiązywania umowy pozostaje leasingodawca. Opcja wykupu pojawia się dopiero na jej końcu, a więc po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej.

Z kolei w leasing finansowym leasingobiorca może od razu zaliczyć nieruchomość do majątku swojej firmy. Oznacza to, że również on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Ostatecznie uzyskanie praw własności następuje niejako automatycznie po zakończeniu umowy.

Istnieje jeszcze trzecia forma tego finansowania, która jednak w Polsce cieszy się relatywnie niewielką popularnością. Jest to tzw. zwrotny leasing nieruchomości. W tym przypadku leasingobiorca niejako sprzedaje leasingodawcy własny środek trwały, a więc np. halę przemysłową. Następnie podpisuje umowę, na podstawie której może dalej korzystać z nieruchomości pomimo uzyskania za nią pieniędzy. Jest to więc sposób na odmrożenie środków finansowych, które można wykorzystać np. na różne inwestycje. Co ważne, standardowo na koniec umowy leasingobiorca może wykupić nieruchomość i znów stać się jej właścicielem.

Jakie są zalety i wady leasingu?

Minimum formalności, bardzo szybkie rozpatrywanie wniosków oraz brak wpływu na zdolność kredytową – to jedne z ważniejszych zalet leasingowania nieruchomości. Dodać do tego należy jeszcze optymalizację podatkową, szczególnie w przypadku leasingu operacyjnego, gdzie do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć większość wydatków związanych z finansowaniem. Zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że nie trzeba posiadać dużych wolnych środków, aby z niego skorzystać. Do tego leasingowane rzeczy są chronione przed egzekucją komorniczą.

Z kolei pod kątem wad, największą niewątpliwie jest to, że trzeba liczyć się z pewnymi wymaganiami leasingodawców. Przede wszystkim chodzi tutaj o minimalną wartość nieruchomości, która zwykle jest dość wysoka. Do tego należy mieć świadomość, że w razie problemów finansowych i związanych z tym opóźnień w spłacie rat, leasingodawca może rozwiązać umowę. Oznacza to utratę wszystkich wpłaconych do tej pory pieniędzy oraz samej nieruchomości, co z punktu widzenia prowadzenia w niej działalności, może mieć poważne konsekwencje. Więcej o leasingu nieruchomości możesz dowiedzieć się bezpośrednio u ekspertów leasingowych, wysyłając zapytanie za pomocą witryny https://vleasing.pl/leasing-nieruchomosci/

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%