Nadwrażliwość zębów objawia się nadmierną reakcją zębów na zimno, ciepło lub inne czynniki. Pacjenci z Krakowa najczęściej skarżą się na krótki, ostry ból w obrębie zębów, który najczęściej pojawia się w wyniku zetknięcia się z bodźcami termicznymi, np. zbyt ciepłym lub zimnym jedzeniem, chłodnym powietrzem czy nawet samym dotknięciem zęba. To dokuczliwa i uciążliwa przypadłość, która może utrudniać normalne funkcjonowanie. W związku z tym, warto dowiedzieć się, skąd właściwie się ona bierze oraz jakie działania podjąć w celu jej wyeliminowania.
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że nadwrażliwość zębów nie jest zwykle związana z wadami czy chorobami zębów. Najczęściej pojawia się bowiem w sytuacji, kiedy naruszone jest chroniące zębinę przed bodźcami z zewnątrz szkliwo. Do jej odsłonięcia może dojść w różnych sytuacjach. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku odsunięcia dziąsła, czyli recesji dziąseł. Osłabia to naturalną ochronę zęba i powoduje odsłonięcie wrażliwej szyjki zębowej, która jest narażona na kontakt z czynnikami zewnętrznymi.
Do osłonięcia szyjek zębowych może dojść w wyniku stosowania nieprawidłowej techniki szczotkowania zębów, nadmiernego korzystania z past wybielających i twardych szczoteczek, a także zbyt mocnego naciskania na zęby w trakcie wykonywania zabiegów higienicznych. Nadwrażliwość zębów może powodować także bruksizm, czyli nadmierne zaciskanie zębów, nieprawidłowa dieta bogata w kwaśne i słodkie produkty, a także niektóre choroby układu pokarmowego, z refluksem na czele. Przejściową nadwrażliwość zębów mogą wywoływać natomiast niektóre zabiegi stomatologiczne, w tym wybielanie zębów.
Każdą dolegliwość bólową w obrębie zębów warto skonsultować ze specjalistą – dentysta w Krakowie zapozna się ze stanem naszych zębów oraz wyjaśni, jakie czynniki mogły spowodować wystąpienie tego problemu. Wyjaśni także, jak należy prawidłowo dbać o zęby z nadwrażliwością, jak je myć, a także jakich szczoteczek i past używać.
Nadwrażliwość zębów jest jak najbardziej możliwa do wyleczenia. Pacjentom dotkniętym tym problemem dentysta w Krakowie zaleca przede wszystkim wymianę szczoteczek na akcesoria z miękkim włosiem, stosowanie specjalnych past, płukanek oraz innych preparatów przeznaczonych dla wrażliwych zębów, a także odpowiednią dietę wykluczającą słodkie i kwaśne produkty.
Leczenie nadwrażliwości zębów bywa także łączone z zabiegami stomatologicznymi. U dotkniętych tym problemem pacjentów może okazać się wskazane wdrożenie leczenia ortodontycznego, wyeliminowanie stanów zapalnych dziąseł i ubytków przyszyjkowych, a w przypadku pacjentów z bruksizmem także noszenie specjalnej szyny relaksacyjnej. Osoby, które od dłuższego czasu cierpią na nadwrażliwość zębów, powinny jak najszybciej zgłosić się do swojego dentysty i poinformować go o odczuwanych dolegliwościach – nieleczony problem może bowiem doprowadzić do poważnych powikłań.
Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum – Twój zaufany dentysta Kraków.