Zamknij

Jakie budynki wymagają corocznego przeglądu budowlanego?

reklama + 10:18, 24.02.2023 Aktualizacja: 10:18, 24.02.2023

Profesjonalne przeglądy budynku wymagane są przez prawo budowlane. Kontroli poddawane są nie tylko domy jednorodzinne, ale też budynki wielomieszkaniowe, takie jak kamienice, bloki, wieżowce, a także budynku użyteczności publicznej czy biurowce, a nawet punkty handlowo-usługowe. To, jak często należy sprawdzać stan techniczny zależy od tego, o jakim rodzaju budynku mowa i łącznej powierzchni tego budynku. Właściciele i zarządcy jakich budynków powinni więc dopilnować corocznego przeglądu?

Przegląd techniczny budynku

Przeglądem technicznym budynku jest jego okresowa kontrola. Zobowiązany jest do niej albo właściciel obiektu, albo jego zarządca. Kontrola jest konieczna, aby utrzymywać budynek w należytym stanie technicznym i estetycznym. Właściwości użytkowe i sprawność techniczna powinny być na jak najwyższym poziomie. 

Kontroli podlega:

  • bezpieczeństwo konstrukcji
  • bezpieczeństwo użytkowania
  • bezpieczeństwo pożarowe
  • ochrona przed nadmiernymi drganiami i hałasem
  • warunki higieniczne i zdrowotne oraz ochrony środowiska
  • elektryka i izolacyjność cieplna przegród

Jeżeli bezpieczeństwo budynku jest pod którymś z tych względów zagrożone lub istnieją przesłanki co do tego, że się pogarsza, właściciel bądź zarządca są zobowiązani do przeciwdziałania temu — podjęcia czynności konserwacji, naprawy czy ochrony. 

Obowiązkowe przeglądy techniczne muszą być wykonywane co najmniej raz w roku, przynajmniej dwa razy w roku lub przynajmniej raz na pięć lat. Co zatem obejmuje coroczny przegląd?

Coroczny przegląd budynku

W skład corocznego przeglądu technicznego budynku wchodzi sprawdzenie elementów poddawanych eksploatacji i narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Ocenić należy też funkcjonowanie instalacji i urządzeń mających za zadanie ochronę środowiska. 

Elementy poddawane eksploatacji to np. instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, przejścia przyłączy instalacyjnych przez ściany, instalacje gazowe, ale też balustrady, balkony czy loggie.

Na działanie czynników atmosferycznych z kolei narażone są elementy ścian zewnętrznych, pokrycia dachowe, urządzenie przymocowane do ścian i dachów budynku.

Enigmatycznie brzmiące instalacje i urządzenia służących ochronie środowiska to wszystkie te, które przeciwdziałają negatywnemu oddziaływaniu budynku na stan środowiska, życie lub zdrowie ludzi — a więc może być to zarówno system odprowadzania ścieków, jak i ochrona odgromowa, a nawet mechanizmy odpowiadające za minimalizowanie emisji hałasu czy pól elektromagnetycznych.

Co najmniej raz w roku konieczne jest przeprowadzenie przeglądu stanu technicznego:

  •  tych elementów budynku i instalacji, które narażone są na eksploatację (niszczące działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu)
  •  tych elementów budynku i instalacji, które narażone są na szkodliwy wpływ atmosferyczny
  •  instalacji gazowej
  •  przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych
  •  instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska

Kontrola podstawowa a gruntowna

Coroczna kontrola w domach jednorodzinnych to tak zwana kontrola podstawowa. Przeglądy budynków mieszkalnych powinny się odbywać wiosną. Wykonanie gruntownego przeglądu technicznego zaś wymagane jest w przypadku domów jednorodzinnych co 5 lat. 

Oprócz domów jednorodzinnych, corocznemu przeglądowi powinny być poddane też wszelkie inne obiekty budowlane, w tym bloki, kamienice, budynki gospodarcze, biurowce, apartamentowce, szkoły, urzędy, sklepy, punkty usługowe itp. Z zastrzeżeniem jednak, że w przypadku obiektów o powierzchni przekraczającej 2000 mkw. lub o powierzchni dachu przekraczającej 1000 mkw. istnieje obowiązek przeprowadzania przeglądów technicznych nie raz, ale dwa razy w roku. 

Jakie jeszcze badania warto przeprowadzać co roku?

Sprawna instalacje elektryczna to mniejsze ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców bądź użytkowników budynku związane ze skokami napięcia. Warto więc wykonywać cykliczne przeglądy elektryczne. Niektóre budynki, np. hale produkcyjne, mogą wymagać dodatkowych przeglądów zorientowanych na charakter budynku i jego przeznaczenie. Przykładowo, w przypadku serwerowni, stacji transformatorowych, budynków, w których znajdują się pomieszczenia z rozdzielnicami czy parków maszynowych, gdzie podczas pracy maszyn wzrasta temperatura łożysk, warto przeprowadzać badania termowizyjne. Badania te nie są wymagane przez prawo w trybie corocznego przeglądu, jednak zdarza się, że są konieczne w kontekście ewentualnych starań o wypłatę odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niejednokrotnie pomagają też w potwierdzeniu stabilności zabezpieczeń czy zapewnieniu ciągłości produkcji, minimalizując ryzyko strat. 

Na koniec warto pamiętać, że wszelkie przeglądy budowlane przeprowadzane powinny być wyłącznie przez osoby posiadające stosowne uprawnienia. Ważne jest bowiem, aby oceny stanu technicznego dokonywał ktoś, kto ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe, wiedzę merytoryczną i umiejętności praktyczne. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy firmy świadczącej kompleksowe usługi w zakresie bezpieczeństwa technicznego, ponieważ jest to niezwykle wygodne — zwracając się do jednego podmiotu mamy możliwość umówienia wszystkich niezbędnych specjalistów. Jest to szczególnym ułatwieniem w przypadku sprawdzania stanu technicznego budynku będącego jednocześnie miejscem pracy. Specjalistyczna firma, jak bhppuzio.pl, świadczy usługi polegające na wykonywaniu szeregu przedsięwzięć, od cyklicznego nadzoru po doradztwo i wskazywanie potencjału do doskonalenia, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa w organizacji. 

(reklama)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%