Zamknij

Jakie są główne zalety posiadania pompy ciepła?

10:02, 07.02.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:02, 07.02.2024

Budujesz dom lub zastanawiasz się nad zmianą sposobu jego ogrzewania? Zależy Ci na mniejszym zużyciu energii elektrycznej? Chcesz skorzystać z odnawialnych źródeł energii, ale nie za bardzo znasz się na tym? W takim razie poniższy tekst jest dla Ciebie. Opowiemy w nim, jakie są główne zalety posiadania pompy ciepła, które sprawiają, że coraz więcej rodzin decyduje się na ich montaż. Zaczynajmy.

Co przemawia za tym, aby zamontować pompę ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które korzysta z zasobów naturalnych, czyli tzw. odnawialnych źródeł energii: ciepła geotermalnego, wód gruntowych, powietrza. Pompa ciepła pozwala na ogrzewanie domu i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w sposób ekonomiczny i ekologiczny. Oto kilka argumentów, które przemawiają za tym, aby zamontować pompę ciepła w swoim domu:

- oszczędność: pompa ciepła zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne źródła ogrzewania, co obniża koszty eksploatacji i rachunki za prąd. Jest także tańsza niż kocioł gazowy czy olejowy.
- ekologia: decydując się na pompę ciepła, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, gdyż pompa nie emituje spalin ani pyłów, które zatruwają powietrze,
- prostota działania: zasada działania pompy ciepła sprowadza się do tego, że pobiera ona ciepło z otoczenia np. powietrza, gruntu, wody za pomocą tzw. czynnika roboczego, a następnie podnosi jego temperaturę za pomocą sprężarki. To sprawia, że pompa ciepła może zapewnić stałą temperaturę w domu i ciepłą wodę użytkową przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Dodatkowym atutem pomp ciepła jest także cicha i bezpieczna praca.

Jakie są główne rodzaje pompy ciepła?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła, które różnią się pod względem źródła ciepła, sposobu montażu i medium grzewczego. Najpopularniejsze z nich to:

- powietrzne pompy ciepła,
- gruntowe pompy ciepła,
- pompy woda – powietrze
- pompy ciepła woda – grunt

Wybór pompy zależy od wielkości domu, zapotrzebowania na ciepło, miejsca na montaż pompy, budżetu itd.
Nie każda pompa idealnie sprawdzi się w każdym domu, dlatego warto zwrócić się w tej sprawie do firmy, która zajmuje się doradztwem i podpowie czy w naszym przypadku lepiej będzie wybrać gruntową pompę ciepła, czy powietrzną. Więcej o pompach dowiesz się na: https://gottersfeld.pl/pompy-ciepla/

W jakim domu pompa ciepła sprawdzi się najlepiej?

To jedno z często pojawiających się pytań ze strony właścicieli domów. Jest ono w pełni zasadne. Zanim zdecydujemy się bowiem na montaż pompy ciepła, warto, aby miała ona optymalne warunki do pracy. Nie należy jedynie patrzeć na to, ile kosztuje pompa ciepła, ale na to, czy będzie ona w stanie wykorzystać w pełni swój potencjał. O co warto zatem zadbać:

- o dobrą izolację termiczną ścian, dachu, podłogi i okien,
- o niskotemperaturowy system ogrzewania, taki jak ogrzewanie podłogowe lub odpowiednio dobrane grzejniki,
- o dostęp do odpowiedniego źródła ciepła w zależności od rodzaju pompy,
- o wystarczającą ilość miejsca na montaż pompy ciepła i jej elementów, takich jak jednostka zewnętrzna, wewnętrzna, zbiornik buforowy, zbiornik ciepłej wody użytkowej, sondy gruntowe, pompownia, wymiennik ciepła itd.

Pompa ciepła plus fotowoltaika, czyli połączenie idealne

W ostatnich latach niezwykle modne stało się instalowanie paneli fotowoltaicznych. Część z posiadaczy fotowoltaiki może pójść o krok dalej. Wiedząc ile prądu zużywa pompa ciepła, można skorzystać z prądu wytwarzanego z własnej instalacji fotowoltaicznej co pozwoli na osiągnięcie maksymalnej oszczędności i niezależności energetycznej. Myślisz dopiero o własnej instalacji? Zajrzyj na: https://gottersfeld.pl/fotowoltaika/

Jak wiadomo, fotowoltaika to technologia, która umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego za pomocą paneli fotowoltaicznych. Nawet w Polskich warunkach, czyli dość ograniczonym natężeniu promieniowania słonecznego jesienią i zimą, dobrej jakości instalacja jest w stanie wytwarzać nawet kilkanaście procent zapotrzebowania na prąd. To sprawia, że nasza pompa może pracować praktycznie bezkosztowo.

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki to wręcz idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Warto w tym miejscu dodać, że do 2026 roku funkcjonuje specjalny program dofinansowania do montażu pomp ciepła, dzięki któremu można w istotnych stopni obniżyć koszt instalacji.

Podsumowanie

Jak widać, własna pompa ciepła to inwestycja, która przynosi niemalże same korzyści. Początkowy wydatek jest spory, ale korzystając z dopłat możemy go obniżyć, aby w długiej perspektywie móc cieszyć się ciepłem w swoim domu i niskimi rachunkami za ogrzewanie.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%