Zamknij

Jak wybrać najlepszą karmę dla czworonożnego pupila?

08:33, 06.02.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:33, 06.02.2024

Wybór najlepszej karmy dla psiaka to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze zwierzętami. Dobór odpowiedniej karmy ma ogromny wpływ na kondycję, zdrowie oraz długość życia psa. Rynek oferuje spory wybór, jednak karma karmie nierówna. Warto wiedzieć więc, na co dokładnie zwrócić uwagę, aby zaoferować swojemu pupilowi to, co najlepsze!

 1. Jaki wpływ ma karma na zdrowie psa?
 2. Karma dla psa — z czego jest produkowana?
 3. Składniki odżywcze w karmach dla dorosłych psów
 4. Sucha karma, mokra karma — różne potrzeby w zależności od psa

Jaki wpływ ma karma na zdrowie psa?

Ostatnie lata pokazały, jak bardzo zmieniają się standardy żywieniowe nie tylko ludzi, ale również psów. Współcześnie karma jest nie tylko posiłkiem, ale również solidną dawką suplementów. Dobra karma powinna zapewniać sytość, ale również energię, a także musi wspierać zdrowie psa. W składzie karmy znajdziemy rozmaite składniki, które wspierają obszary. Decydując się na jakościową suchą karmę lub mokrą, zapewnisz psu wsparcie sierści i kości, zadbasz o stan jego dziąseł i zębów, wesprzesz układ pokarmowy oraz wpłyniesz pozytywnie na stan kości i stawów.

Karma powinna być dobierana ze względu na rasę, zapotrzebowanie, ale również stan zdrowotny zwierzęcia oraz jego tuszę. Inna będzie karma dla psa 20 kg, inna karma dla psa 15 kg, a jeszcze inna karma dla psa 10 kg.

Karma dla psa — z czego jest produkowana?

Co znajduje się w puszkach lub w workach z karmą? Zazwyczaj mało kto zwraca na to uwagę. Kupujemy karmę, która najlepiej się prezentuje lub ciekawie brzmi, zważywszy na to, co ma napisane na przodzie opakowania. Jednak to właśnie skład karmy powinien zwracać naszą uwagę najbardziej. Oto, z czego produkowane są suche karmy i mokre karmy:

 • mięso — jest to najlepsze źródło białka, jeśli chodzi o czworonogi, buduje i regeneruje mięśnie, skórę, narządy wewnętrzne oraz sierść. Może być z kurczaka, jagnięce, wołowe, z królika, dzika, ryby czy indyka. Może być poddawane hydrolizie lub fermentowane, co wpływa na łatwiejsze wchłanianie i trawienie.
 • zboża — kukurydza, pszenica, owies, jęczmień, żyto czy ryż. Są to dobre źródła węglowodanów, z drugiej jednak strony mogą powodować alergie, zapalenia, nietolerancje i inne problemy, dlatego warto zwracać uwagę, by nie było ich za dużo.
 • produkty pochodzenia zwierzęcego — karma sucha może zawierać podroby, zmielone kości, skórę, jaja, serwatkę, mleko czy tłuszcz.
 • warzywa — w karmie, głównie mokrej, bardzo często można spotkać marchewkę, buraki, bataty, ziemniaki, brokuła, szpinak, sałatę czy dynię.
 • dodatki — by poprawić jakość oraz smak karmy, można w niej bardzo często spotkać dodatki wpływające na smak, kolor, zapach, trwałość, konsystencję czy wartości odżywcze. Jeśli jakość dodatków będzie wysoka, karma z pewnością nie zaszkodzi Twojemu pupilowi.

Składniki odżywcze w karmach dla dorosłych psów

Podstawą diety każdego ssaka są takie składniki odżywcze, jak:

 • białko — stanowi fundament dla psów, ludzi i nie tylko. Powinno pochodzić z dobrych i bardzo dobrych źródeł, najlepiej zwierzęcych. Warto pozyskiwać je z mięsa oraz ryb.
 • węglowodany — dobrze byłoby, gdyby pochodziły z warzyw, ryżu, owoców. Powinny być łatwo przyswajalne. Jeśli chodzi o karmy dla psów, warto unikać takich, które mają w swoim składzie zbyt wiele zbóż.
 • tłuszcze — również wchodzą w skład karmy, muszą być obecnie w diecie psiaków, gdyż zapewniają zdrowie skóry oraz energię. Istotne, by pochodziły z odpowiednich źródeł, np. oleje rybne.
 • minerały i witaminy — są nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu, wspierają zdrowie kości, zębów oraz odporność. 

Sucha karma, mokra karma — różne potrzeby w zależności od psa

Właściciele zadają mnóstwo pytań o to, czy lepiej wybrać suchą, czy mokrą karmę. Sekret zazwyczaj tkwi w tym, że do suchej karmy pies potrzebuje więcej wody. W przypadku karmy mokrej sporo wody znajduje się w jedzeniu, a więc nie trzeba dolewać tak często wody do psiej miski. Ponadto karma mokra jest smaczniejsza, z kolei karma sucha zwykle jest nieco tańsza, a poza tym jedzenie jej przez psa jest czystsze.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%