Zamknij

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co należy zwrócić uwagę?

13:48, 14.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:48, 14.03.2023

Własne cztery kąty - dla wielu z nas to nie tylko wielkie marzenie, ale także… najdroższy i najpoważniejszy zakup w życiu. Musimy się zatem do niego solidnie przygotować! Zwłaszcza jeśli decydujemy się na lokal nie od dewelopera, lecz z rynku wtórnego; czeka nas bowiem wtedy nieco więcej szczegółów, którym zdecydowanie powinniśmy się przyjrzeć. Po czym poznamy, że trafiliśmy na idealne mieszkanie?

Postawmy sobie jasne oczekiwania

Zanim w ogóle usiądziemy do przeglądania ofert mieszkań na sprzedaż lub udamy się do agenta nieruchomości, powinniśmy zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę oczekujemy od naszego wymarzonego mieszkania. Na jakie pytania powinniśmy sobie odpowiedzieć?

Przede wszystkim te o cenę naszego nowego mieszkania. Przecież z reguły naszym najważniejszym ograniczeniem jest nasz budżet, prawda? Dlatego już na starcie weźmy pod uwagę własne środki oraz potencjalny kredyt. Warto podejść do tego realistycznie - nie przeceniajmy przypadkiem naszej zdolności kredytowej! Musimy pamiętać także o dodatkowych wydatkach związanych z nowym mieszkaniem - chociażby o kosztach notarialnych, podatku od czynności cywilnoprawnych lub kosztach ewentualnego remontu (które mogą być niemałe!).

Drugą niezwykle ważną kwestią są nasze oczekiwania co do wielkości mieszkania - zarówno jego powierzchni, jak i ilości pomieszczeń, a kolejną - lokalizacja, w jakiej nieruchomość się znajduje. Musimy o tych czynnikach pomyśleć w dłuższej perspektywie, mając na uwadze m.in. plany związane z pracą zdalną czy ewentualne powiększenie rodziny i dostępność niezbędnej infrastruktury, takiej jak przedszkola, szkoły czy przychodnie w bezpośrednim sąsiedztwie. 

Liczy się nie tylko cena!

Określiliśmy sobie już podstawowe kryteria - wiemy, na ile możemy sobie pozwolić. Co dalej? Najwyższy czas zanurzyć się w morzu ofert! Niekoniecznie samemu - w czasie poszukiwań idealnego lokum niezastąpionym wsparciem może być Twój pośrednik nieruchomości homfi. Znający burzliwe wody rynku mieszkaniowego agent podpowie, jakim aspektom każdej oferty warto się przyjrzeć. A na pewno należą do nich:

  • rodzaj budownictwa - to, czy zamieszkamy w nowoczesnym apartamentowcu, kamienicy w centrum miasta czy w bloku z wielkiej płyty, jest niezwykle ważne. Każdy typ budynku ma nie tylko swoje zalety, ale także i wady - z którymi będziemy musieli się po zakupie zmierzyć;
  • wyposażenie - wiele mieszkań na rynku wtórnym jest sprzedawanych wraz z meblami; standardem są wyposażone łazienki i kuchnie, dlatego upewnijmy się, czy ich wygląd i standard spełnia nasze oczekiwania;
  • udogodnienia - przeglądając oferty warto zwrócić uwagę na to, czy oprócz mieszkania dostajemy “coś jeszcze” - przestronny balkon, loggię, dostęp do garażu czy pojemnej komórki lokatorskiej;
  • czynsz oraz inne opłaty - widząc niską cenę mieszkania często zapominamy o pozostałych kosztach, które przyjdzie nam zapłacić po jego zakupie! Comiesięczne wydatki, takie jak czynsz oraz opłaty za media zostaną z nami także i po podpisaniu umowy; warto uwzględnić je w naszych kalkulacjach.

O co spytać, a co sprawdzić samemu?

Nie trzeba nikomu mówić, że przed zakupem musimy dokładnie obejrzeć interesujące nas mieszkanie. To, co tam zobaczymy może nam wiele powiedzieć na temat jakości życia w nim - dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek. Czemu warto się przyjrzeć? Na pierwszy ogień warto wziąć wszelkiego rodzaju instalacje - elektryczną, grzewczą i wodociągową. Ich zły stan może nam poważnie uprzykrzyć życie, a do tego uderzyć w nasz portfel. O tym, jak poprzedni właściciel dbał o mieszkanie wiele będzie za to świadczyła kondycja ścian, podłóg i okien; nie tak łatwo jest ukryć ich niedoskonałości. I wreszcie, przyjrzyjmy się samemu budynkowi oraz jego najbliższej okolicy - czysta klatka schodowa, zadbane podwórko czy łatwo dostępne miejsca parkingowe są zdecydowanie na plus!

Zainteresować powinny nas również sprawy nieco bardziej formalne. O co powinniśmy się zapytać właściciela mieszkania? Przede wszystkim o stan prawny mieszkania. Czy posiada księgę wieczystą? Czy nie jest obciążone finansowymi zobowiązaniami oraz czy właściciel jest jego… jedynym właścicielem? Nie bójmy się także pytać o historię lokalu - problemy, które w nim zaistniały, dokonane remonty, a nawet o osobiste odczucia właściciela co do tego, jak na co dzień wygląda życie w jego mieszkaniu. Jeśli mamy przy sobie dobrego agenta nieruchomości, na przykład z mającej swoje biuro m.in. w Krakowie (https://www.homfi.com/nieruchomosci/wyszukiwarka/krakow) agencji homfi - z pewnością wiele zyskamy na takiej rozmowie!

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%