Zamknij

Komunikacja wewnętrzna w małej firmie - jak o nią zadbać?

12:03, 04.12.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:03, 04.12.2023

Czy wiesz, że dzięki skutecznej komunikacji wewnętrznej możesz poprawić efektywność pracy swojego zespołu? Warto zatem o nią zadbać, korzystając z konkretnych narzędzi komunikacyjnych. Co więcej, musisz ustalić kanały do kontaktowania się z zespołem, za pośrednictwem których będziesz przekazywać najważniejsze informacje. Ważne jest także zaplanowanie odpowiedniej struktury komunikacji. Poznaj więcej szczegółów!

Ustal kanały komunikacyjne i strukturę komunikacji

Dobra organizacja pracy w firmie powinna być priorytetem - dotyczy to również ustalenia odpowiednich kanałów porozumiewania się z pracownikami oraz zaplanowania komunikacji wewnętrznej zespołu. W małych firmach warto postawić na cotygodniowe wysyłanie e-maili do każdego członka teamu, czyli innymi słowy zaplanowania newslettera firmowego. Mogą one zawierać informacje o nowych projektach, zmianach kadrowych lub zbliżających się eventach firmowych. Ważne jest także wyznaczenie osoby, do której pracownicy będą zgłaszać swoje problemy z realizacją konkretnego zadania lub zadawać pytania dotyczące dalszych etapów pracy - może to być na przykład przedstawiciel działu HR lub osoba nadzorująca pracę teamu. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na temat struktury komunikacji w firmie, przeczytaj porady dla pracodawców i poznaj dodatkowe wskazówki.

Jakie narzędzia komunikacji wewnętrznej warto zastosować?

Jednym z częściej wybieranych narzędzi do komunikacji wewnętrznej w małej firmie jest wspomniany wcześniej mailing w postaci newsletterów, ale warto też zwrócić uwagę na inne rozwiązania. Można zdecydować na plakaty i ogłoszenia umieszczone w widocznym miejscu w biurze, które będą informować chociażby o zbliżających się eventach firmowych czy innych ważnych wydarzeniach. Dobrym wyborem są też drukowane biuletyny zawierające priorytetowe informacje na przykład na temat planowanych zmian w firmie. Innym narzędziem mogą być podcasty, które cieszą się popularnością wśród miłośników nowoczesnych rozwiązań.

Zadbaj o komunikację wewnętrzną między pracownikami

W każdej firmie – bez względu czy jest mała, czy duża - priorytetem powinno być zadbanie o efektywną komunikację wewnętrzną między pracownikami, w czym pomocne okażą się nowoczesne technologie. Warto zwrócić uwagę na programy ułatwiające wspólną realizację projektu. Przykładem jest Microsoft Teams, który sprawdza się zarówno w przypadku pracy indywidualnej, jak i grupowej. Narzędzie pozwala zadbać o skuteczną komunikację wewnętrzną, umożliwiając prowadzenie rozmów oraz dzielenie się postępami w realizacji projektu. W małych firmach bardzo dobrze sprawdzają się również funkcjonalne komunikatory, takie jak Slack, które pozwalają na komunikację w czasie rzeczywistym.

Chcesz obliczyć wartości netto i brutto towaru lub usługi przy danej stawce podatku VAT? Skorzystaj z kalkulatora VAT w serwisie Pracuj.pl dla Firm!

Organizuj regularne spotkania

W skutecznej komunikacji wewnętrznej bardzo ważne są również regularne spotkania z pracownikami. Mogą mieć one formę tak zwanego team briefingu, podczas którego zespół otrzymuje kluczowe informacje na temat dalszej pracy. To świetna okazja, aby omówić z teamem postępy w realizacji danego projektu, a także wspomnieć o dotychczasowych osiągnięciach czy najczęściej popełnianych błędach. Briefing może być również wykorzystywany do informowania o bieżących problemach i zmianach w projekcie. Ważne jest, aby odbywał się regularnie o tej samej godzinie i trwał maksymalnie 30 minut.

Podsumowanie

Mechanizmy komunikacji wewnętrznej powinny być cały czas udoskonalane, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami firmy. Należy zastanowić się nad wyborem odpowiednich narzędzi, za pośrednictwem których zadbasz o przepływ informacji - zarówno między pracownikami, jak i między firmą a zespołem. Istotne jest także, aby organizować regularne spotkania, które pozwolą na bieżąco rozwiązywać pojawiające się problemy.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%