Rynek nieruchomości oferuje wiele rozmaitych rozwiązań, które pozwalają na zaspokojenie naszych potrzeb mieszkaniowych w zależności od sytuacji finansowej. Jedną z opcji, która zdobywa coraz większą popularnością, jest najem instytucjonalny z dojściem do własności na podstawie wkładu własnego i przejrzystej umowy. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega ów najem i co zawiera umowa jego dotycząca.
Najem instytucjonalny z dojściem do własności to elastyczna opcja mieszkaniowa, którą zawiera się na kilka lat, a która pozwala wynajmującemu na zakup tej nieruchomości po upływie określonego czasu. Najemca uiszcza wpłatę początkową w wysokości nie mniejszej niż 20% wartości rynkowej danej nieruchomości, a po upływie około 2-5 lat może odkupić ją za cenę wskazaną w umowie. Najem instytucjonalny z dojściem do własności jest szczególnie korzystny dla osób, które chcą już teraz zamieszkać w swoim wymarzonym mieszkaniu, ale nie są jeszcze gotowe na zakup nieruchomości na stałe.
Skoro wiesz już, na czym polega ta opcja mieszkaniowa, warto bliżej zastanowić się, jakie punkty zawiera umowa najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Dzięki temu będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu i przekonasz się, czy to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie.
Okres umowy - umowa jest zawierana na 2-5 lat, co daje dużą elastyczność w decydowaniu o swojej przyszłości.
Wpłata początkowa - jako najemca jesteś zobowiązany do wpłacenia co najmniej 20% wartości nieruchomości jako początkowej wpłaty. Wyższa wpłata początkowa automatycznie oznacza niższy czynsz.
Zaliczenie wpłaty początkowej - wpłata początkowa stanowi część przyszłej ceny zakupu, a jej wartość rośnie wraz z wartością nieruchomości.
Stawka najmu - stawka jest oparta na rynkowych cenach i co roku waloryzowana o inflację.
Koszty nabycia - po zakończeniu umowy cena zakupu stanowi cenę wskazaną w umowie skorygowaną o indeks publikowany przez NBP dla rynku wtórnego dla danego miasta.
Opcja rezygnacji - po 2 latach możesz zdecydować o kontynuacji, zakupie lub rezygnacji z umowy z uwzględnieniem opłaty za rezygnację.
Koszty umowy - zwykle ponoszone są przez firmę oferującą tę usługę.