Zamknij

Na czym polega pranie ręczne w pralce?

art. sponsorowany + 10:45, 04.04.2023 Aktualizacja: 10:45, 04.04.2023

Czy słyszałeś o ręcznym praniu w pralce? Mimo, że brzmi to jak pomyłka, w rzeczywistości wiele pralek posiada specjalne tryby pracy przypominające ręczne pranie, które to pozwalają na zaoszczędzenie wysiłku i czasu, jakich wymaga ta czynność wykonywana własnymi rękami. Czym się jednak charakteryzuje ten program?

Pranie ręczne w pralce - co to jest?

Jest to program prania dostępny w większości pralek automatycznych charakteryzujący się krótkością trwania, niską temperaturą wody oraz delikatnymi ruchami bębna i zmniejszonymi obrotami wirowania. Przy czym, często też w trybie prania ręcznego można całkowicie zrezygnować z wirowania. Jego symbol to ręka zanurzona w misce z wodą.

Podczas stosowania opcji prania ręcznego w pralce można zauważyć tylko bardzo delikatne ruchy bębna, gdzie tekstylia nie obijają się o jego ścianki. Dzięki temu pralka może imitować pranie ręczne, nie narażając delikatnych ubrań na zniszczenie.

W zależności od modelu pralki zaleca się wypełnianie bębna jedynie do połowy lub 3/4 jego pojemności. Przykładowo - jeśli twoje urządzenie jest przystosowane do prania 6 kg tkanin, oznacza to, że przy funkcji prania ręcznego jednorazowy wsad nie powinien przekroczyć 3, a w innych przypadkach 4,5 kilograma. Oczywiście mniejsza ilość ubrań także nie będzie problemem. Zachowanie tej zasady pozwala na lepsze wypłukanie detergentu i sprawia, że tkaniny nie będą zbytnio się marszczyć.

Czy ten tryb może zastąpić pranie ręczne? W większości przypadków - pewnie tak. Istnieją jednak niektóre rodzaje materiałów, często te naturalne i bardzo drogie, jak jedwab, kaszmir, wełna merynosów czy wełna wielbłądzia, którym lepiej służyć będzie zwykłe, niezbyt długie moczenie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka do prania.

Mimo tego, program do prania ręcznego w pralce jest bardzo bezpieczny dla większości delikatniejszych tkanin, pomagając zaoszczędzić nam nieco czasu. Jest to też dobra opcja na delikatne odświeżenie ubrań, podczas gdy pranie ręczne w misce będzie lepsze przy dopieraniu miejscowych zabrudzeń.

Pranie ręczne w pralce - ile trwa?

Średnio tego typu programy trwają od 30 do 60 minut. Temperatura wody w zależności od modelu pralki oscyluje w nich wokół 30-40° Celsjusza, czasem jest to też woda zimna.

Niewątpliwą zaletą tego, że pralka pierze delikatne materiały za nas jest oszczędność naszego cennego czasu. Możemy zaoszczędzić także na wodzie i detergencie do prania - o ile załadunek jest większy, a nie ogranicza się do kilku ubrań niewielkich rozmiarów. Do wyprania jednego swetra czy kompletu koronkowej bielizny lepiej podejść samodzielnie, kiedy to masz możliwość dokładnego dozowania ilości wody i płynu do prania.

Kiedy nie jesteś pewien, czy dana sztuka odzieży lub czy delikatny koronkowy obrus mogą być prane w pralce na tym delikatnym trybie, sprawdź, co w tej kwestii zaleca producent. Przede wszystkim należy posiłkować się oznaczeniami widocznymi na metkach. Dzięki nim łatwiej będzie sklasyfikować materiały, które nadają się do ręcznego prania w pralce.

Co nadaje się do ręcznego prania w pralce?

Oznaczania na metkach to ważna wskazówka dotycząca prania i suszenia tekstyliów - pierwsza, jaką powinniśmy się kierować przystępując do czyszczenia odzieży. A co, jeśli metki nie ma lub zaleca ona tylko i wyłącznie pranie ręczne? Wtedy dobrze zdać się na swoją intuicję - cenne oraz najbardziej wyjątkowe okazy prać wyłącznie własnymi rękami, natomiast przy reszcie wełnianych czy wrażliwych materiałów stosować jak najdelikatniejsze ustawienia prania ręcznego prania w pralce. Warto też zapoznać się z instrukcją obsługi pralki i szczególnie uważnie przestudiować opis programów prania, co może pomóc przy doborze odpowiedniego programu na Twoim urządzeniu.

Gdy metki nie ma, instrukcja gdzieś zaginęła i potrzebujesz jasnych ogólnych wytycznych dotyczących funkcji prania ręcznego na panelu sterowania pralki, wiedz, że ten program generalnie nie sprawdzi się przy grubych tkaninach, za to z powodzeniem można go stosować do czyszczenia delikatnej, koronkowej bielizny, lekkich zasłon z tiulu czy organzy, trampek albo innych materiałowych butów. Dobrze umieścić tylko ubrania w specjalnych workach na pranie, co zapobiegnie zaciągnięciom czy deformacjom tekstyliów. Szczególnie ubrania z wszelkimi haftami, naszywanymi aplikacjami i innymi ozdobami powinny być uprzednio w ten sposób zabezpieczone.

Przestrzegając naszych wskazówek oraz zaleceń producentów na metkach oraz w instrukcjach obsługi urządzeń możesz mieć pewność, że Twoje ubrania na długo zachowają pierwotną jakość i bedą służyć Ci wiele lat.

Na blogu producenta środków piorących Milove znajdziesz podpowiedzi jak zrobić pranie ręczne w domowych warunkach, kiedy Twoja pralka nie posiada tego specjalnego trybu. Piszemy tam między innymi o tym, kiedy lepiej zdecydować się na wypranie ubrań w misce z wodą, jakiego środka do tego użyć oraz jak prawidłowo to zrobić. Na blogu znajdziesz także wiele innych porad dotyczących prania i suszenia tekstyliów oraz dbania o Twoją pralkę, aby jak najdłużej Ci służyła.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%