Zamknij

Jak stworzyć portfolio, które przyciągnie uwagę rekruterów?

12:58, 25.03.2024 art. sponsorowany

W wielu branżach portfolio odgrywa szczególną rolę, stając się kluczowym dowodem na potwierdzenie umiejętności potencjalnego kandydata. Warto zatem zadbać o to, aby było ono interesujące dla rekrutera i jednocześnie prezentowało umiejętności oraz sukcesy osoby ubiegającej się o konkretną posadę. Sprawdź zatem, czym powinno wyróżniać się portfolio przyciągające uwagę pracodawcy.

  • Portfolio często przybiera formę online, wtedy warto, aby znajdowało się na Twojej witrynie www lub blogu - decydując się na to rozwiązanie, pamiętaj, aby maksymalnie ułatwić odbiorcy zapoznanie się z poszczególnymi projektami.
  • Wybrane projekty umieszczone w portfolio powinny być dostosowane do wymagań potencjalnego pracodawcy, będą wtedy potwierdzeniem umiejętności.
  • Dobre portfolio musi być czytelne - w przeciwnym razie rekruter może zrezygnować z dokładnego zapoznania się z projektami.
  • Dzięki nietypowej formie prezentacji swoich zawodowych dokonań możesz pozytywnie zaskoczyć rekrutera - zastanów się na przykład nad portfolio umieszczonym na vlogu czy w formie gry komputerowej.

Portfolio online - o czym musisz pamiętać?

W wielu sektorach najlepszym rozwiązaniem na prezentację swoich dotychczasowych dokonań będzie portfolio online, które można znajdować się na Twojej własnej stronie www. To doskonały wybór między innymi w przypadku ubiegania się o posadę w branży IT. Ważne, aby dokładnie pokazać projekty, żeby pracodawca miał jasność, czym się zajmowałeś i co udało się zrealizować.

Jeśli pracujesz w IT, możesz również przyciągnąć uwagę rekrutera, udostępniając swoje prace w postaci repozytoriów na GitHubie. Oczywiście musisz pamiętać, że samo portfolio nie wystarczy do otrzymania wymarzonej posady. Jeśli chcesz rozpocząć karierę np. jako projektant stron www, musisz także wziąć pod uwagę inne kwestie, o czym przeczytasz w naszym artykule: Tworzenie stron internetowych - jak się przebić na rynku?

Dostosuj portfolio do oczekiwań pracodawcy

Skuteczne CV powinno być dostosowane do konkretnej oferty i ta sama zasada dotyczy portfolio. Najlepiej zatem umieścić w nim te projekty, które stanowią znamienne potwierdzenie kluczowych kompetencji, inaczej nawet niezwykle oryginalne portfolio nie zapewni Ci pracy. A zatem zwróć uwagę na szczegółowe wymagania uwzględnione w ofercie pracy. Jeśli na przykład ubiegasz się o pracę programisty, zaprezentuj w portfolio aplikacje czy gry tworzone w różnych językach programowania - w ten sposób udowodnisz, że biegle obsługujesz kilka technologii. Postaraj się umieścić projekty, w których użyłeś frameworków czy bibliotek wymienionych w ofercie pracy.

Zastanawiasz się, czy znajomość języka Python może pomóc w szybkim zdobyciu wymarzonej posady? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci: Język programowania Python - czy wciąż cieszy się powodzeniem?

Postaw na oryginalność

Jeśli chcesz pozytywnie zaskoczyć rekrutera formą swojego portfolio, możesz skorzystać z kilku nietypowych pomysłów. Jednym z nich jest stworzenie prezentacji jako gry wideo, w której odbiorca mógłby pokonywać proste przeszkody, aby poznawać Twoje kolejne projekty. To ciekawy wybór przede wszystkim dla osób ubiegających się o stanowisko programisty gier czy aplikacji. Inną propozycją jest stworzenie portfolio opartego na storytellingu. W tym przypadku możesz opowiedzieć o swoich osiągnięciach i dotychczas zrealizowanych projektach na przykład na vlogu lub za pomocą podcastu. Ciekawym pomysłem jest także przygotowanie portfolio w formie trójwymiarowej prezentacji - z zastosowaniem technologii 3D.

Chciałbyś pracować z bazami danych, ale nie wiesz, czy poradzisz sobie w tym sektorze IT? Sprawdź, jakie osoby odnajdą się podczas pracy z bazami danych!

Podsumowanie

Skuteczne portfolio ułatwia zdobycie wymarzonej posady, dlatego jego zawartość nie może być przypadkowa. Zastanów się, z których projektów jesteś szczególnie dumny i jednocześnie zweryfikuj, czy ukazują one Twoje najmocniejsze strony. Pamiętaj, aby dopasować portfolio do oczekiwań potencjalnego pracodawcy, udowadniając tym samym, że masz wszystkie umiejętności niezbędne na aplikowane stanowisko.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%