Zamknij

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pokryć dachowych?

08:52, 28.04.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:52, 28.04.2023

W trakcie budowy domu przychodzi moment, kiedy powstaje dach. Od jego parametrów technicznych zależy wytrzymałość konstrukcji, jej nośność, a także liczba możliwych do zainstalowania okien. Jakie są rodzaje pokrycia dachowego i które najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? 

Rynek oferuje inwestorom wiele możliwości wyboru spośród dostępnych pokryć dachowych. W jego wyborze pomoże architekt, który wskaże zalecane materiały lub z pomocą przyjdzie doświadczona ekipa budowlana. Warto jednak wiedzieć nawet ogólnie, jakie rozwiązania są najpopularniejsze i dlaczego. Zapraszamy do lektury! 

Od czego zależy wybór pokrycia dachowego? 

Jednym z głównych elementów, na który z pewnością zwrócisz uwagę, jest wygląd pokrycia dachowego. Z pewnością będziesz się czuć lepiej, gdy dach przypadnie Ci i Twoim bliskim do gustu. Ponadto istnieją inne kryteria, o których dobrze pamiętać: 

  • Kąt nachylenia dachu – w przypadku niższych kątów pokrycie powinno być bardziej szczelne. Wszystko dlatego, aby uniknąć sytuacji, w której wiatr wdmuchuje duże ilości drobnego śniegu lub deszczu pod pokrycie. 
  • Kształt dachu –  im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym więcej potrzebnych będzie elementów małoformatowych, jak dachówka czy gont. W przypadku blachodachówki o długości kilku metrów ograniczysz straty materiału. 
  • Stopień trudności wykonania – złożone konstrukcje wymagają bardzo doświadczonego dekarza, który będzie umiał zbudować pokrycie; 
  • Plan zagospodarowania przestrzennego – zapoznaj się z planami dla swojej lokalizacji, ponieważ zdarza się, że takie parametry jak kształt czy kąt nachylenia dachu, a czasami nawet kolor pokrycia, są narzucone z góry. 
  • Najbliższe otoczenie – jeśli nieruchomość sąsiaduje z hałaśliwym miejscem, to dobrym rozwiązaniem będzie pokrycie ciężkie z wysokim poziomem izolacji akustycznej. Domy w pobliżu terenów zielonych narażone są na porosty i mchy. W celu utrudnienia ich rozwoju warto zastosować pokrycie z najgładszą powierzchnią. 

W budowie dachu ważna jest izolacja poddasza. Warto zadbać o membranę dachową, a także wełnę lub inne materiały termoizolacyjne. Dzięki temu nieruchomość będzie dobrze zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi i dźwiękami z zewnątrz. 

Rodzaje pokrycia dachowego 

Na rynku dostępne są różne rodzaje materiałów używanych do pokrycia dachu. Wybór konkretnego rozwiązania wpływa na wspomnianą wcześniej estetykę i walory izolacyjne oraz akustyczne. Jaki dach chcesz zbudować? 

Rodzaje pokrycia dachowego: 

  • trzcina; 
  • gont drewniany, wiór osikowy; 
  • łupek; 
  • gont bitumiczny (papowy); 
  • blacha płaska na rąbek; 
  • blachodachówka; 
  • dachówka ceramiczna; 
  • dachówka betonowa. 

Każdy typ pokrycia różni się wyglądem i parametrami technicznymi. Pokrycie trzcinowe wygląda efektownie, wyróżnia się na tle innych domów, ale nie jest to rozwiązanie dla każdego. Z kolei łupek to naturalny kamień, który łatwo poddaje się obróbce i można z niego układać specyficzne wzory. Częstym wyborem jest blachodachówka. Jest tania, lekka i prosta w montażu, co dla wielu inwestorów stanowi o jej przewadze nad innymi pokryciami.  

Dach to zwieńczenie domu, które zamyka pewien etap budowy. Jednocześnie to ważny element estetyczny, na którego wybór masz realny wpływ. Pamiętaj jednak, że estetyka to nie wszystko. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%