Zamknij
REKLAMA

Koenzym Q10 – składnik recepty na długowieczność

11:57, 24.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:57, 24.05.2023

Na wysoką jakość życia składa się wiele czynników. Ważna jest nie tylko odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta oparta na zdrowych, różnorodnych produktach. Istotna jest także optymalna dawka ruchu, snu oraz satysfakcja w przestrzeni zarówno osobistej, jak i zawodowej. Równowaga we wszystkich tych obszarach jest jednak trudna do osiągnięcia. Warto więc pomóc organizmowi,  między innymi, poprzez włączenie właściwej suplementacji. Na jakie suplementy zwrócić uwagę?  

Jak pobudzić organizm do lepszej pracy? 

Poprawa energetyki komórkowej znacząco wzmacnia siły organizmu, wspiera jego regenerację oraz spowalnia proces starzenia. Zasadniczą funkcję pełni w tym obszarze koenzym Q10. Został on odkryty w latach 50 XX wieku, a liczne badania potwierdziły korzystne skutki terapeutyczne wynikające z jego stosowania. Jest to związek chemiczny znajdujący się w każdej komórce ludzkiego ciała. Jego aktywna, najlepiej przyswajalna forma to Ubichinol. 

A jak koenzym Q10 działa na organizm człowieka? Przede wszystkim jest uniwersalnym przekaźnikiem potencjału energetycznego na poziomie komórkowym. Dzięki swoim właściwościom chemicznym uczestniczy w łańcuchu oddechowym, w którym następuje przeniesienie wodoru, na tlen na skutek czego powstaje woda. Powoduje generowanie ATP, czyli Adenozynotrifosforanu, który jest nośnikiem energii. Najwyższe stężenie koenzymu Q10 występuje w mitochondriach. Koenzym Q10 wnika do naskórka, wspiera energetykę komórek oraz hamuje kolagenozę. Aby dotarł do skóry właściwej, należy stosować go od wewnątrz. 

Właściwości witaminy zdrowia i młodości 

Dołączenie do swojego zestawu suplementów koenzymu Q10 niesie ze sobą wiele korzyści. Należą do nich zalety, takie jak: 

  • spowolnienie procesu starzenia,
  • stymulowanie produkcji energii w komórkach,
  • zmniejszenie nasilenia stanów zapalnych organizmu,
  • usprawnienie detoksykacji.

Koenzym Q10 to znakomity antyutleniacz na poziomie błon komórkowych, który znalazł zastosowanie w wielu obszarach medycyny. Z jego dobrodziejstw korzysta np. kardiologia. Stał się on ważnym sprzymierzeńcem w walce przykładowo ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Ponadto znalazł również zastosowanie w neurologii, zwłaszcza w chorobach neurodegeneracyjnych. Wykorzystuje go również stomatologia do leczenia różnego rodzaju paradontopatii. Kolejny dział medycyny to geriatria, w której stosuje się go do poprawy sprawności umysłowej i fizycznej. Korzystne efekty przyniósł także w dermatologii.  

Antyutleniacze w walce o zdrowie i długie życie 

Nadmiar wolnych rodników, czyli stres oksydacyjny, przewlekłe stany zapalne oraz dysfunkcja w produkcji energii przyczynia się do skrócenia długości życia. Można na to wpłynąć, wprowadzając odpowiednie stężenie antyoksydantów. Koenzym Q10 jest jednym z najważniejszych antyutleniaczy na poziomie błon komórkowych. Przewyższa swoją skutecznością witaminy E, C oraz karotenoidy. Jest bowiem w stanie zatrzymać proces inicjacji stanu zapalnego, który powoduje pojawienie się chorób i obumieranie komórek. 

Niestety, wraz z wiekiem poziom koenzymu Q10 spada. Przekłada się to na zwiększenie stanów zapalnych, osłabienie oraz destabilizację całego organizmu. A kto szczególnie powinien przyjmować koenzym Q10? Można go wdrożyć u osób powyżej 50 roku życia. Ponadto, zużycie antyoksydantów jest większe u osób, które regularnie zapadają na infekcje oraz cierpią na choroby autoimmunologiczne. Jeśli w błonach komórkowych występuje optymalna jego ilość, jak u osób młodych i zdrowych, jego suplementacja nie jest konieczna. 

Badacze wciąż zastanawiają się, jak skutecznie przedłużyć młodość, poprawić jakość życia, a także zmniejszyć ryzyko pojawiających się wraz z wiekiem chorób. Odpowiedzią może być suplementacja koenzymem Q10, która jako pierwsza pojawiła się w Japonii. Spowodowała, że w krajach azjatyckich ludzie są zdrowsi i żyją dłużej. Fenomen długowieczności wynika, oczywiście, z wielu czynników, także uwarunkowań genetycznych. Można jednak wzmocnić siły swojego organizmu, włączając odpowiednie, przebadane substancje, do jakich należy koenzym Q10. 

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%