Dla każdego pracownika bezpieczne i stabilne miejsce pracy może oznaczać coś całkowicie odmiennego. W rzeczywistości jednak mało kto nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że najlepsza umowa, jaką może zaproponować pracodawca, to umowa o pracę na czas nieokreślony. Dlaczego tak jest i co warto wiedzieć przed jej zawarciem?
Jednym z najważniejszych czynników, na jaki kandydaci zwracają uwagę, podczas poszukiwania pracy na portalu Pracuj.pl, jest forma zatrudnienia oferowana przez danego pracodawcę. Zazwyczaj pragną oni, aby stosunek pracy został zawarty na podstawie umowy o pracę. Czasem jednak nawet wzmianka o takiej możliwości, nie stanowi dla pracownika odpowiedniego zabezpieczenia. Stabilne zatrudnienie może zapewnić mu bowiem dopiero umowa o pracę na czas nieokreślony.
Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj współpracy zawierany bezterminowo – czyli bez określonej daty wygaśnięcia umowy. Oznacza to, że pracownik będzie mógł pełnić obowiązki zawodowe do czasu, kiedy nie dostanie lub nie złoży wypowiedzenia. Wtedy też jednak przysługują mu pewne prawa, dzięki którym jest w stanie w pełni przygotować się do poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia.
Umowa o pracę na czas nieokreślony może zostać zaproponowana pracownikowi przez pracodawcę już w trakcie podpisywania pierwszej umowy. Rzadko kiedy jednak przełożeni decydują się na taki krok, chcąc sprawdzić w praktyce kompetencje zatrudnianych osób. Jednak zgodnie z artykułem 25 Kodeksu pracy tymczasowa umowa może zostać zawarta między stronami wyłącznie trzykrotnie i nie może przekraczać 33 miesięcy. Po przekroczeniu tego terminu oraz ilości sporządzanych dokumentów każda kolejna umowa zostaje automatycznie uznana za umowę o pracę na czas nieokreślony.
Praca na umowie o pracę na czas nieokreślony nie tylko zapewnia stabilność zatrudnienia, ale także wspiera pracownika w trakcie rezygnacji z pracy lub po otrzymaniu od pracodawcy wypowiedzenia. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie pracownika o przyczynach rozwiązania umowy. Zatrudniony zaś nie jest zobligowany do tłumaczenia przełożonemu swojej decyzji. Najważniejsze jest jednak to, że ten typ umowy gwarantuje pracownikowi okres wypowiedzenia, co daje większą stabilność.