Zamknij
Zobacz!

E-recepta straciła ważność - co zrobić?

art. sponsorowany + 09:40, 25.08.2023 Aktualizacja: 09:41, 25.08.2023

E-recepta jest sprawną, bezpieczną i szybką formą otrzymania potrzebnych leków. Korzysta z niej wiele pacjentów, którzy przyjmują leki stałe oraz tych, którzy cenią sobie swój czas i wygodę. To jak długo ważna jest e-recepta, zależne jest od grupy leków, na który została wystawiona. Tu czas ma prawdziwe znaczenie. W sytuacji, gdy pacjent spóźni się chociaż jeden dzień - farmaceuta nie może wydać mu leków. Co można zrobić jeżeli e-recepta straciła ważność? 

E-recepta - data ważności

Obecnie recepty w większości przypadków wystawiane są w formie elektronicznej. Pacjent do swojej e-recepty ma dostęp przez Internetowe Konto Pacjenta lub wybraną platformę. To jak długo ważna jest konkretna recepta ustalane jest, według powszechnych i równych dla wszystkich zasad. 

Termin ważności e-recepty jest zależny od daty, w której została ona wystawiona. Znajduje się ona na platformie Internetowej na konkretnej e-recepcie (prawy górny róg, tuż pod kodem kreskowym). Zazwyczaj termin ważności recepty online to 30 dni od daty wystawienia. Warto zaznaczyć, że są to jedynie dni kalendarzowe - nie robocze. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki, a wszystko uzależnione jest od leków, które zostały przepisane pacjentowi. Co ma realny wpływ na termin ważności e-recepty?

  • rodzaj przepisywanego leku
  • data realizacji 
  • data wystawienia e-recepty

Czy datę realizacji e-recepty można opóźnić?

Lekarz, który wystawia e-receptę może przesunąć termin jej ważności. Dzięki temu pacjent będzie miał możliwość realizacji zamówienia później niż 30 dni od daty wystawienia recepty online. W takim przypadku na receptę zostanie naniesiona dodatkowa data realizacji. 

Opóźnienie e-recepty jest szczególnie istotne dla osób, które muszą nieustannie przyjmować określone leki. Tacy pacjenci bardzo często od razu proszą lekarza o możliwość wystawienia dwóch e-recept. Z uwagi na fakt, że recepta online jest odpowiednikiem tej tradycyjnej, pacjent korzystający z platformy, znajdzie wszelkie informacje na swojej e-recepcie, wystawionej przez lekarza.

Wyjątek stanowią wszystkie leki, które są zaliczane do grupy środków odurzających. W tej kategorii mieszczą się również leki psychotropowe. 

E-recepta straciła ważność - co zrobić?

Jeżeli jednak nie udało się dopilnować terminu realizacji e-recepty, warto wiedzieć co można zrobić w takim przypadku. Nic nie jest bowiem stracone. Są sposoby na to, by pacjent otrzymał leki, których potrzebuje. Istnieją wtedy dwie możliwości działania:

  • Pierwsza z nich to bezpośredni kontakt z lekarzem, który wystawiał e-receptę. Podczas konsultacji wystarczy napisać z czym się przychodzi i poprosić o przedłużenie terminu ważności przeterminowanej recepty. Warto zaznaczyć, że zmian może dokonać tylko i wyłącznie ten lekarz, który wystawiał daną e-receptę.
  • Druga możliwość to kontakt z jakimkolwiek lekarzem, który może wystawić e-receptę na ten sam lek. W takich przypadkach warto skorzystać z najszybszej i najbezpieczniejszej formy kontaktu, którą gwarantuje platforma https://e-recepta.net/recepta. Wszystko co trzeba zrobić w takiej sytuacji, to wypełnić wywiad medyczny. Lekarz zweryfikuje podane przez pacjenta informacje i w ciągu zaledwie kilku minut wystawi nową e-receptę na ten sam lek. Korzystanie z tego typu rozwiązań sprawdza się bardzo dobrze w sytuacjach awaryjnych. 

Korzystanie z e-recept jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych form kontaktu z lekarzem. Każdy pacjent ma gwarancję, że zostanie obsłużony w sposób bezpieczny, szybki i profesjonalny. Bez konieczności stawiania się w placówkach medycznych i przebywania w jednym pomieszczeniu z osobami chorymi.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%