Zamknij

Wpływ opakowań na datę przydatności do spożycia żywności

09:41, 28.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:42, 28.03.2023

Termin przydatności do spożycia to element, którego nie może zabraknąć na etykiecie żywności. To informacja, która ma szczególne znaczenie dla konsumentów. W niektórych przypadkach spożycie produktów po dacie wyznaczonej przez producenta może mieć bowiem negatywny wpływ na zdrowie. Czy opakowanie może wydłużyć termin przydatności do spożycia artykułów spożywczych, a jeśli tak, to w jaki sposób? Sprawdź, o czym powinni pamiętać producenci żywności.

Jaka jest różnica między: „należy spożyć do” a „najlepiej spożyć przed”?

Zanim skupimy się na wpływie opakowań na jakość przechowywanej w nich żywności, przyjrzyjmy się etykiecie. Na pojemnikach towarów przeznaczonych do konsumpcji można znaleźć dwa określenia odnoszące się do przydatności do spożycia. Znajomość różnicy między tymi terminami ma kluczowe znaczenie zarówno dla producentów, jak i konsumentów.

  • „Należy spożyć do” – to określenie, które musi znaleźć się na etykiecie towarów, które nazywamy nietrwałymi mikrobiologicznie. Są to przede wszystkim produkty łatwo psujące się, np. mleko, jogurty, śmietany, mięso i inne. Spożycie wymienionej żywności po upływie terminu przydatności może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów. Przeterminowaną żywność należy zutylizować.
  • „Najlepiej spożyć przed” – to określenie daty minimalnej trwałości produktów trwałych mikrobiologicznie. Termin ten możemy znaleźć na takich produktach jak: makaron, ryż, kawa, herbata, sól czy cukier. Spożycie wymienionych wyżej artykułów spożywczych po dacie minimalnej trwałości nie powinno negatywnie wpływać na zdrowie konsumentów, może jednak zmienić jej cechy organoleptyczne, takie jak smak, zapach czy konsystencja.

W jaki sposób opakowanie wpływa na datę przydatności do spożycia?

Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa konsumentów są obecne na powierzchni warzyw, mięsa czy owoców drobnoustroje powodujące procesy gnilne. Aby uniknąć zbyt szybkiego psucia się żywności, producenci sięgają po hermetyczne opakowania, które blokują dopływ powietrza. Dzięki temu zachodzące wewnątrz procesy rozkładu znacznie spowalniają, a produkty spożywcze nie tracą tak szybko swoich właściwości. Dobór opakowania wpływa więc na termin przydatności do spożycia. Stopień ochrony nie zawsze jest jednak tak samo wysoki. Będzie uzależniony m.in. od materiału, z którego dane opakowanie zostało wykonane.

Producenci artykułów spożywczych najczęściej sięgają po trwałe, lekkie i łatwe w obróbce tworzywo sztuczne, które zostało dopuszczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Na tej liście znajdują się m.in. polipropylen (PP), politereftalan etylenu (PET) czy polietylen wysokiej gęstości (HDPE). Producent plastikowych opakowań Stark Partner oferuje trwałe i bezpieczne pojemniki na żywność wykonane w nowoczesnej technologii termoformowania albo formowania wtryskowego. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza opakowania termoformowane i Producent Stark Partner jest doskonale przygotowany do realizacji zamówień dla klientów branży spożywczej – zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.

Pojemniki termoformowane skutecznie chronią żywność m.in. przed skażeniem mikrobiologicznym. Należy jednak pamiętać, że na datę przydatności do spożycia wpływają także inne czynniki, m.in. temperatura otoczenia czy poziom wilgotności powietrza. Producent ma obowiązek poinformować konsumenta nie tylko o terminie przydatności do spożycia, ale także o sposobie przechowywania żywności, np. „w temperaturze od 2 do 5 stopni Celsjusza” lub „w suchym i ciemnym miejscu”.

Aby zminimalizować ryzyko spożycia zepsutej żywności, należy więc przestrzegać zaleceń producenta zawartych na etykiecie, dotyczących zarówno daty przydatności do spożycia, jak i sposobu przechowywania produktu.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%