W dzisiejszym świecie, w dobie dynamicznego rozwoju technologii, zdalne konsultacje z lekarzem stają się coraz bardziej powszechne. Wraz z postępem technologicznym zmieniają się potrzeby społeczeństwa, więc nawet tradycyjne wizyty w gabinecie lekarskim ustępują miejsca wygodnym e-poradom. Jak skonsultować się z lekarzem online?
Zamiast tradycyjnej wizyty, wiele osób wybiera teleporady. Uzyskanie konsultacji online z lekarzem jest łatwe. Wystarczy wybrać sprawdzoną platformę telemedyczną. Obecnie na rynku istnieje ich wiele, warto więc zrobić research i wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Zarejestruj się na wybranej stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej, np. PlusRecepta.pl. Na tej platformie w prosty sposób wybierzesz dolegliwość, którą chcesz skonsultować z lekarzem. Możesz również otrzymać e-receptę, wpisując nazwę interesującego Cię leku.
Teleporada może odbywać się za pomocą wideokonferencji, rozmowy telefonicznej lub czatu tekstowego, w zależności od preferencji i możliwości platformy. W jakich przypadkach konsultacja online jest wystarczająca?
Zdalna „wizyta” u lekarza jest wystarczająca w przypadku łagodnych lub prostych do zdiagnozowania i przewidywalnych problemów zdrowotnych.
W przypadku niezbyt ostrych objawów przeziębienia lub grypy lekarz może przepisać odpowiednie leki przeciwwirusowe lub przeciwbakteryjne na podstawie opisu objawów pacjenta. Dobierze również leki przeciwbólowe na umiarkowany ból głowy, bóle mięśniowe, ból brzucha lub żołądka, nudności.
W przypadku łagodnych schorzeń skórnych, takich jak trądzik, egzema lub łupież, również lekarz może przepisać odpowiednie leki na podstawie oceny zdjęć lub opisu pacjenta.
Jednak w razie poważnych lub nagłych objawów, podejrzenia poważniejszych schorzeń lub potrzeby wykonania badań dodatkowych, konieczna jest osobista konsultacja w gabinecie lekarskim.
Jeśli ból brzucha jest nagły i ostry, porada zdalna nie wystarczy, trzeba udać się do przychodni osobiście. W łagodniejszych przypadkach lekarz w czasie telekonsultacji przeprowadzi wywiad medyczny, aby zrozumieć charakter bólu i poznać ewentualne objawy towarzyszące. Na podstawie zebranych informacji postara się zdiagnozować przyczynę dolegliwości i zlecić odpowiednie leczenie. Wypisze e-receptę na leki przeciwbólowe lub przeciwwymiotne, przekaże zalecenia na temat diety czy nawadniania organizmu.
Dolegliwościami często konsultowanymi online są również różne reakcje alergiczne, a także bóle głowy, migrena. Ile dni może trwać migrena i jak ją leczyć? Uciążliwy ból głowy trwa od kilku godzin do kilku dni. Zależy to jednak od intensywności bólu, skuteczności leczenia oraz indywidualnych cech pacjenta. Lekarz może wystawić e-receptę na specjalne leki przeciwmigrenowe, które działają na receptory serotoninowe w mózgu, zmniejszając rozszerzenie naczyń krwionośnych i łagodząc ból. Często migrenie towarzyszą nudności lub wymioty, stosuje się więc również leki przeciwwymiotne.