Zamknij

Numeryczny model terenu - jakie technologie wykorzystuje się do tworzenia ortofomap?

08:14, 25.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:14, 25.03.2024
Technologie geoprzestrzenne stały się nieodłącznym elementem współczesnych badań terenowych i planistycznych. Jednym z kluczowych narzędzi stosowanych w tych dziedzinach jest skanowanie laserowe, które umożliwia tworzenie precyzyjnych numerycznych modeli terenu (NMT). Na czym polega numeryczny model terenu i kiedy zwrócić się do specjalistów od NMT?

Numeryczne modele terenu w praktyce - jak bada się powierzchnię terenu?

Skanowanie laserowe, nazywane także lidarem (ang. Light Detection and Ranging), to metoda zdalnego pomiaru wykorzystująca promieniowanie laserowe do uzyskania szczegółowych danych wysokościowych i topograficznych powierzchni ziemi oraz obiektów znajdujących się na niej. 

Jednym z zastosowań lidaru jest skanowanie laserowe infrastruktury, co obejmuje np. budynki, mosty czy inne konstrukcje inżynieryjne. Dzięki tej technologii możliwe jest dokładne określenie kształtu i wymiarów obiektów. Dzięki temu możliwe jest planowanie prac budowlanych, modernizacja infrastruktury, ocena zagrożenia powodziowego czy też analiza stanu technicznego obiektów. Wszędzie tam, gdzie klasyczne geodezyjne techniki pomiarowe czy linie szkieletowe są zbyt mało precyzyjne lub trudne do zastosowania, wykorzystuje się zalety numerycznego modelu terenu.

Z kolei skanowanie laserowe obiektów liniowych, tj. dróg czy linii kolejowych, pozwala na precyzyjne określenie profilu tych obiektów, co jest niezbędne przy projektowaniu tras komunikacyjnych, monitorowaniu ich stanu technicznego oraz przy planowaniu działań związanych z utrzymaniem i modernizacją.

Badanie całej złożoności powierzchni terenu

NMT powstaje też przy współpracy z badaniami georadarowymi. Georadar to urządzenie wykorzystujące fale elektromagnetyczne do badania podłoża. Umożliwia odkrycie warstw geologicznych, ukrytych przeszkód czy też elementów infrastruktury znajdujących się pod powierzchnią ziemi. Badania georadarowe pozwalają przy minimalizacji ilości danych wesprzeć samo skanowanie laserowe. Tworzenie ortofomap to końcowy etap wykorzystania danych ze skanowania laserowego na określonym obszarze. W efekcie powstaje model TIN w postaci nieregularnej siatki trójkątów lub GRID w postaci regularnych kwadratów. Atutem TIN jest przechowywanie oryginalnych danych pomiarowych. W GRID wartości w punktach węzłowych przeważnie są interpolowe.

Numeryczny model terenu - co daje klientom?

Specjaliści z Gispro ze Szczecina pozwalają na uzyskanie dokładnych, kompleksowych i aktualnych danych, które są niezbędne w wielu dziedzinach, począwszy od inżynierii, poprzez planowanie przestrzenne, aż po ochronę środowiska i zarządzanie kryzysowe. Budowa szlaków komunikacyjnych i dopasowanie infrastruktury do ukształtowania terenu staje się proste na podstawie istniejących danych z NMT.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%