Oprogramowania na telefonach od czasu do czasu wymagają aktualizowania. Powód jest prosty - bez aktualizacji, użytkownik urządzenia nie ma dostępu do najnowszych funkcji oraz poprawek błędów zapewniających optymalną wydajność. O dostępnej aktualizacji oprogramowania telefonu Sony każdorazowo informuje nas ikona widoczna na pasku stanu. Można też ręcznie sprawdzić dostępność nowych aktualizacji. Niestety, nie zawsze aktualizacja oprogramowania przebiega w stu procentach po naszej myśli. Problemy mogą pojawić się jeszcze w trakcie lub po przeprowadzeniu aktualizacji. Jak im zaradzić? Jak wygląda aktualizacja telefonu Sony w praktyce?
Na rynku istnieją dziesiątki modeli smartfonów Sony Xperia. To, czy telefon wymaga aktualizacji, można łatwo sprawdzić - wystarczy kilka kliknięć na urządzeniu [Ustawienia] > [System] > Zaawansowane] > [Aktualizacja oprogramowania]. W przypadku systemu Google Android 7 należy kolejno wybrać [Ustawienia] > [Informacje o telefonie] > [Aktualizacje systemu]. Smartfon Sony można aktualizować samemu - możliwa jest aktualizacja bezprzewodowa lub przy użyciu komputera. Komfortową i wartą rozważenia opcją jest zaniesienie telefonu do serwisu - wybierając ją, użytkownicy zyskują pewność, że aktualizacja przebiegnie, jak należy.
Instalacja aktualizacji bezprzewodowo z urządzenia jest najłatwiejszą metodą (choć nie wszystkie aktualizacje da się pobrać w taki sposób - czasami konieczne jest użycie komputera). Zanim jednak przystąpimy do aktualizowania urządzenia, musimy upewnić się, czy jest na nim wystarczająco dużo miejsca. Aktualizacja „przepełnionego” telefonu nie będzie możliwa.
Do bezprzewodowej aktualizacji telefonu służy aplikacja Aktualizacja oprogramowania. Od operatora zależy, jakie aktualizacje będą dostępne do pobrania za pośrednictwem sieci komórkowej. Zaleca się niekorzystanie z sieci komórkowej, lecz z Wi-Fi - dzięki temu unikniemy opłat za transfer danych.
Można samemu przeprowadzić odpowiednie aktualizacje oprogramowania przy użyciu laptopa. Jak zaktualizować urządzenie w ten sposób? Przede wszystkim, należy upewnić się, czy komputer ma dostęp do Internetu. W momencie wykrycia aktualizacji oprogramowania telefonu zostanie wyświetlone okno podręczne. Dalej postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie komputera. Po podłączeniu telefonu do komputera przewodem USB przeciągnij pasek stanu w dół, aby znaleźć i wybrać opcję [Ustawienia]. Następnie należy wybrać kolejno [Połączenie urządzenia] oraz [USB]. Kolejnym krokiem jest ustawienie opcji [Użyj USB do tych działań] na [Przesyłanie plików].
Czasami próby samodzielnego aktualizowania telefonu kończą się niepowodzeniem. Jednym z problemów pojawiających się w takiej sytuacji jest brak dostępu do Internetu, utrudniający m.in. korzystanie z aplikacji. Nie jest to na szczęście sytuacja bez wyjścia. Można spróbować wyłączyć i włączyć router/modem lub sprawdzić, czy systemowe oprogramowanie jest aktualne. Jeśli nie jest, należy je zaktualizować.
Kolejny problem dotyczy aplikacji. Nierzadko aplikacje innych autorów nie są (jeszcze) zgodne ze zaktualizowaną wersją oprogramowania. Rozwiązaniem jest zaktualizowanie wszystkich aplikacji do najnowszej wersji poprzez przejście do Sklepu Play, a w nim do sekcji [Moje gry i aplikacje], w której można zaktualizować wszystkie aplikacje z listy.
Zdarza się, że telefon zaczyna działać prawidłowo dopiero wtedy, gdy go wyłączymy i ponownie włączymy. Trudno o prostsze rozwiązanie, a często okazuje się skuteczne! Z kolei, jeśli problem jest globalny, użytkownik powinien uruchomić telefon w trybie bezpiecznym, który sprawi, że aplikacje innych autorów zostaną tymczasowo wyłączone. Nie obejdzie się też bez utworzenia kopii zapasowej danych ze smartfona. Konieczne może okazać się przywrócenie danych fabrycznych, które usunie ślady po instalacji zarówno wcześniejszych, jak i obecnych aplikacji. Pamięć podręczna telefonu zostanie wyczyszczona, a aplikacje zainstalowane ponownie przez użytkownika będą zgodne z urządzeniem.
Nie trzeba polegać jedynie na sobie - można zlecić aktualizację oprogramowania Sony profesjonalistom. Oddając telefon do serwisu, masz pewność, że aktualizacją smartfona zajmą się osoby z wieloletnim doświadczeniem. Wartym polecenia miejscem jest PhoneFix - serwis Sony we Wrocławiu, w którym nie tylko bezproblemowo zaktualizujesz urządzenie, ale też wymienisz wyświetlacz lub baterię oraz naprawisz zepsuty głośnik, lub niedziałający dotyk. Serwisanci przywrócą telefonowi pełną sprawność, niezależnie od problemu, z jakim się do nich zgłosisz.
Problemy z aktualizacją telefonu Sony czasem się pojawiają, ale można sobie z nimi poradzić. Przede wszystkim - warto zachować spokój, jeśli coś pójdzie nie tak. Czasami odpowiednie działanie telefonu po aktualizacji oprogramowania to kwestia wyłączenia i ponownego włączenia urządzenia. Innym razem potrzebne jest wsparcie fachowców. Nie wahaj się prosić o pomoc - wizyta w serwisie może oszczędzić Twój czas!