Zamknij

Nowoczesne czy tradycyjne? Porównujemy projekty domów jednorodzinnych

18:45, 29.09.2023 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 18:45, 29.09.2023

Podjęcie decyzji o budowie domu jednorodzinnego to dopiero początek. Kupno działki, wybranie odpowiedniego projektu domu i zaadaptowanie go do specyfiki działki i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to tylko część wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć. W tym artykule poruszamy kwestię, która pomoże Ci precyzyjnie określić wymagania i potrzeby Twoje oraz Twoich bliskich. Sprawdź, czy lepszym wyborem dla Ciebie będzie dom tradycyjny, czy nowoczesny?

Cechy domu tradycyjnego

Gdybyśmy mieli krótko i obrazowo opisać dom tradycyjny, moglibyśmy powiedzieć, że z wyglądu przypomina on domy, które od dziesięcioleci trafiają do dziecięcych książek i kolorowanej. Dwuspadzisty dach, równo rozmieszczone okna w standardowych wymiarach, a do tego balkony i lukarny… to właśnie charakterystyczne cechy domu, który można nazwać tradycyjnym.

Gołym okiem widać, że w takim domu przywiązuje się dużą wagę do walorów ozdobnych i estetycznych. Domy tradycyjne stawiają na dekoracje zewnętrzne, takie jak wykusze, lukarny, balkony czy kolumny. Jeśli natomiast chodzi o urządzenie wnętrza, w takich domach nadal dominują zamknięte, ściśle wyznaczone przestrzenie. Choć coraz częściej jadalnię łączy się z salonem, w tradycyjnym budynku kuchnia nadal stanowi osobne, zamknięte pomieszczenie.

Dom tradycyjny ma swoje zalety i wady. Choć wykusze pięknie wyglądają, a balkony pozwalają relaksować się na świeżym powietrzu, takie elementy architektoniczne zwiększają ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Z kolei zamknięte pomieszczenia w domu mogą sprawiać wrażenie bardziej przytulnych, ale z drugiej strony – ograniczają przestrzeń domową.

Dom nowoczesny – czym się charakteryzuje?

Jeśli chodzi o architekturę domu nowoczesnego, uwagę przykuwa przede wszystkim prostota jego bryły. Faktycznie domy nowoczesne to niemalże całkowite przeciwieństwo budynków tradycyjnych. Są one położone na planie prostych figur (zazwyczaj prostokąta) i pozbawione wykuszy, a nawet balkonów. Celem tego jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia mostków termicznych.

Masywne, murowane ściany często są z kolei zastąpione dużymi przeszkleniami, co pozwala optymalnie wykorzystać naturalne światło promieni słonecznych. Wnętrza zazwyczaj urządzone są w stylu minimalistycznym i często bazują na otwartych przestrzeniach: w przeciwieństwie do domu tradycyjnego, tutaj salon i jadalnia często połączone są bezpośrednio z aneksem kuchennym. Warto też zauważyć, że nowoczesnym budownictwie regularnie stawia się na systemy smart home i odnawialne źródła energii.

Podsumowując, można powiedzieć, że dom nowoczesny stawia na oszczędny i minimalistyczny design, a celem nadrzędnym jest ograniczenie kosztów eksploatacji do minimum, z jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni i możliwości OZE. Z ekonomicznego punktu widzenia życie w takim domu jest bardziej opłacalne, ale koszty budowy są większe. Trzeba też pamiętać, że otwarte przestrzenie i przeszklenia nie są czymś, co spodoba się wszystkim. Projekty domów nowoczesnych znajdziesz np. tutaj: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-nowoczesnych/.

Zobacz domy jednorodzinne na https://www.domoweklimaty.pl/jednorodzinne

Trudno jednoznacznie określić, jaki dom będzie lepszym wyborem. Najlepiej jest porównać różne projekty domów jednorodzinnych na stronie https://www.domoweklimaty.pl/jednorodzinne/ i wybrać najlepszy dla swojej rodziny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%