Planujesz remont domu lub mieszkania i czeka Cię układanie płytek, ale nie wiesz, ile to kosztuje? Jeśli chcesz ograniczyć koszty i nie boisz się wyzwań, to zawsze możesz samodzielnie wykonać większość prac. Nie jest to łatwe, ale niska cena oraz satysfakcja z własnoręcznie przeprowadzonego remontu powinny zrekompensować wysiłek. Wyjaśniamy, ile kosztuje układanie płytek przez ekipę i jak można zrobić to samodzielnie!
Płytki kładzie się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz domu. W tym ostatnim przypadku najczęściej wykorzystuje się je do pokrycia powierzchni schodów, tarasu lub ścian. To modna i popularna ozdoba, która doskonale pasuje do domów jednorodzinnych zaprojektowanych w nowoczesnym stylu.
Płytki wykorzystywane na zewnątrz powinny charakteryzować się wysokim stopniem odporności na warunki atmosferyczne. Ich największym wrogiem jest wilgoć – dotyczy to szczególnie płytek ułożonych poziomo, np. jako podłogę lub schody. Nawet w dobrze wykonanej i izolowanej instalacji z czasem robią się przerwy, do których spływają krople deszczu. Wilgoć niszczy płytki i powoduje, że pękają, a do tego osłabia łączący je klej.
Aby wyeliminować niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, należy wybrać płytki wykonane z wytrzymałych materiałów ceramicznych lub kamiennych. Warto zainwestować w hydroizolację, czyli specjalną powłokę, która zabezpiecza przed wilgocią. W przypadku schodów trzeba wyliczyć i zaplanować spady, aby woda spływała na sam dół: https://aleo.com/pl/porady/jak-polozyc-plytki-na-schodach/. Dobrym pomysłem jest regularne stosowanie impregnatu, który dodatkowo ochroni powierzchnię płytek przed deszczem i niskimi temperaturami.
Układanie płytek we wnętrzu domu lub mieszkania jest znacznie prostsze niż na zewnątrz. Przede wszystkim masz dużo większą dowolność pod względem wyboru materiału oraz kleju. Najlepsze są płytki średniej wielkości – zbyt małe wymagają dużo pracy i często się odklejają, a zbyt duże łatwo pękają.
Podczas układania płytek w kuchni czy łazience kluczowe znaczenie ma ilość nałożonego kleju. Jego warstwa z reguły powinna mieć od 0,5 do 1 cm, o czym dowiemy się m.in. tu: https://aleo.com/pl/porady/jak-ukladac-plytki-na-scianie-w-lazienkach/. Po ułożeniu płytek trzeba odczekać kilkanaście godzin, a następnie nałożyć fugi.
Samodzielne układanie płytek to świetny sposób na zaoszczędzenie na kosztach remontu. W większości przypadków nie trzeba mieć wiedzy technicznej czy doświadczenia. Podstawowe narzędzia oraz materiały, doskonała znajomość matematyki i dokładność są wystarczające do wykonania tej części remontu. Ale co, jeśli nie masz na to czasu lub ochoty?
W takiej sytuacji można wybrać po prostu ekipę remontową, która zrobi to za Ciebie – znajdziemy ją przykładowo w bazie firm na stronie https://aleo.com/. Płytkarze zazwyczaj rozliczają się na dwa sposoby – albo od razu wyceniają całość prac, albo proponują stawkę za metr kwadratowy od powierzchni ułożonych płytek. Ceny oscylują obecnie w przedziale od 100 do 250 zł za metr kwadratowy. Na wycenę ma wpływ rodzaj oraz wielkość płytek, zakres prac oraz region kraju.