Zmiany na rynku energetycznym i niepewność w zakresie cen i jakości dostaw energii elektrycznej sprawiają, że inwestycje w instalacje w fotowoltaikę staje się niemal standardem. Co więcej, coraz więcej użytkowników fotowoltaiki zastanawia się nad rozbudowywaniem instalacji o dodatkowe elementy, celem zwiększenia efektywności wykorzystania darmowej energii promieniowania słonecznego. Jakie rozwiązania można wykorzystać do optymalizacji fotowoltaiki?
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może przebiegać w dwóch obszarach. Z jednej strony mamy możliwość zwiększenia potencjału energetycznego instalacji przez zwiększenie liczby paneli pv, z których uzyskiwana będzie energia. Z drugiej strony możliwe jest doposażenie instalacji fotowoltaicznej w magazyny energii, jakie znaleźć można na www.esoleo.pl. Taka rozbudowa instalacji fotowoltaicznej pozwala na korzystanie ze zgromadzonej energii podczas zmniejszonej intensywności pracy paneli pv. Kiedy korzystne będzie zatem powiększenie instalacji fotowoltaicznej o kolejne moduły fotowoltaiczne, a kiedy zainstalowanie magazynu energii?
Zwiększenie ilości paneli fotowoltaicznych powoduje zwiększenie powierzchni, na jaką padają promienie słoneczne, a tym samym, uzyskanie większej ilości prądu z promieniowania słonecznego. Jednak by możliwe było efektywne wykorzystanie tej energii konieczne będzie również zastosowanie falownika o odpowiednich parametrach – jeśli dotychczasowy nie ma wystarczającej mocy, konieczna będzie wymiana urządzenia. Kiedy zwiększenie liczby modułów i mocy instalacji będzie opłacalne? Przede wszystkim przy rozbudowie gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego, rozwoju przedsiębiorstwa – które wymagać będą zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Magazyn energii to swoisty rodzaj akumulatora, który umożliwia gromadzenie i przechowywanie nadmiaru energii wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną i korzystanie z niej podczas zmniejszonej produktywności paneli pv. Oznacza to, że energia może wykorzystywana być nie tylko podczas dnia, ale także w pochmurne wieczory czy w nocy. Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej przez wzbogacenie jej o magazyn energii pozwala na zasilanie instalacji wymagających całodobowego dostępu do energii elektrycznej bez konieczności korzystania z energii z sieci dostawcy zewnętrznego. Co więcej, odpowiednio dobrany magazyn energii umożliwia buforowanie energii na potrzeby zasilania awaryjnego, co pozwala na zabezpieczenie gospodarstwa domowego czy ciągłości produkcji lub obsługi.
To, czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej powinna zostać przeprowadzona przez zwiększenie ilości paneli pv czy dodanie do istniejącej instalacji fotowoltaicznej magazynu energii, w dużej mierze zależne jest od indywidualnej sytuacji danego podmiotu prywatnego lub przedsiębiorstwa. Aby dokonać prawidłowego wyboru konieczne jest zatem poznanie aktualnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz sposobu korzystania z energii elektrycznej – charakterystyki pracy urządzeń przyłączonych do sieci, harmonogramu pracy czy preferencji użytkowników.
Prawidłowa rozbudowa instalacji fotowoltaicznej umożliwi efektywne wykorzystanie pełnego potencjału instalacji fotowoltaicznej – czyli maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii na potrzeby jej użytkowników. Liczba zatem zastosowanych paneli fotowoltaicznych i parametry magazynów energii dopasowane muszą być do konkretnych danych dla danego obiektu i jego użytkowników oraz do funkcji, jakie spełniać ma instalacja – a dokładniej, co i kiedy zasilane ma być energią z fotowoltaiki. Z takimi danymi doświadczony specjalista będzie w stanie zaproponować idealne rozwiązania dla optymalizacji instalacji.
Kwestia formy rozbudowy fotowoltaiki jest zatem uwarunkowana szeregiem czynników. Jednoznaczna odpowiedź – co będzie lepszym rozwiązaniem – czy więcej modułów czy inwestycja w magazyn energii – zawsze zależna będzie od indywidualnej sytuacji danego podmiotu.